Utrata ważności prawo jazdy a cukrzyca typu 1

Forum prawneKategoria: RóżneUtrata ważności prawo jazdy a cukrzyca typu 1
Natalka zapytał 3 lata temu

Chodzi o brak pomocy przy kończeniu się ważności prawa jazdy przez cukrzyce typu 1. 8 lutego koczą mi się prawo jazdy, potrzebuje zaświadczenie od lekarza prowadzącego zaświadczenie, moja doktor miała jakiś wypadek i przez to odwołali mi wizytę z grudnia 2021, a także dostałam SMS-a, żeby dzwonić w styczniu na marzec.

W styczniu dostałam telefon z przychodni, co się stało z moją doktor, dzwoniłam do przychodni i poinformowałam, że tak długo do marca nie mogę czekać, ponieważ 8 lutego ważność kończy prawo jazdy, a dojeżdżam do pracy do miasta 15 km od domu. Samotnie wychowuję syna i nie mogę sobie pozwolić, że stracę prace przez brak pozwolenia na prawo jazdy.

Pani z przychodni z rejestracji powiedziała, że dzwoniła do kierownika i powiedział, że musi to być lekarz prowadzący, że inny lekarz się nie podejmie zaświadczenia, dzwonię do innych poradni się rejestrować do nowego lekarza, ale nikt nie odbiera i co w tym przypadku mam zrobić?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam Panią serdecznie,

już na wstępie wyjaśnię, że temat cukrzycy I typu jest mi bliski, dlatego że ja również jestem dotknięta tą chorą. Znam realia leczenia cukrzyków i wiem, że poradnie są przeciążone chorymi na cukrzycę II typu, a na kolejne wizyty często czekać trzeba nawet rok.

Z uwagi na powyższe radzę Pani znaleźć wizytę prywatną. Jest mnóstwo młodych i dobrych diabetologów, którzy z całą pewnością okażą Pani pomoc. Jeżeli nie może Pani się dodzwonić do rejestracji, proszę spróbować online lub udać się osobiście do poradni.

Co do samej wizyty, to uważam, że wcześniej należy zadbać o zrobienie odpowiednich badań. Lekarz rodzinny może zlecić hemoglobinę glikowaną, czyli badanie, które będzie miało istotne znaczenie przy ocenie wyrównania cukrów.

U lekarza rodzinnego warto starać się o całą serię badań, które rutynowo zleca Pani diabetolog, podając, że wizyta została odwołana.

Co do hemoglobiny glikowanej to ważne, by nie wyszły Pani częste niedocukrzenia. Problemem może być również hemoglobina powyżej 9%. Niemniej lekarz, który Pani nie zna, bazować będzie nie tylko na badaniach, ale również na wywiadzie, który z Panią przeprowadzi. Musi więc Pani przekonać go, że zna swój organizm i wie kiedy zbliżają się spadki cukrów, a inne kwestie zawsze były omawiane z lekarzem prowadzącym.

Podsumowując: Bez uzyskania zaświadczenia Pani prawo jazdy nie zostanie przedłużone. Mam jednak nadzieję, że znajdzie Pani lekarza, który wyda odpowiednie zaświadczenie. Na wizytę należy udać się z kompletem badań, kserokopią historii leczenia z poradni diabetologicznej oraz księżniczką diabetyka (jeśli Pani prowadzi).

Powodzenia!

Natalia odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry .
Wypis ze szpitala z Poznania mam z kompletem badań i hemoglobiną 8,2 z dnia 13 stycznia  , staram się jeszcze ją poprawić .
Lekarz rodzinny nawet nie spojrzał na wypis i zadnych mi dokumentów nie chcial wypisać ,
Niestety mieszkam kolo Bolesławca i nie jestem w stanie jechac 3h żeby się zarejstrować do poradni , mam utrudnione troche to wszystko . Zaznaczę jeszczę , że wizytę u diabetologa miałam mieć w grudniu , ale moja doktor miała ten wypadek i w przychodni nie zaproponowali mi innego lekarza tylko powiedzieli,zebym poczekała , aż moja doktor wróci , lekarz który mnie prowadził w szpitalu poinnformował mnie że nie mogę czekać np do maja z moimi cukrami . Kiedy powiedziałam w swojej przychodni że wkłucia mi się kończą do pompy insulinowej wtedy nagle znalazła termin u innego lekarza na 4 marzec . W styczniu mija 6 miesięcy od wizyty u diabetologa gdzie zalecają ją co 3 miesiące , cieżko mi było w grudniu i na l4 byłam przez tydzień , cukry było po 300 i nawet przez zastrzyki z penem nie chciały schodzić w dół