Wyciekły moje dane, co zrobić żeby nikt nie wziął na mnie kredytu?

Forum prawneKategoria: DługiWyciekły moje dane, co zrobić żeby nikt nie wziął na mnie kredytu?
Ibab zapytał 4 lata temu

Wyciekły dane takie jak imię i nazwisko PESEL oraz numer dowodu z telefonii komórkowej Virgin Mobile. Co mam zrobić, żeby ktoś nie wziął kredytu na moje nazwisko, podrabiając podpis?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

zastanawia mnie okoliczność, którą podnosisz. A mianowicie, w jaki sposób mogły wyciec Twoje dane osobowe i skąd na ten temat masz informację.

Dodatkowo wydaje mi się, że lekko przesadzasz. Pamiętaj, że nie jest łatwo wziąć kredyt na inną osobę, nie posługując się jej dokumentami tożsamości, zaświadczeniem o pracy, czy chociażby bez dostępu do jej konta bankowego.

Dlatego uważam, że raczej mało prawdopodobne, by obca osoba zaciągnęła w Twoim imieniu jakiekolwiek zobowiązanie.

Piszesz do nas jednak z takim problemem, dlatego moim obowiązkiem jest udzielenie Ci pomocy.

Jeśli uważasz, że Twoje dane osobowe nie były należycie chronione, masz prawo złożyć skargę do Prezesa Urzędu Danych Osobowych. Składając skargę, możesz domagać się kary pieniężnej, którą Prezes urzędu będzie mógł nałożyć na operatora sieci komórkowej Virgin Mobile.

Odnośnie kredytu, to możesz zastrzec swój dowód osobisty, korzystając z usługi Biura Informacji Kredytowej (BIK) lub w każdej placówce banku, w którym posiadasz konto i w wybranych placówkach innych banków.

Zastrzeżenie dowodu daje Ci ochronę przed wyłudzeniami, bowiem nikt nie zaciągnie kredytu, podając numer tego dowodu, włącznie z Tobą. Zastrzeżenie dowodu jest bezpłatne i może zostać cofnięte w każdym czasie.

Możesz też zdecydować się na Alerty BIK, ale jest to płatna ochrona Twoich danych osobowych.

A odpowiedział 4 lata temu

Dostałem SMS z informacją od Virgin Mobile, że w dniach 18-22 grudnia nastąpił wyciek danych imię i nazwisko oraz PESEL, tę informację można przeczytać we wszystkich gazetach, że w Święta nastąpił wyciek danych, można łatwo wziąć kredyt na imie nazwisko i PESEL w parabankach online, bez weryfikacji podpisu, bo takie instytucje łatwo udzielają pożyczek bez sprawdzania pożyczkobiorcy.

Teraz przestępcy zaciągną kredyty i pożyczki na „kolekcjonerskie” dowody osobiste. Później te kredyty i pożyczki oczywiście nie będą spłacane, wiec sprawy trafią do sądu elektronicznego w Lublinie, który je rozpatruje bez informowania i wzywania pozwanego, tylko na podstawie dokumentacji przekazanej przez wierzyciela.

Jako że w nowych dowodach nie ma adresu, to przestępcy podadzą dowolny  adres przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki i wyrok z sądu elektronicznego przyjdzie pod niewłaściwy adres.

Jak ktoś nie dostanie wyroku z sądu i nie złoży odwołania w ciągu 7 dni, to wyrok się uprawomocni. Wtedy większość dowie się, że ma długi i wyrok, dopiero jak komornik przyjdzie im do domów. Ale już będzie za późno na złożenie odwołania od wyroku, bo termin minął. Poza tym przy odwołaniu trzeba by udowodnić, że samemu nie zaciągnęło się kredytu, co nie jest takie proste, bo firmy pożyczkowe mogą nie przechowywać skanu dokumentu (raczej im nie wolno przechowywać), tylko mają dane te, które zostały wcześniej skradzione z Virgin Mobile.

Więc poza niektórymi przypadkami, ludzie muszą spłacić kredyty, jakich nie zaciągnęli, bo nie mogą udowodnić, że to nie oni zaciągali zobowiązanie, a najczęściej nawet nie wiedzą o rozprawie w sądzie, no i w pierwszej instancji nie muszą być informowani o rozprawie jeśli sprawa trafia do sądu elektronicznego w Lublinie, który zatwierdza wszystko, jak leci…

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, dziękuje za naświetlenie tematu  – kradzież hakerska danych osobowych klientów firmy Virgin Mobile.

Jednakże nie mogę zgodzić się, ze wszystkim, co piszesz. Nadal będę obstawiać, że wcale nie jest łatwo zaciągnąć kredyt na inną osobę. Oczywiście takie sytuacje się zdarzały i prawdopodobnie w przyszłości będą się powtarzać.

Jednak zwrócić uwagę, że do kradzieży danych osobowych dochodziło już wielokrotnie, także rok temu, kiedy na skutek cyber ataku hakerzy wykradli dane osobowe ponad dwóch milionów osób. Pomimo tego, nikt nie słyszał o wyłudzeniach kredytów na większą skalę.

Cyberprzestępczość jest obecnie bardziej ścigana niż kiedykolwiek. Powstały specjalne jednostki policji, których zadaniem jest ściganie przestępstw komputerowych. Wprowadzono regulacje zabraniające wytwarzanie i obracanie dowodami kolekcjonerskimi.

Wiele prób wyłudzeń jest udaremnianych, zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych. Każdego roku odnotowuje się coraz mniej prób wyłudzeń kredytów na dokumenty innej osoby. Jeszcze dziesięć lat temu takich prób odnotowano 18 tysięcy, w 2018 roku już tylko 8 tys.

Są to próby wyłudzeń z posługiwaniem się dokumentem innej osoby.

Z zaciągnięciem kredyty bez dowodu tożsamości, czyli jedynie na dane osobowe jest znacznie trudniej. Udaje się to zazwyczaj profesjonalnym przestępcom, mającym dostęp do przekierowań z konta, loginów bankowych itp.
dlatego jeszcze raz chcę uspokoić pokrzywdzonych.

Zwróć uwagę, że operator sieci komórkowej poinformował swoich użytkowników o zaistniałej sytuacji, złożył zawiadomienie do organów ścigania oraz organu nadzorującego RODO, oraz wzmocnił zabezpieczenia.

Każdy pokrzywdzony działaniem hakerów klient ma prawo, obawiając się wyłudzeń na swoje dane osobowe zastrzec dowód osobisty, także przez internet, logując się na stronie BIK.

Dodatkowo może domagać się odszkodowania, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.
Natomiast jeśli doszłoby do niepokojących sytuacji – przychodzi wezwanie do zapłaty, w BIK pojawia się informacja o dodatkowym zobowiązaniu (darmową kopię raportu BIK można pobrać raz na 6 miesięcy za darmo), to sprawę należy niezwłocznie zgłosić organom ścigania.

Aby zabezpieczyć się przed wyłudzeniami, pokrzywdzeni klienci firmy Virgin Mobile mogą skorzystać ze wspomnianych przeze mnie alertów BIK. Jest to usługa, która działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jej zadaniem jest informowanie klienta o próbie wyłudzenia kredytu na jego nazwisko lub zawarcia umowy abonamentowej. Koszt usługi, to 24 zł rocznie.

monika odpowiedział 4 lata temu

Witam, ponad 2 lata temu okazało się, że ktoś zaciągnął na moje dane kilka kredytów, po czasie okazało się, że było ponad 100 osób poszkodowanych w takiej samej sytuacji. W tej chwili wszystkie długi sąd umorzył, w jaki sposób mogę żądać usunięcia długu z BIK-u. Czuję się bardzo poszkodowana, bo w rzeczywistości nigdy nie zalegałam z żadnym kredytem.