Wykreślenie z BIK po spłacie długu alimentacyjnego w MOPS

Forum prawneKategoria: AlimentyWykreślenie z BIK po spłacie długu alimentacyjnego w MOPS
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, miałem problem w płaceniu alimentów, przez wiele lat miałem zadłużenie u komornika. 2 miesiące temu spłaciłem to zadłużenie alimentacyjne, ale widnieję cały czas w BIK-u.

Moje pytanie brzmi: czy instytucja taka jak MOPS [Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej] liczy się tak jak banki w BIK-u? i mają 5 lat, aby wyczyścić moją historię kredytową? czy po prostu MOPS nie wysłał prośby o wyczyszczenie BIK po spłacie długu alimentacyjnego?

Kiedy będzie miało miejsce wykreślenie z BIK po spłacie długu alimentacyjnego? Czy jest jakiś inny sposób na usunięcie danych z BIK po spłacie zadłużenia?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, czy jesteś pewien, że chodzi o BIK? Z informacji, jakie posiadam wynika, że BIK zostało utworzone w 1997 roku  przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe.

Główna działalność BIK skupia się na przetwarzaniu informacji o pożyczkach i kredytach. Nie mam wiedzy, by do BIK trafiały dane o dłużnikach alimentacyjnych.

Sprawdź więc, czy nie masz na myśli KRS – Krajowego Rejestru Sądowego, do którego z urzędu trafiają dane dłużników niewypłacalnych i dłużników, który zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie kpc. o postępowaniu egzekucyjnym.

Jeżeli dokonałeś już spłaty długu alimentacyjnego i sprawa dotyczy jednak KRS, to masz szansę ubiegać o wykreślenie swoich danych z rejestru, składając stosowny wniosek.

Ponadto możesz czekać na upływ właściwego czasu – wpisy dokonane w rejestrze dłużników niewypłacalnych KRS podlegają zawsze wykreśleniu z urzędu po upływie 7 lat od dnia dokonania wpisu.

Jeśli się mylę i dług za alimenty rzeczywiście trafił do BIK, to aby tę okoliczność potwierdzić, możesz spróbować wygenerować darmowy raport, w którym uwiarygodnisz, że wpis dotyczy długu alimentacyjnego zgłoszonego przez MOPS.

W takim przypadku zasadnym będzie wniosek o wykreślenie danych, jako umieszczonych w rejestrze bez podstawy prawnej.

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Ściśle powiązane artykuły:

Jakub odpowiedział 5 lat temu

Tak juz regrnerowalem platny raport z BIK i caly czas w nim jestem, z tego co sie dowiedzialem MOPS dopiero wyslal do BIK-u moje dokumenty, teraz zastanawia mnie tylko to czy musze sam jechac do BIK-u z pismem ktore pani mi przedstawila czy wystarczy pismo wyslane z MOPS-u ?    Ps. Tez bylem bardzo zdziwiony widzac w raporcie MOPS