Wzór ugody o wypłatę zachowku POTRZEBUJĘ!

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór ugody o wypłatę zachowku POTRZEBUJĘ!
Piotr C. zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, potrzebuję wzór ugody o wypłatę zachowku. Sprawa ma się tak, że całe życie byłem pomijany przez rodziców (czarna owca w rodzinie), rodzicie sporządzając testament pominęli mnie, co uważam za niewłaściwe. Obecnie jestem w trakcie negocjacji zachowku z dwojga rodzeństwem.

Rodzeństwo jest w stanie podpisać ze mną ugodę o zachowek, jednak oprócz podziału zachowku chcą, abym poniósł też koszty które rodzeństwo ponosiło w związku z utrzymaniem gospodarstwa od śmierci ostatniego rodzica. Chcą też, abym poniósł koszty pochówku.

Czy mogą się tego domagać? Jesteśmy zgodni co do podpisania ugody o zachowek bez konieczności wytaczania sprawy w sądzie o podział zachowku. Pytanie tylko, czy mogą żądać ode mnie kosztów utrzymania gospodarstwa i kosztów pochówku?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam Pana serdecznie,

Ugoda o zachowek to bardzo dobry pomysł i naprawdę warto zrobić wiele, by ją podpisać, zamiast angażować się w czasochłonne i kosztowne sprawy sądowe o podział majątku!

odnośnie roszczeń Pana rodzeństwa z tytułu kosztów utrzymania gospodarstwa to w moim mniemaniu są to roszczenie niezasadne. Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że spadek wyceniany jest z uwzględnieniem stanu rzeczy i praw majątkowych z dnia nabycia.

Jeśli więc rodzeństwo po śmierci drugiego z rodziców poczyniło nakłady na budynki wchodzące w skład gospodarstwa, to szacując wartość tego gospodarstwa dla ustalenia zachowku, należy nakłady te pominąć, a ująć stan z daty śmierci rodzica.

Natomiast co do nakładów związanych z normalnym korzystaniem, czy utrzymaniem gospodarstwa po jego nabyciu przez rodzeństwo, to przecież działali oni już jako właściciele nieruchomości – utrzymywali swoją rzecz. Roszczenie to jest więc nie tylko nieuzasadnione, ale również nielogiczne.

Odnośnie kosztów pochówku to należą one do długów spadkowych, więc faktycznie zachowek może zostać pomniejszony o poniesione wydatki związane z przygotowaniem pogrzebu oraz wybudowaniem nagrobku.

Przy czym zaznaczyć trzeba, że wziąć pod uwagę należy pobrany zasiłek pogrzebowy, czyli koszty pogrzebu należy pomniejszyć o pobraną z ZUS kwotę. Dodatkowo zaznaczyć należy, że rozliczeniu podlegają jedynie koszty odpowiadające zwyczajom w danym środowisku.

Co więcej, wydatki poczynione ponad kwotę pobranego zasiłku pogrzebowego należy podzielić na troje – Pana i rodzeństwo. Pan będzie ponosić odpowiedzialność jedynie w ⅓ części.

Podsumowując:

Rozliczając zachowek, należy wycenić spadek z daty śmierci rodziców. Następnie wartość tę podzielić na trzy, bo tylu jest spadkobierców ustawowych (Pan i dwójka rodzeństwa), a następnie otrzymaną kwotę jeszcze raz podzielić na pół – tyle wynosi zachowek osoby zdrowej i pełnoletniej w dacie śmierci spadkodawcy.

Od otrzymanej kwoty należy odjąć ⅓ z poniesionych kosztów pogrzebu przy uwzględnieniu zasiłku pogrzebowego.

Aby ułatwić Wam przygotowanie umowy, poniżej zamieszczam wzór ugody o wypłatę zachowku, wzór wystarczy jedynie pobrać i uzupełnić.

Ugoda o zachowek – wzór

Warto przeczytać także: Jak załatwić zachowek polubownie? WZÓR ugody

Andrzej P. odpowiedział 3 lata temu

Witam, pobrałem wzór ugody o wypłatę zachowku, mam podobną sytuację co Pani u góry, z tym że rodzeństwo domaga się bym otrzymał nie 1/3 spadku, tylko mniej jeszcze, ale jesteśmy w trakcie negocjacji, nie chcę iść z tym do sądu i rodzeństwo też nie chce, myślę że dojdziemy do jakiego kompromisu…

Mariusz odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

mam już ustaloną z siostrą kwotę zachowku jaką mam jej zapłacić, wysokość zachowku to 72 000 zł. Żeby zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość, chcę podpisać z siostrą umowę ugody o wypłatę zachowku, żeby siostra w przyszłości nie próbowała wyciągnąć ode mnie jeszcze więcej, ma to być ostateczna kwota jaką otrzyma. Jak napisać taką umowę o zachowek, aby jej treść chroniła moje interesy?

czy umowę mogą podpisać też świadkowi w obecności których tę ugodę z siostrą podpiszemy? kwota zachowku wypłacana będzie przeze mnie przez rok w 12 ratach. A jeśli chodzi o Urząd Skarbowy to czy muszę płacić jakiś podatek albo coś?

Jurek P. odpowiedział 3 lata temu

Umowy nie trzeba sporządzać u notariusza, ważne aby jasno określić warunki wypłaty zachowku i podpisać umowę przez obie strony czytelnym podpisem. No i jeśli będzie Pan przelewać co miesiąc kwotę z tytułu zachowku, to trzeba kompletować dowody wpłaty siostrze. Podatku nie płaci się w US bo to bliska rodzina, trzeba tylko zgłosić fakt, podatku PCC nie naliczą żadnych.