Wzór umowy oddelegowania pracownika

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór umowy oddelegowania pracownika
bea-ta zapytał 3 lata temu

Witam, potrzebuję wzór umowy oddelegowania pracownika. Jesteśmy ośrodkiem dla osób niepełnosprawnych. Jedziemy na wycieczkę 5-dniową nad morze. Jako opiekunowie jadą opiekunowie i terapeuci. Jedna osoba to księgowa, która jedzie z racji potrzeb zapewnienia odpowiedniej opieki. W związku z tym iż księgowa nie ma w umowie o pracę zakresu czynności takiej funkcji, to czy musi mieć na piśmie oddelegowanie pracownika? czy istnieje inna forma, czy pozostałym pracownikom potrzebna forma pisemna oddelegowania, czy tylko ustne polecenie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

co do zasady żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku wydania polecenia wyjazdu służbowego w określonej formie.

Niemniej uważam, że w związku z czasem trwania wyjazdu (aż pięć dni) zarówno zatrudnieni w Państwa ośrodku opiekunowie, terapeuci, jak i księgowa powinni otrzymać pisemne polecenie wyjazdu służbowego.

W treści pisemnej delegacji należy zawrzeć informacje dotyczące planowanej wycieczki ze wskazaniem daty i godziny wyjazdu, miejsca rozpoczęcia podróży, czasu trwania delegacji, środka transportu oraz daty i godziny powrotu.

Tak przygotowany dokument należy wręczyć każdemu z pracowników, tak by miał szansę złożyć ewentualny sprzeciw.

Natomiast sama księgowa, oprócz pisemnej delegacji powinna otrzymać pismo zmieniające jej zakres obowiązków. Powinna ona otrzymać oddelegowanie do innych obowiązków. O takiej możliwości mówi art 42 ustawy kodeks pracy.

Dodam, że pisemne oddelegowanie księgowej do wykonywania innych zadań, należy wręczyć jej stosunkowo wcześnie – tak by miała ona czas ustosunkować się do niego przed planowanym wyjazdem.