Witam, potrzebuję wzór umowy oddelegowania pracownika. Jesteśmy ośrodkiem dla osób niepełnosprawnych. Jedziemy na wycieczkę 5-dniową nad morze. Jako opiekunowie jadą opiekunowie i terapeuci. Jedna osoba to księgowa, która jedzie z racji potrzeb zapewnienia odpowiedniej opieki. W związku z tym iż księgowa nie ma w umowie o pracę zakresu czynności takiej funkcji, to czy musi mieć na piśmie oddelegowanie pracownika? czy istnieje inna forma, czy pozostałym pracownikom potrzebna forma pisemna oddelegowania, czy tylko ustne polecenie?
Witam serdecznie,
co do zasady żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku wydania polecenia wyjazdu służbowego w określonej formie.
Niemniej uważam, że w związku z czasem trwania wyjazdu (aż pięć dni) zarówno zatrudnieni w Państwa ośrodku opiekunowie, terapeuci, jak i księgowa powinni otrzymać pisemne polecenie wyjazdu służbowego.
W treści pisemnej delegacji należy zawrzeć informacje dotyczące planowanej wycieczki ze wskazaniem daty i godziny wyjazdu, miejsca rozpoczęcia podróży, czasu trwania delegacji, środka transportu oraz daty i godziny powrotu.
Tak przygotowany dokument należy wręczyć każdemu z pracowników, tak by miał szansę złożyć ewentualny sprzeciw.
Natomiast sama księgowa, oprócz pisemnej delegacji powinna otrzymać pismo zmieniające jej zakres obowiązków. Powinna ona otrzymać oddelegowanie do innych obowiązków. O takiej możliwości mówi art 42 ustawy kodeks pracy.
Dodam, że pisemne oddelegowanie księgowej do wykonywania innych zadań, należy wręczyć jej stosunkowo wcześnie – tak by miała ona czas ustosunkować się do niego przed planowanym wyjazdem.