Proszę Państwa, ponad 4 lata temu złożyłam wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego i zostałam opiekunem prawnym dla jednego dziecka, z tego co wyczytałam, mogę napisać do sądu wniosek o przyznanie mi wynagrodzenia z tytułu bycia opiekunem prawnym.
Oczywiście w związku z pełnioną funkcją ponoszę stałe koszty bycia opiekunem, w postaci kosztów dojazdów (załatwianie różnych spraw) – często po pracy. Przedkładanie swoich spraw ponad sprawy podopiecznego, ale głównie chodzi mi o koszty dojazdów, bo często sporo dojeżdżam, by załatwić jakąś sprawę.
Czy w takim przypadku należy mi się wynagrodzenie dla opiekuna prawnego? jak napisać pismo do sądu? ewentualnie jak obliczyć wynagrodzenie dla opiekuna prawnego?
Witam serdecznie,
jako opiekun prawny małoletniego dziecka ma Pani prawo wystąpić do Sądu Rodzinnego o przyznanie jej wynagrodzenia. Wniosek o przyznanie wynagrodzenia dla opiekuna prawnego nie wymaga szczególnego uzasadnienia, a jego gotowy do wypełnienia wzór, pobierzesz poniżej:
![wzor-wniosku-do-sadu-o-wynagrodzenie-dla-opiekuna-prawnego-pdf-doc](https://jakwyjsczdlugow.pl/wp-content/uploads/2011/11/foto/edd/2022/05/wzor-wniosku-do-sadu-o-wynagrodzenie-dla-opiekuna-prawnego-pdf-doc-300x300.png)
Wzór wniosku do sądu o wynagrodzenie dla opiekuna prawnego
Niemniej powinna Pani starać się wykazać, że wypełnia nałożone na nią, jako opiekuna prawnego obowiązki. Warto wskazać czynności/sprawy, jakie Pani wykonuje oraz podać ich przybliżoną częstotliwość wnosząc o przyznanie maksymalnej kwoty.
Wyjaśnię, że w orzeczeniu uwzględniającym wniosek opiekuna prawnego o przyznanie wynagrodzenia sąd określa należną kwotę. Ta zgodnie z obowiązującymi przepisami w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
Oprócz wynagrodzenia może Pani wnioskować również o zwrot nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki. W tym jednak przypadku należy przedłożyć rachunki/faktury np. za zakup paliwa.
Na koniec wyjaśnię, że posiadając już orzeczenie sądu o przyznaniu wynagrodzenia, należy złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o wypłatę świadczenia. Z wnioskiem nie należy zwlekać, ponieważ wypłata świadczenia następuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z odpisem prawomocnego orzeczenia sądu.
Podobne wątki:
- Wniosek o ustanowienie opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej
- Ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby niepełnosprawnej
- Czy babcia może być opiekunem prawnym?
- Zasiłek macierzyński dla opiekuna prawnego
- Jak napisać sprawozdanie opiekuna prawnego?
- Oświadczenie o fakcie przerwania zasiłku opiekuńczego WZÓR
- Jak zgłosić babicię do ZOL (Zakład opiekuńczo-leczniczy)