Zwolnienie z abonamentu RTV i pismo z urzędu skarbowego?

Forum prawneKategoria: Abonament RTVZwolnienie z abonamentu RTV i pismo z urzędu skarbowego?
UżytkownikUżytkownik zapytał 12 miesięcy temu

Witam. Chodzi o abonament RTV i pismo z urzędu skarbowego dla osoby zwolnionej z abonamentu RTV. Moja mama lat 70 dostała Zawiadomienie o zajęciu świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej. Dostała to z Urzędu Skarbowego. Mama pobiera emeryturę z KRUS.

Pisze na tym zawiadomieniu, że wzywa się organ rentowy, aby nie wypłacał zajętej części świadczenia zobowiązanemu, lecz przekazał ja organowi egzekucyjnemu. Chodzi o abonament RTV. Abonament nie był opłacany od 01.01.2014 r. do 31.03.2019 r.

Razem dochodzone należności to 1 813,32 zł. Bardzo proszę o pomoc. Co ja mam dalej robić. Wyczytałam, że osoby, które mają 60 lat i są już na emeryturze i pobierają emeryturę nieprzekraczającą 50% przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnione z opłaty abonamentu RTV.

Moja mam pobiera emeryturę z KRUS i tylko 900 zł plus 180 zł z opieki społecznej. Ma również orzeczenie o niepełnosprawności. Czy możliwe jest odwołanie od takiej egzekucji? I czy moja mama powinna być zwolniona z opłaty abonamentu RTV? Bardzo proszę o pomoc.

Imię:
Renata

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj, rozumiem Twoje rozgoryczenie. Jednak muszę napisać, że błąd, który popełniliście, jest często powtarzany przez wiele nieświadomych osób.

Bo choć rzeczywiście sytuacja mamy przedstawia się właśnie w taki sposób, jak to opisujesz, i spełnia ona przesłanki od uzyskania zwolnienia z opłat abonamentowych RTV, to aby uzyskać faktyczne zwolnienie z abonamentu RTV, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Wy o nim zapomnieliście. Egzekucja jest w toku i będzie trwać kilka miesięcy, bowiem mama ma bardzo niską emeryturę.

W tym czasie zasadnym będzie wniosek do KRRiT o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i umorzenie zaległości.

We wniosku należy opisać sytuację mamy, podnieść, że jest osobą niepełnosprawną, przez co też nieporadną na tyle, by móc skutecznie regulować swoje sprawy, a powyższe wpłynęło na błędną interpretację, iż zwolnienie uzyskała automatycznie, wchodząc w wiek emerytalny.

W uzasadnieniu warto podnieść również trudności finansowe, załączając dokumenty potwierdzające te okoliczności – odcinek z ostatniej emerytury, zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o niepełnosprawności.

Aby uniknąć dalszej egzekucji komorniczej, musicie Państwo podjąć pewne starania, a być może uda się uchronić, choć część pieniędzy. Życzę powodzenia!

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Powiązane artykuły:

AvatarGrzegorz odpowiedział 11 miesięcy temu

Jasne jest, kto jest zwolniony z abonamentu, jednak nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje wątpliwości. Czy w przypadku małżeństwa brane są pod uwagę dochody drugiego z małżonków? Wysokość emerytury żony pozwala na ubieganie się o zwolnienie z abonamentu, natomiast moja emerytura jest nieco za duża. Czy w takim przypadku można ubiegać się o zwolnienie z abonamentu?

Avatarczarnymar odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, mój ojciec ma 970 renty, czy może liczyć na zwolnienie z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Ojciec jest z 52 roku, czyli ma 68 lat. Czy może wnioskować o zwolnienie z abonamentu? Jak w prosty sposób szybko zapoznać się z zaległością w opłacie abonamentu RTV. Proszę o odpowiedź na pytania stawiane przez mojego ojca.

Twoja odpowiedź