Ile komornik może zabrać z PENSJI i EMERYTURY ??

Emerytura i praca a komornik. Raty mnie przerastają, spodziewam się komornika, mam pytanie: ile zostanie mi pieniędzy, gdy wkroczy komornik? ja mam 3.000 zł emerytury na rękę i 1.700 zł za pracę, żona na rękę ma 2. 000 zł.

Czy komornik zabierze wszystko? czy dam radę płacić na czynsz i wyżywić rodzinę? Ile komornik może zabrać z pensji i emerytury? pozdrawiam.


Odpowiedzialność za długi w małżeństwie

Pierwsza kwestia, jaką należałoby wyjaśnić, to odpowiedzialność za długi w małżeństwie. Jeśli pożyczki i kredyty były zaciągane tylko przez Ciebie, a nie przez małżonkę, to wtedy podczas egzekucji komorniczej, wypłata małżonki nie może być zajęta przez komornika. Wtedy komornik zajmuje tylko i wyłącznie wynagrodzenie osoby, która zaciągnęła egzekwowany dług.

Jeśli natomiast oboje zaciągaliście pożyczki czy kredyty, to wtedy komornik będzie egzekwował należności z obu wynagrodzeń, Twojego i żony.

Zajęcie komornicze emerytury i wynagrodzenia

Nie ma przepisów ani podstawy do tego, aby komornik, egzekwując dług, miałby łączyć dochody z pracy w zbiegu z emeryturą (chyba że są to długi alimentacyjne).

Potrącenia z wynagrodzenia oraz z emerytury i kwoty wolne od tych potrąceń, regulują zupełnie inne ustawy i nie ma podstaw, aby je łączyć czy też sumować, nie ma też podstaw do tego, aby odmawiać któremukolwiek ze świadczeń ochrony określonej ustawowo (kwota wolna od zajęcia).

Ile komornik zabierze z emerytury?

emerytura-i-praca-a-komornik

Należy tu przytoczyć art. 141 ust. 1 pkt 1 lit.

c) emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia – przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

Komornik zatem może zająć dowolną kwotę z emerytury, zostawiając Ci jedynie kwotę wolną od zajęcia i obecnie jest to 640,38 zł. Poniższa tabela dokładnie pokazuje kwotę zajęcia komorniczego z emerytury.

ile-komornik-zabierze-z-emerytury

Ile komornik zabierze z wynagrodzenia?

Jeśli chodzi o zajęcie wynagrodzenia przez komornika, to jeśli macie długi, to komornik ma prawo zająć oba Wasze dochody, uwzględniając przy tym kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Jeśli natomiast tak jak wcześniej pisałam, tylko Ty zaciągałeś zobowiązania, to komornik nie może zająć pensji Twojej żony, a jedynie Twoją.

Wiem, że to, co teraz napiszę, Was nie dotyczy, ale może przyda się komuś innemu czytającemu ten artykuł, mianowicie chodzi o to, ile komornik zajmie z wynagrodzenia, gdy dłużnik ma kilka dochodów?

Jeśli dłużnik uzyskuje kilka dochodów z kilku różnych źródeł, to podstawą obliczenia kwoty zajęcia, jest zsumowanie się wszystkich źródeł dochodu w jedno i dopiero obliczenie kwoty zajęcia z wynagrodzenia.

Źródło:

Art. 835. Jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.

Wracając jednak do Twojego przypadku, to jeśli chodzi o zajęcie wynagrodzenia w kwocie 1.700 zł, to komornik z tej pensji będzie mógł zająć jedynie 165 zł, ponieważ kwotą wolną od zajęcia komorniczego w przypadku wynagrodzenia za pracę, jest kwota 1535 zł. A więc 1700 zł – 1535 zł = 165 zł <— tyle komornik będzie mógł zająć z Twojej pensji.

Jeśli natomiast rozchodzi się o wynagrodzenie Twojej żony, to w przypadku kiedy byłaby Ona także zadłużona i ciążył, by na niej komornik, to z pensji 2.000 zł, komornik mógłby zająć 465 zł. Czyli analogicznie jak do Twojej sytuacji.

Kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia to 1535 zł, kalkulując: 2.000 zł – 1535 zł = 465 zł <— tyle komornik mógłby zająć z pensji żony.

Jeśli chodzi o Ciebie, to Twoje obecne łączne miesięczne dochody, wynoszą obecnie 4.700 zł, a po zajęciu komorniczym, spadną do kwoty 2175 zł.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie nurtujące Cię pytania, szczególnie na to ile komornik zabierze z emerytury i wynagrodzenia. Mam nadzieję, że jakoś sobie poradzicie z tymi długami i kiedyś wyjdziecie na prostą.

Zanim zaczniesz spłacać swoje długi, sprawdź, czy przypadkiem któryś z nich nie przedawnił się, o tym, kiedy jakie długi przedawniają się <— pisałam w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj, bo być może uda Ci się w razie przedawnienia długu umorzyć go.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z PENSJI i EMERYTURY ??”
  1. Otrzymuję rentę rodzinną i komornik zabiera 25%. Chciałabym podjąć też pracę na umowę zlecenie. Czy z niej komornik też mi potrąci i ile?

  2. Dzień dobry, czy jeśli emerytka ma zajętą emeryturę przez komornika i zostanie zatrudniona na 3/4 etatu za 1575 brutto, to czy wynagrodzenie za pracę będzie zwolnione z zajęcia komorniczego?

Comments are closed.