Jak dbać o siebie, gdy nie masz pieniędzy. Pamiętaj o tych 6 punktach.

Jak dbać o siebie za małe pieniądze? Czy zdarza Ci się padać ze zmęczenia lub depresji? Zastanawiasz się, jak dbać o siebie, gdy nie masz pieniędzy i tkwisz po uszy w długach? Dłużnikowi wszystko kojarzy się z pieniędzmi i wydaje mu się, że skoro ich nie ma, to nie ma żadnych możliwości.

A dbanie o siebie wcale nie musi być luksusem. Możesz zadbać o siebie, nawet jeśli jesteś bez grosza.

Jak dbać o siebie za małe pieniądze

Sen

Wyobrażam sobie, że tak jak ja kiedyś, również i Ty umieszczasz sen na samym końcu swojej listy priorytetów. Odmawiasz sobie prawa do odpoczynku, bo to źle wygląda – co sobie o Tobie pomyślą, masz problemy finansowe i zamiast tyrać do nocy, kładziesz się wcześniej spać.

Tymczasem zależność między snem i pieniędzmi jest zupełnie odwrotna. To nie jest tak, że im mniej będziesz spać, tym więcej zarobisz.

Gdy nie masz wystarczającej ilości snu, wszystko szwankuje: Twoja psychika, Twoja odporność, koncentracja, kreatywność.  Czyli wszystko, czego potrzebujesz, aby wyjść z długów.

Sen jest naprawdę darmowy, wysypiaj się, nie zarywaj nocy, chodź wcześniej spać. To jest jedna z najlepszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić.

Odżywiaj się zdrowo

Być może teraz się oburzysz: hola hola, zdrowe jedzenie dużo kosztuje. Czyżby niezdrowe kosztowało mniej? Zajadanie się smażonym, fast foodami, popijanie tego colą i kawą?

Hipermarkety mają teraz naprawdę świetną ofertę warzyw i owoców – nawet tych bio, ale jeśli nie chcesz bio, zwykłe i tak będą lepsze niż ich brak.

Śmieciowe żarcie to brak energii to niedożywiony mózg to szwankujące jelita. A jak szwankują jelita – to szwankuje wszystko.

Pamiętaj, że człowiek nie potrzebuje lekarstw, aby był zdrowy. Potrzebuje składników odżywczych, a ich najlepszym źródłem jest jedzenie roślin. Witaminy, minerały itp. To wszystko znajdziesz w owocach i warzywach.

Znajdź w internecie blogi o tematyce “dieta roślinna”. Nawet jeśli jesteś nieprzejednanym mięsożercą, znajdziesz tam multum świetnych przepisów, które wzbogacą Twoją dietę, dużo z nich jest naprawdę tanich – zwłaszcza gdy wybierzesz się do marketów tuż przed zamknięciem, ceny warzyw bywają wtedy dużo niższe.

Pij wodę

Chciałoby się powiedzieć “woda – temat rzeka”. Mało razy słyszymy i czytamy, że człowiek składa się w większości z wody i dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie?

Woda absolutnie wpływa na nastrój, wody potrzebuje Twój mózg, Twój układ trawienny, Twoja skóra, Twoje nerki. Całe ciało błaga o wodę.

Odwodnienie ma bardzo poważne skutki zdrowotne. I ogromny wpływ na psychikę.

Do ilości wypitej wody nie wliczaj kawy, słodkich soków itp. Chodzi o czystą wodę.

Może to być nawet zwykła kranówka – ja mam najprostszy filtr Brita i piję z dzbanka.

Pamiętaj, aby zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą.

Odpoczynek i przerwy

Zawsze jest coś do zrobienia. Zwłaszcza w domu i zwłaszcza gdy jesteś kobietą / matka. Jeśli zechcesz – znajdziesz zajęcie na 24 godziny na dobę. Tylko po co?

Uwierz mi, dużo ważniejsza jest krótka drzemka, poczytanie książki, rozmowa z kimś sympatycznym, spacer itp – niż zmywanie, odkurzanie, prasowanie. Naprawdę przeżyjesz bez tego.

Wyobraź sobie, że zalecił Ci to lekarz. Wyobraź sobie, że jeśli odpuścisz, dasz sobie prawo do przerwy – unikniesz długiego i kosztownego leczenia. Przekonuje Cię to? A jest to najprawdziwsza prawda.

Twój organizm jest jak luksusowy pojazd. Nie zatrzyj go.

Baw się i rób to, co Cię uszczęśliwia

Człowiek to taka durna istota. Cały czas szuka szczęścia, a zamiast szukać świadomie okazji do robienia tego, co go uszczęśliwia, znajduje sobie ciągle zajęcia, które nie sprawiają mu żadnej przyjemności.

Zastanów się i zrób listę czynności, które Cię uszczęśliwiają. Staraj się codziennie robić coś z tej listy, szukaj okazji.

Uwierz mi, jeszcze kilka miesięcy w tej depresji i ZAPOMNISZ, co Cię uszczęśliwiało, albo co gorsze – przestanie Cię to uszczęśliwiać, zapomnisz, o czym marzyłaś, co Cię śmieszyło.

Spędzaj czas ze zwierzętami, słuchaj ptaków

Natura ma na nas bardzo kojący wpływ.

Uważam, że psy to są aniołowie. Obserwuję moją suczkę i jestem pewna, że jest w niej sama miłość, samo dobro. Pies Ci wszystko wybaczy. Są ludzie, którzy traktują psy okrutnie, biją je, trzymają na łańcuchu. A pies i tak merda ogonem na ich widok.

To jest czysta miłość.

Uwielbiam też siąść na 5 minut na moim balkonie i posłuchać ptaków.

Oddalamy się od natury, a to z natury możemy właśnie czerpać energię.

Jak dbać o siebie – jak żyć z długami?

Być może jeszcze jakiś czas przyjdzie Ci żyć z długami, dlatego bardzo potrzebujesz wiedzieć, jak dbać o siebie, jak nie dopuścić do głębokiej depresji i osłabienia.

A jakie są Twoje sposoby na dobre samopoczucie?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Jak dbać o siebie, gdy nie masz pieniędzy. Pamiętaj o tych 6 punktach.”
  1. Hej, super wpis! Porusza naprawdę bardzo ciekawi temat, o którym raczej za wiele się nie mówi! Dziękuje bardzo

  2. Karol Bankowy

    Dzięki za wpis! Podniósł mnie trochę na duchu, bo widzę, że robię wszystko, by o siebie zadbać no i czuję się nawet dobrze. Najważniejszy dla mnie jest odpoczynek, bez niego nie potrafię przetrwać całego dnia.

Comments are closed.