Jak zmniejszyć ratę kredytu w banku? [ZOBACZ] 2 sposoby

Witam, jak zmniejszyć ratę kredytu? Mam kredyt w Citibanku, nie mogę płacić tak dużej raty, jest to ok. 1600 zł/miesięcznie, a chciałbym np. rozłożyć to na dłuższy okres z mniejszą ratą, lub wziąć inny kredyt z mniejszą ratą, którym bym spłacił ten w Citibanku.

Obniżenie/zmniejszenie raty kredytu jest jedynym rozwiązaniem, które widzę obecnie… Czy w ogóle można zmniejszyć ratę kredytu?


Jak zmniejszyć ratę kredytu?

jak-zmniejszyc-rate-kredytu

W takim razie, dlaczego nie skorzystać z wakacji kredytowych? (jeśli banki oczywiście Ci na to pozwoli). Zdecydowanie się na wakacje kredytowe, pozwoli Ci w kilka miesięcy nadrobić zaległości Twojego budżetu domowego, bo jeśli bank zgodzi się na 2-3-4 miesiące niepłacenia rat, to jest to dość sporo czasu na poskładanie domowego budżetu z powrotem w całość.

Kolejnym krokiem, który możesz wykonać, jeśli wakacje kredytowe Ci nie odpowiadają, jest napisanie i złożenie do banku wniosku o restrukturyzację kredytu.

Restrukturyzacja kredytu

Zawieszenie spłaty rat kredytu na jakiś czas, najczęściej są to okresy od 3 do 6 miesięcy. Coś w stylu wakacji kredytowych, tylko pod nieco inną nazwą.

Warto pamiętać, że niezapłacone raty wrócą do nas prędzej czy później pod inną postacią, może to być np. przerzucenie niezapłaconej ilości rat kredytu na koniec „kolejki”, a więc wydłużenie terminu spłaty kredytu, lub też to, co banki często stosują, rozłożenie łącznej sumy niezapłaconych rat na wszystkie pozostałe raty kredytu.

Skoro Ty chcesz zmniejszyć miesięczną ratę swojego kredytu, to ta opcja akurat nie jest dla Ciebie!

Wydłużenie okresu kredytowania – to wydaje się rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie, jeśli chcesz poprawić swoją płynność finansową, to wydłużając okres spłaty kredytu, zmniejszysz miesięczną wysokość raty.

Zmiana daty zapadalności raty kredytu, jeśli dzień wymagalności spłaty raty kredytu nie pasuje z dniem, kiedy na konto wpływa Twoja wypłata i przez to, co chwilę otrzymujesz karne odsetki lub monity, to restrukturyzując swój dług, możesz wnioskować o zmianę daty zapadalności raty Twojego kredytu!

Jak się składa wniosek o restrukturyzację kredytu?

Należy wysłać do centrali banku odpowiedni wniosek lub zanieść go osobiście do oddziału banku. We wniosku restrukturyzacyjnym powinny znaleźć się pewne załączniki, które potwierdzą Twoją obecną sytuację finansową.

Musisz wiedzieć, że każdy wniosek o restrukturyzację kredytu, jest indywidualnie rozpatrywany i jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek przejdzie, to postaraj się nie mieć żadnych dotychczasowych opóźnień w spłacie kredytu, gdy wnioskujesz o restrukturyzację.

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?

Oto co powinno znaleźć się we wniosku o restrukturyzację:

 1. Przede wszystkim adres banku, wniosek kierujemy nie do oddziału banku, a do jego głównej siedziby. Zanim wyślesz wniosek, sprawdź w internecie poprawność adresu siedziby Twojego banku, aby wniosek nie zapodział się pod niewłaściwym adresem.
 2. Kolejną wartą wspomnienia rzeczą, jest konieczność zamieszczenia dokładnych swoich danych osobowych, oraz numeru umowy kredytowej, aby pracownik banku, który będzie rozpatrywał Twój wniosek, nie miał żadnych wątpliwości, którego kredytu dotyczy wniosek (jeśli masz kilka kredytów).
 3. Postulat, o który wnioskujesz, czyli np. czy ma to być:
  1. zawieszenie spłaty kredytu (od 1 do 6 miesięcy),
  2. wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie raty kredytu,
  3. zmiana daty zapadalności raty,
  4. rezygnacja z ubezpieczenia kredytu lub wniosek o zwrot zapłaconego, a niewykorzystanego ubezpieczenia,
  5. zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub windykacyjnego, jeśli Twój dług trafił do komornika lub firmy windykacyjnej.
 4. Uzasadnienie postulatu, o który wnioskujesz. Czyli opisujesz swoją sytuację finansową i wskazujesz dowody na to, że restrukturyzacja kredytu jest Ci niezbędna.
 5. Podpisanie wniosku własnoręcznie i podanie danych do korespondencji. Wniosek o zrestrukturyzowanie kredytu wyślij listem poleconym, aby na wszelki wypadek mieć dowód jego nadania.

Tak mniej więcej powinna wyglądać umowa restrukturyzacji kredytu, mam nadzieję, że rozwiązanie, które zaproponowałam, będzie Ci odpowiadać w 100%. Musisz też pamiętać o tym, że wydłużenie okresu kredytowania, skutkować będzie jeszcze większymi odsetkami od kredytu, więc dobierz okres spłaty kredytu tak, aby nie zapłacić zbyt wielu dodatkowych odsetek kredytowych.

Dla ułatwienia zamieszczam gotowy i sprawdzony formularz:

Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór

wniosek-o-restrukturyzację-kredytu

Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór wniosku

Kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny? na ogół rzecz biorąc, kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku długów w jeden dług w celu obniżenia miesięcznych wydatków, które ponosisz, płacąc kilka różnych rat.

Po konsolidacji zadłużenia, do zapłaty co miesiąc będziesz mieć tylko jedną ratę kredytu, którego wysokość możesz sobie dostosować, wydłużając okres spłaty kredytu (oczywiście, jeśli pozwala na to Twoja zdolność kredytowa).

Tak jak pisałam, konsolidacja polega na zebraniu wszystkich zadłużeń w jeden dług i płacenie co miesiąc tylko jednej dostosowanej do Twoich możliwości raty. Dobra wiadomość jest taka, że z kredytem, który masz, możesz przenieść się do innego banku i to wszystko w ramach konsolidacji!

A więc nie jesteś w żaden sposób „uwiązana” z obecnym bankiem, gdzie masz kredyt! Zmniejszenie raty kredytu poprzez kredyt konsolidacyjny, to równie ciekawe rozwiązanie, co restrukturyzacja kredytu.

Zawieszenie spłaty kredytu

Jeśli ani konsolidacja, ani restrukturyzacja nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to aby obniżyć ratę kredytu, możesz po prostu złożyć wniosek o zawieszenie kredytu np. na 4 miesiące i w tym okresie nieco podreperować swój domowy budżet. Czas, w którym kredyt nie będzie spłacany, możesz poświęcić na zdobycie dodatkowych pieniędzy i odłożenie kwoty wystarczającej do regulowania kolejnych rat kredytowych już pod odwieszeniu spłaty tego kredytu.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu

wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-wzor

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

Podsumowanie

Jak zmniejszyć ratę kredytu? rozwiązań masz kilka, to które wybierzesz, zależy od tego, na co sam się zdecydujesz, biorąc dane rozwiązanie za wg Ciebie najlepsze, ważne stają się też same możliwości, którymi dysponujesz, bo nie zawsze bank czy firma pożyczkowa zgodzi się na to, co wg nas wydaje się najlepszym rozwiązaniem. To wierzyciel tu rządzi i trzeba zawsze o tym pamiętać.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Jak zmniejszyć ratę kredytu w banku? [ZOBACZ] 2 sposoby”
 1. Witam mam problem, mam w banku zaległość dwóch rat spowodowaną to tym, iż straciłam pracę dwa miesiące temu. Od 1.10.2018 podjąłem nową pracę i mam pierwszą wypłatę 10 listopada i chciałbym spłacić wtedy zaległość, jak mam napisać wzór do banku? proszę o radę mam trzy takie kredyty z podobną sytuacją, mam czwórkę dzieci na utrzymaniu i jest mi bardzo ciężko…

 2. Mam za wysoką ratę pożyczki, czy mogę się starać o restrukturyzacje pożyczki? Czy też zawiesić ją? Proszę o poradę jak sobie poradzić z za dużą ratą, do kogo się udać z takim problemem? Co jak się opóźnię ze spłatą raty? Wiem ze są jakieś rozwiązania tylko nie wiem od czego zacząć, w innych pożyczkach można się dogadać, rozłożyć dług na mniejsze raty…

 3. Jak zmniejszyć raty kredytów? Mam dwa kredyty 1700 zł. Mało zostaję na życie. Spłacam je regularnie, proszę o pomoc i poradę – czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny lub inny sposób ulżenia w spłacaniu rat. Bardzo bym prosił o poradę. Jest mi trudno i nie wiem co mam robić. dziękuję z góry. Obecnie pracuje za granicą, a banki nie honorują mojego wynagrodzenia. Proszę o jakąkolwiek pomoc lub radę. Dziękuję.

 4. Aleksandra

  Jeśli wezmę 7000 tysięcy kredytu, ile będę musiała spłaci? Kredyt na 5 lat. Jak długo trzeba czekać na pieniądze, i czy jest możliwość spłaty wcześniej kredytu. Oraz ile będą wynosiły razy miesięczne przy podanym % ?

 5. Wzięłam kredyt, mogłam mieć ratę 400 zł, ale stwierdziłam, że jak wezmę na 800 zł, to spłacę szybciej. Niestety sytuacja finansowa się skomplikowała i na życie mi nie starcza, czy mogę powrócić do raty która mi proponowali? J

Comments are closed.