Jak zmniejszyć ratę kredytu w banku? [ZOBACZ] co należy zrobić! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak zmniejszyć ratę kredytu w banku? [ZOBACZ] co należy zrobić!

Mam kredyt w Citibanku, nie mogę płacić tak dużej raty ok.1600 zł miesięcznie chciałbym np. rozłożyć to na dłuższy okres z mniejszą ratą, lub wziąć inny kredyt z mniejszą ratą którym bym spłacił ten w Citibanku.


W takim razie dlaczego nie skorzystać z wakacji kredytowych? (jeśli banki oczywiście Ci na to pozwoli). Zdecydowanie się na wakacje kredytowe, pozwoli Ci w kilka miesięcy nadrobić zaległości Twojego budżetu domowego, bo jeśli bank zgodzi się na 2-3-4 miesiące niepłacenia rat, to jest to dość sporo czasu na poskładanie domowego budżetu z powrotem w całość.

Kolejnym krokiem który możesz wykonać, jeśli wakacje kredytowe Ci nie odpowiadają, jest napisanie i złożenie do banku wniosku o restrukturyzację kredytu.

Najczęściej wnioskowane zmiany w umowie kredytowej przy restrukturyzacji kredytu to:

Zawieszenie spłaty rat kredytu na jakiś czas, najczęściej są to okresy od 3 do 6 miesięcy. Coś w stylu wakacji kredytowych, tylko pod nieco inną nazwą.

Warto pamiętać, że niezapłacone raty wrócą do Nas prędzej czy później pod inną postacią, może to być np. przerzucenie niezapłaconej ilości rat kredytu na koniec „kolejki” a więc wydłużenie terminu spłaty kredytu, lub też to co banki często stosują, rozłożenie łącznej sumy niezapłaconych rat na wszystkie pozostałe raty kredytu.

Skoro Ty chcesz zmniejszyć miesięczną ratę swojego kredytu, to ta opcja nie jest dla Ciebie!

Wydłużenie okresu kredytowania – to wydaje się być rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie, jeśli chcesz poprawić swoją płynność finansową, to wydłużając okres spłaty kredytu, zmniejszysz miesięczną wysokość raty.

Zmiana daty zapadalności raty kredytu, jeśli dzień wymagalności spłaty raty kredytu nie pasuje z dniem kiedy na konto wpływa Twoja wypłata i przez to, co chwilę otrzymujesz karne odsetki lub monity, to restrukturyzując swój dług, możesz wnioskować o zmianę daty zapadalności raty Twojego kredytu!

Jak się składa wniosek o restrukturyzację kredytu?

Należy wysłać do centrali banku odpowiedni wniosek, lub zanieść go osobiście do oddziału banku. We wniosku powinny znaleźć się pewne załączniki, które potwierdzą Twoją obecną sytuację finansową.

Musisz wiedzieć, że każdy wniosek o restrukturyzację kredytu, jest indywidualnie rozpatrywany, i jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek przejdzie, to postaraj się nie mieć żadnych opóźnień w spłacie kredytu gdy wnioskujesz o restrukturyzację.

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?

Bardzo często banki posiadają gotowe do wypełnienia wzory takich dokumentów, więc zanim zaczniesz pisać wniosek własnoręcznie, wejdź na stronę internetową banku w którym masz zaciągnięty kredyt i poszukaj gotowego wzorca.

Jeśli nie możesz znaleźć wzoru wniosku o restrukturyzację, to poniżej poinstruuję Cię jak taki wniosek napisać:

 1. Przede wszystkim! adres banku, wniosek kierujemy nie do oddziału banku, a do jego głównej siedziby. Zanim wyślesz wniosek, sprawdź w internecie poprawność adresu siedziby Twojego banku, aby wniosek nie zapodział się pod niewłaściwym adresem.
 2. Kolejną wartą wspomnienia rzeczą, jest konieczność zamieszczenia dokładnych swoich danych osobowych, oraz numeru umowy kredytowej, aby pracownik banku, który będzie rozpatrywał Twój wniosek, nie miał żadnych wątpliwości, którego kredytu dotyczy wniosek (jeśli masz kilka kredytów).
 3. Postulat o który wnioskujesz, czyli np. czy ma to być:
  1. zawieszenie spłaty kredytu (od 1 do 6 miesięcy),
  2. wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie raty kredytu,
  3. zmiana daty zapadalności raty,
  4. rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, lub wniosek o zwrot zapłaconego, a niewykorzystanego ubezpieczenia,
  5. zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub windykacyjnego, jeśli Twój dług trafił do komornika lub firmy windykacyjnej.
 4. Uzasadnienie postulatu o który wnioskujesz. Czyli opisujesz swoją sytuację finansową i wskazujesz dowody na to, że restrukturyzacja kredytu jest Ci niezbędna.
 5. Podpisanie wniosku własnoręcznie i podanie danych do korespondencji. Wniosek o zrestrukturyzowanie kredytu wyślij listem poleconym, aby na wszelki wypadek mieć dowód jego nadania.

Tak mniej więcej powinna wyglądać umowa restrukturyzacji kredytu, mam nadzieję, że rozwiązanie które zaproponowałam, będzie Ci odpowiadać w 100%. Musisz też pamiętać o tym, że wydłużenie okresu kredytowania, skutkować będzie jeszcze większymi odsetkami od kredytu, więc dobierz okres spłaty kredytu tak, aby nie zapłacić zbyt wielu dodatkowych odsetek od kredytu.

Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


1 Comment

 1. anonim

  Witam mam problem, mam w banku zaległość dwóch rat spowodowaną to tym, iż straciłam pracę dwa miesiące temu. Od 1.10.2018 podjąłem nową pracę i mam pierwszą wypłatę 10 listopada i chciałbym spłacić wtedy zaległość, jak mam napisać wzór do banku? proszę o radę mam trzy takie kredyty z podobną sytuacją, mam czwórkę dzieci na utrzymaniu i jest mi bardzo ciężko…

NAPISZ KOMENTARZ