Komornik ZABLOKOWAŁ świadczenia na dzieci 500+, rodzinne i wychowawcze?!

Komornik mi zablokował cześć pieniędzy, które mi wpływają na dzieci, są to 500 plus, rodzinne i wychowawcze, mogłam sobie wypłacić tylko 1545 czy 47 zł, poszłam do komornika, była pani w recepcji i przedstawiłam jej sytuacje.

Powiedziałam, że pieniądze, które mi wpływają na konto bankowe, są to pieniądze, które biorę na dzieci, a ona do mnie mówi, ze dopóki nie zdeklaruje się z jakąś kwotą, którą będę płacić co miesiąc komornikowi, to mi nie odblokują tych pieniędzy.

Mam zablokowane około 670 zł, wiec napisałam oświadczenie i zdeklarowałam się, że będę płacić komornikowi jakąś małą kwotę, nie znam się na przepisach, i co teraz mam zrobić? czy da się jakoś anulować tę deklarację? i co zrobić, żeby komornik nie blokował pieniędzy? jestem w kropce, proszę o rade. Pozdrawiam.


Czy komornik może zająć 500 plus, rodzinne i świadczenie wychowawcze?

Droga Joanno, na wstępie warto tu przywołać Art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego wg, którego komornik nie ma prawa zająć zasiłku rodzinnego, ani żadnego innego rodzaju świadczeń rodzinnych i dodatków.

Źródło:

Art.833§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.

Pani w recepcji kancelarii komorniczej zapewne nie wiedziała nic na temat prawa, a może znała prawo, tylko mówiła to co kazał mówić jej szef (komornik)? tego nigdy się nie dowiemy i nie jest to już tak istotne, po prostu mówiła Ci kłamstwa i tyle.

Prawda jest taka, że komornik wykorzystał Twoją nieznajomość prawa i zmusił Cię do złożenia deklaracji spłaty długu. Plus jest taki, że takie oświadczenie jest tak naprawdę nic nie warte…

Masz komornika, a więc gorzej już nie może być, niespełnienie przez ciebie deklaracji spłaty długu, nie będzie Ci niczym grozić. Niech komornik ma sobie to Twoje oświadczenie, może je nawet oprawić sobie w ramkę i powiesić nad biurkiem.

Teraz należałoby odzyskać pieniądze pochodzące ze świadczeń rodzinnych, które nie podlegają zajęciu komorniczemu. W tym celu musisz złożyć u komornika, wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczeń niepodlegających egzekucji komorniczej takich jak:

  • 500 plus,
  • świadczenie rodzinne,
  • świadczenie wychowawcze.

Wniosek musisz wnieść w formie pisemnej do komornika i zagrozić, że zignorowanie wniosku, będzie wiązać się wystąpieniem na drogę sądową przeciwko komornikowi.

Jak napisać wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nie podlegających egzekucji komorniczej? możesz napisać coś w tym stylu:

Wnoszę o zwolnienie spod zajęcia komorniczego świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych, a także świadczenia 500+, które otrzymuję na swoje dzieci, bowiem świadczenia te, zgodnie z Art.833 §6 Kodeksu postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji komorniczej. Niespełnienie mojej prośby, skutkować będzie wejście na drogę sądową.

Nie zapomnij, aby we wniosku zawrzeć dokładne swoje dane, sygnaturę akt, a także dane komornika, który zajął świadczenia na Twoje dzieci. Na końcu wniosku czytelnie podpisz się.

Jeśli komornik nie zastosuje się do wniosku o zwolnienie 500+, rodzinnego i wychowawczego spod zajęcia, to drugim krokiem będzie złożenie skargi na komornika. O tym jak złożyć skargę na czynności komornicze <– pisałam w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Mam jednak nadzieję, że komornik pójdzie po rozum do głowy i zwolni 500 plus, świadczenie rodzinne i świadczenie wychowawcze spod zajęcia. Deklarację spłaty długu, którą złożyłaś u komornika się nie przejmuj, ona nic nie znaczy.

Jeśli komornik nie będzie mógł ściągnąć od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy, to postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, aż do momentu kiedy wierzyciel ponownie złoży wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie kolejnej egzekucji komorniczej. Trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Komornik ZABLOKOWAŁ świadczenia na dzieci 500+, rodzinne i wychowawcze?!”
  1. Witam, chodzi o zablokowane świadczenia na koncie bankowym, na które nic innego nie wpływa. Mam problem z komornikiem, który zajął konto, na które nic innego nie wpływa jak świadczenia 500+ rodzinne i alimenty i nadal komornik nie odblokował tego konta, mimo wysłanego pisma do kancelarii, jak ten problem rozwiązać? ponieważ już nie mam siły na walkę z komornikiem, do którego nie docierają informacje, że są to pieniądze dzieci, a nie moje, walka trwa już miesiąc, bardzo proszę o poradę.

Comments are closed.