Czy komornik może zająć świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS)? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zająć świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS)?

W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo o zajęciu komorniczym wysłanym do Opieki Pomocy Społecznej (OPS), o zajęciu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, chciałabym nadmienić że nie pracuje w OPS-ie, pobieram tylko z OPS świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia i inne świadczenia które mi się należą.

Moje pytanie brzmi: czy komornik komornik może zająć te świadczenia na dziecko?


Czy komornik może zająć świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS)?

mops-a-komornik-konto-socjalne

Takie budzące kontrowersje praktyki stosowane przez komorników miały kiedyś miejsce, ale to się skończyło. Komornik nie może zająć świadczenia z OPS!

Co stanowi podstawę prawną tego co napisałam? jest to art. 831 § 1 Kodeksu prawa cywilnego, który jasno mówi:

Sumy, świadczenia, prawa i wierzytelności niepodlegające egzekucji

§ 1. Nie podlegają egzekucji:

6) świadczenia z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 i 1985);

Ponadto, zasiłek z pomocy społecznej nie jest Twoim dochodem, a jedynie pomocą socjalną od Państwa Polskiego, którą przyznaje i wypłaca gmina.

… o czym musisz pamiętać?

Jeśli pieniądze z MOPS-u wpłyną na zajęte przez komornika konto bankowe, to może się zdarzyć, że komornik zajmie te środki, ponieważ nie wie on, skąd pochodzą pieniądze pojawiające się na zajętym już koncie bankowy dłużnika.

Pieniądze tracą wtedy swoją tożsamość i komornik automatycznie takie środki może przejąć. Oczywiście można i nawet trzeba się starać, aby pieniądze z MOPS-u odzyskać, składa się wtedy wniosek o wyłączenie środków ze świadczenia z MOPS spod zajęcia komoriczego. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.

Konto socjalne a MOPS

Aby chronić zasiłek z pomocy społecznej, musisz założyć osobne konto rodzinne (socjalne), na które wpływać będą jedynie środki pieniężne ze świadczeń. O tym jak założyć konto rodzinne (socjalne) <– pisałam w tym poradniku, dlatego koniecznie tam zajrzyj!

Po założeniu takiego konta, zasiłek z MOPS-u będzie w 100% bezpieczny od komornika i nie będziesz już musiała się niczym przejmować.

Jeśli złożysz wniosek o wyłączenie zasiłku z Opieki Społecznej spod egzekucji, a komornik wciąż będzie upierał się przy swoim, to będziesz musiała złożyć skargę na komornika.

Skarga na czynności komornika

Skargę na czynności komornika składa się u samego komornika w formie pisemnej, komornik ma bodajże 3 dni na ustosunkowanie się do Twojej skargi.

Jeśli komornik nie uzna jej, to będzie musiał wysłać Twoją skargę i uzasadnienie swoich czynności z którymi się nie zgadzasz, do sądu i sąd rozpatrzy całą sprawę, po czym wyda decyzję. Niestety skarga na komornika kosztować Cię będzie 100 zł.

Mam jednak nadzieję, że wniosek o wyłączenie spod egzekucji zasiłku z MOPS-u wystarczy i nie będziesz musiała podejmować żadnych innych kroków.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...


8 komentarzy

 1. Małgorzata R.

  Cześć, właśnie szukałam informacji czy komornik może zająć pieniądze z mopsu, cieszy mnie to co właśnie u Was przeczytałam, mam dwoje dzieci i zasiłek z opieki społecznej to w tym momencie mój jedyny dochód (jeśli można tak to nazwać). Nie wiem co bym zrobiła gdyby komornik pozbawił mnie ostatnich możliwych pieniędzy, chwytam się prac dorywczych ale czasami są miesiące, że jedyne pieniądze jakie otrzymuje to zasiłek z mopsu. Pozdrawiam, fajny blog!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Mimo wszystko naprawdę polecam założenie konta socjalnego!

 2. Daria

  czy komornik może zająć konto z mopsu gdy nie mam założonego konta socjalnego w banku?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie, komornik nie ma prawa zajmować konta w MOPS-ie.

 3. Joanna

  Nie wiem jak napisać podanie do komornika które jest do mops-u w którym musi być opisana bezskuteczność alimentów względem dłużnika. Jak napisać to prawidłowo? nie pisałam nigdy takiego pisma więc bardzo serdecznie prosiłabym o pomoc z waszej strony. Z góry od razu bardzo serdecznie wam dziękuję. Oczekuje szybkiej odpowiedzi.

 4. Katarzyna

  Komornik wszedł mi na konto bankowe na które nie wpływają mi żadne inne pieniądze jak tylko świadczenia z OPS, co mam teraz zrobić? Ja nie pracuję, konto należy tylko do mnie. Mam tylko rodzinne 500+ i czasem zasiłek okresowy. Nie znam się za bardzo na prawie i nie mam pojęcia czy komornik może mi te pieniążki zabrać.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma prawa zająć zasiłku z OPS czy 500+. Jeśli doszło już do zablokowania konta bankowego na które wpływają zasiłek OPS i 500+, to należy złożyć do komornika wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nie podlegających zajęciu. Wzór wniosku znajdziesz w sekcji WZORY PISM.

 5. Kamil

  Witam serdecznie. Wiem, że niedługo będę posiadaczem zajęcia komorniczego. Nie mam środków aktualnie by je spłacać. Ale od tego msc dostaje świadczenie socjalne od RP. Które przelewane jest na konto mojego ojca. Czy komornik ma prawo zająć konto ojca? Skoro wpływają tam środki otrzymywane z GOPS (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej) na mnie?

NAPISZ KOMENTARZ