Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Czy komornik może zająć świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS)?

W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo o zajęciu komorniczym wysłanym do Opieki Pomocy Społecznej (OPS), o zajęciu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, chciałabym nadmienić że nie pracuje w OPS-ie, pobieram tylko z OPS świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia i inne świadczenia które mi się należą. Moje pytanie brzmi: czy komornik komornik może zająć te świadczenia na dziecko?


Czy komornik może zająć świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS)?

mops-a-komornik-konto-socjalne

Takie budzące kontrowersje praktyki stosowane przez komorników miały kiedyś miejsce, ale to się skończyło. Komornik nie może zająć świadczenia z OPS!

Co stanowi podstawę prawną tego co napisałam? jest to art. 831 § 1 Kodeksu prawa cywilnego, który jasno mówi:

Sumy, świadczenia, prawa i wierzytelności niepodlegające egzekucji

§ 1. Nie podlegają egzekucji:

6) świadczenia z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 i 1985);

Ponadto, zasiłek z pomocy społecznej nie jest Twoim dochodem, a jedynie pomocą socjalną od Państwa Polskiego, którą przyznaje i wypłaca gmina.

… o czym musisz pamiętać?

Jeśli pieniądze z MOPS-u wpłyną na zajęte przez komornika konto bankowe, to może się zdarzyć, że komornik zajmie te środki, ponieważ nie wie on, skąd pochodzą pieniądze pojawiające się na zajętym już koncie bankowy dłużnika.

Pieniądze tracą wtedy swoją tożsamość i komornik automatycznie takie środki może przejąć. Oczywiście można i nawet trzeba się starać, aby pieniądze z MOPS-u odzyskać, składa się wtedy wniosek o wyłączenie środków ze świadczenia z MOPS spod zajęcia komoriczego. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.

Konto socjalne a MOPS

Aby chronić zasiłek z pomocy społecznej, musisz założyć osobne konto rodzinne (socjalne), na które wpływać będą jedynie środki pieniężne ze świadczeń. O tym jak założyć konto rodzinne (socjalne) <– pisałam w tym poradniku, dlatego koniecznie tam zajrzyj!

Po założeniu takiego konta, zasiłek z MOPS-u będzie w 100% bezpieczny od komornika i nie będziesz już musiała się niczym przejmować.

Jeśli złożysz wniosek o wyłączenie zasiłku z Opieki Społecznej spod egzekucji, a komornik wciąż będzie upierał się przy swoim, to będziesz musiała złożyć skargę na komornika.

Skargę na czynności komornika składa się u samego komornika w formie pisemnej, komornik ma bodajże 3 dni na ustosunkowanie się do Twojej skargi.

Jeśli komornik nie uzna jej, to będzie musiał wysłać Twoją skargę i uzasadnienie swoich czynności z którymi się nie zgadzasz, do sądu i sąd rozpatrzy całą sprawę, po czym wyda decyzję. Niestety skarga na komornika kosztować Cię będzie 100 zł.

Mam jednak nadzieję, że wniosek o wyłączenie spod egzekucji zasiłku z MOPS-u wystarczy i nie będziesz musiała podejmować żadnych innych kroków.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
3 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Małgorzata R.

  Cześć, właśnie szukałam informacji czy komornik może zająć pieniądze z mopsu, cieszy mnie to co właśnie u Was przeczytałam, mam dwoje dzieci i zasiłek z opieki społecznej to w tym momencie mój jedyny dochód (jeśli można tak to nazwać). Nie wiem co bym zrobiła gdyby komornik pozbawił mnie ostatnich możliwych pieniędzy, chwytam się prac dorywczych ale czasami są miesiące, że jedyne pieniądze jakie otrzymuje to zasiłek z mopsu. Pozdrawiam, fajny blog!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Mimo wszystko naprawdę polecam założenie konta socjalnego!

 2. Daria

  czy komornik może zająć konto z mopsu gdy nie mam założonego konta socjalnego w banku?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie, komornik nie ma prawa zajmować konta w MOPS-ie.

 3. Joanna

  Nie wiem jak napisać podanie do komornika które jest do mops-u w którym musi być opisana bezskuteczność alimentów względem dłużnika. Jak napisać to prawidłowo? nie pisałam nigdy takiego pisma więc bardzo serdecznie prosiłabym o pomoc z waszej strony. Z góry od razu bardzo serdecznie wam dziękuję. Oczekuje szybkiej odpowiedzi.

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
upadłość-firmy
Upadłość firmy – o czym musisz wiedzieć? [PORADNIK] 2018

Dziś opowiem o tym czym jest upadłość firmy i co trzeba wiedzieć na jej temat! W styczniu 2018 roku zaczęło funkcjonowanie aż 36 409 firm. Obecnie w naszym kraju działa około 2 miliony 300 tysięcy firm różnego typu. Jest to bardzo...

Zamknij