Świadczenie 500+ a egzekucja z rachunku bankowego [czy to się sumuje?]

Mam komornika. Dziś dostałam na konto 500+ na syna i wynagrodzenie za pracę kwota: 1485 zł. Bank wypłacił mi tylko 500 plus a wypłaty 1.000 zł. Wiem, że do 1500 zł bank ma prawo wypłacać wynagrodzenie, lecz nie było tak… czy komornik może zająć 500 plus?

Czy jest to razem łączone, czyli wpływy za wynagrodzenie i świadczenia z MOPS-u? Sama wychowuję 9-letniego syna i ma on grypę od urodzenia, co teraz mam zrobić? Komornik jest z Otwocka.


Czy 500+ może zająć komornik?

Świadczenie 500+ wedle ustawy z dnia 17 listopada 1964, art. 833 §6 nie może zostać zajęte przez komornika, źródło:

Art. 833 § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin »Za życiem« (Dz.U. poz. 1860).

Świadczenie 500+ jest świadczeniem wychowawczym, które wypłacane jest na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. która dotyczy pomocy państwa przy wychowywaniu dzieci, świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej i nie powinno być zajęte przez komornika, ale to pewnie sama już wiesz…

Świadczenie 500+ a egzekucja z rachunku bankowego

Jeśli komornik przez „pomyłkę” zajmie 500+, to przysługuje Ci oczywiście prośba do komornika o zwolnienie tych środków spod zajęcia komorniczego.

Jeśli komornik nie uwzględnia Twojej prośby, to wtedy musisz wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Prawo wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego daje Ci art. 841 § 1 K.p.c., który jasno mówi:

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Powództwo takie można wnieść, co do zasady, w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa (art. 841 § 3 K.p.c.).

… gdzie leży problem?

Problem leży w tym, że połączyłaś wspływy z pensji z wpływami ze świadczenia 500+. Bank zajmuje Ci środki z 500+ ponieważ nikt z banku tak naprawdę nie sprawdza, skąd pochodzą te wpływy! Pieniądze trafiając na zablokowane przez komornika konto bankowe, tracą niejako swoją tożsamość, dlatego stało się, co się stało.

Egzekucja z rachunku bankowego rządzi się trochę innymi prawami, ponieważ komornik nie ma wglądu co do tego, skąd pochodzą pieniądze, które „pojawiają” na zajętym przez niego koncie bankowym. Dlatego podczas egzekucji z rachunku bankowego, na który trafia świadczenie 500+ nie mają zastosowania ogólne restrykcje dotyczące tego, które świadczenie wolne jest od zajęcia komorniczego, a które nie.

co należy zrobić, gdy komornik zajął świadczenie 500+?

  1. Po pierwsze, powinnaś zwrócić się do komornika, o zwrot zajętego świadczenia 500+ (czyli “załatwmy sprawę”po dobroci).
  2. Jeśli komornik stawia opory, to należy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, aby odzyskać zajęte świadczenie 500+, czyli musisz
    złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia tych konkretnych środków z programu 500+. Gotowy wzór do ściągnięcia i wydrukowania, znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.
  3. Trzecim korkiem, będzie otwarcie rachunku rodzinnego, zwanego też kontem socjalnym. Wtedy środki pochodzące ze świadczenia 500+ będą w 100% bezpieczne od komornika. Jednak warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego (socjalnego), będzie dostarczenie bankowi zaświadczenia wystawionego przez MOPS-u czy inną jednostkę wypłacającą świadczenie 500+. Jak otworzyć rachunek rodzinny <— pisałam w tym poradniku – koniecznie zajrzyj!
  4. A może pieniądze z 500+ do ręki? możesz zgłosić się do MOPS-u, aby świadczenie 500+ przekazywano Ci do rąk własnych, czyli świadczenie dostarczałby Ci wtedy listonosz.

Jeśli środki pieniężne z 500+ przekierujesz na inne konto bankowe (rachunek rodzinny czy socjalny), to sytuacja wróci do normy i będzie jak dawniej. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci temat zajmowania świadczenia 500+ na zajętym przez komornika rachunku bankowym. W każdym razie, pieniądze z tego świadczenia są do odzyskania, więc się o to nie martw. Pozdrawiam ciepło!

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziesz mogła dogadać się z komornikiem, to złóż skargę na jego czynności.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane artykuł, które także musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze