Świadczenie 500+ a egzekucja z rachunku bankowego [czy to się sumuje?]

Mam komornika. Dziś dostałam na konto 500+ na syna i wynagrodzenie za pracę kwota 1485 zł. Bank wypłacił mi tylko 500 plus a wypłaty 1.000 zł. Wiem, że do 1500 zł bank ma prawo wypłacać wynagrodzenie, lecz nie było tak.

Czy jest to razem łączone, czyli wpływy za wynagrodzenie i świadczenia z MOPS-u? Sama wychowuję 9-letniego syna i ma on grypę od urodzenia, co teraz mam zrobić? Komornik jest z Otwocka.


Czy 500+ może zająć komornik?

Świadczenie 500+ wedle ustawy z dnia 17 listopada 1964, art 833 §6 nie może zostać zajęte przez komornika, źródło:

Art. 833 § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin »Za życiem« (Dz.U. poz. 1860).

Świadczenie 500+ jest świadczeniem wychowawczym, które wypłacane jest na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. która dotyczy pomocy państwa przy wychowywaniu dzieci, świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej i nie powinno być zajęte przez komornika, ale to pewnie sama już wiesz…

Świadczenie 500+ a egzekucja z rachunku bankowego

Jeśli komornik przez „pomyłkę” zajmie 500+, to przysługuje Ci oczywiście prośba do komornika o zwolnienie tych środków ze świadczenia, spod zajęcia komorniczego.

Jeśli komornik nie uwzględnia Twojej prośby, to wtedy musisz wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Prawo wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego daje Ci art. 841 § 1 K.p.c., który jasno mówi:

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Powództwo takie można wnieść, co do zasady, w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa (art. 841 § 3 K.p.c.).

… gdzie leży problem?

Problem leży w tym, że połączyłaś wspływy z pensji z wpływami ze świadczenia 500+. Bank zajmuje Ci środki z 500+ ponieważ nikt z banku tak naprawdę nie sprawdza, skąd pochodzą te wpływy! Pieniądze trafiając na zablokowane przez komornika konto bankowe, tracą niejako swoją tożsamość, dlatego stało się, co się stało.

Egzekucja z rachunku bankowego rządzi się trochę innymi prawami, ponieważ komornik nie ma wglądu co do tego, skąd pochodzą pieniądze, które „pojawiają” na zajętym przez niego koncie bankowym. Dlatego podczas egzekucji z rachunku bankowego, na który trafia świadczenie 500+ nie mają zastosowania ogólne restrykcje dotyczące tego, które świadczenie wolne jest od zajęcia komorniczego, a które nie.

co należy zrobić, gdy komornik zajął świadczenie 500+?

  1. Po pierwsze, powinnaś zwrócić się do komornika, o zwrot zajętego świadczenia 500+ (czyli „załatwmy sprawę”po dobroci).
  2. Jeśli komornik stawia opory, to należy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, aby odzyskać zajęte świadczenie 500+, czyli musisz
    złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia tych konkretnych środków z programu 500+. Gotowy wzór do ściągnięcia i wydrukowania, znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.
  3. Trzecim korkiem, będzie otwarcie rachunku rodzinnego, zwanego też kontem socjalnym. Wtedy środki pochodzące ze świadczenia 500+ będą w 100% bezpieczne od komornika. Jednak warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego (socjalnego), będzie dostarczenie bankowi zaświadczenia wystawionego przez MOPS-u czy inną jednostkę wypłacającą świadczenie 500+. Jak otworzyć rachunek rodzinny <— pisałam w tym poradniku – koniecznie zajrzyj!
  4. A może pieniądze z 500+ do ręki? możesz zgłosić się do MOPS-u, aby świadczenie 500+ przekazywano Ci do rąk własnych, czyli świadczenie dostarczałby Ci wtedy listonosz.

Jeśli środki pieniężne z 500+ przekierujesz na inne konto bankowe (rachunek rodzinny czy socjalny), to sytuacja wróci do normy i będzie jak dawniej. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci temat zajmowania świadczenia 500+ na zajętym przez komornika rachunku bankowym. W każdym razie, pieniądze z tego świadczenia są do odzyskania, więc się o to nie martw. Pozdrawiam ciepło!

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wybrane artykuł, które także musisz przeczytać:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *