Kredyt studencki na spłatę długów można dostać? [TAK] zobacz jak:

Mam 21 lat i studiuję dziennie. Ze względu na trudną sytuację materialną w domu, dorobiłam się długu w wysokości 15.000 złotych, głównie z tytułu chwilówek. Pracuję na umowę-zlecenie, średnio otrzymuję 1400-1500 zł miesięcznie.

Zależy mi na tym, aby otrzymać jedną pożyczkę, dzięki której mogłabym spłacić moje zadłużenie, ale stać mnie na raty jedynie w wysokości ok. 500 zł miesięcznie.

Bardzo proszę o pomoc, gdzie mogłabym się udać i w jaki sposób otrzymać kredyt studencki, bo nie mogę liczyć na pomoc ze strony rodziny, ponieważ mają oni bardzo złą historię i zdolność kredytową.


Jeżeli jesteś studentką i rozpoczęłaś naukę przed 25 rokiem życia, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kredyt studencki. W przypadku kredytów studenckich banki oceniają zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy w sposób o wiele bardziej łagodny, niż ma to miejsce w przypadku innych produktów kredytowych. Jednak i tutaj istnieją pewne zasady, których trzeba dotrzymać.

Przede wszystkim, zakłada się, że student jest osobą pozbawioną zdolności kredytowej. Z tego powodu, kredyt studencki musi zostać podżyrowany przez kogoś, kto taką zdolność rzeczywiście posiada.

W przeważającej większości przypadków, są to rodzice lub ewentualnie starsze rodzeństwo. Jeżeli jednak student nie jest w stanie uzyskać poręczenia kredytu ze strony jakiegokolwiek członka swojej rodziny – tak jak najwyraźniej ma to miejsce w Twoim przypadku – możesz starać się o poręczenie kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Uzyskanie takiego poręczenia jest jednak uwarunkowane koniecznością spełnienia kilku kryteriów, a mianowicie:

 • Na poręczenie 100% kwoty kredytu studenckiego przez Bank Gospodarstwa Krajowego mogą liczyć studenci, którzy zostali pozbawieni opieki rodzicielskiej, bez względu na dochód,
 • Na poręczenie 100% kwoty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego mogą liczyć studenci, w przypadku których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł,
 • Na poręczenie 90% kwoty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego mogą liczyć studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2000 zł.

Jeżeli chodzi o wysokość miesięcznych rat, jakie jesteś w stanie spłacać, to musisz wiedzieć, że kredyt studencki zaczniesz spłacać dopiero dwa lata po zakończeniu studiów.

Oznacza to brak kosztów związanych z tą formą kredytu podczas trwania okresu nauki. Dodatkowo, najlepsi absolwenci mogą liczyć na umorzenie kredytu 20%.

Jeżeli po zakończeniu studiów nadal będziesz znajdować się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, możesz starać się nawet o całkowite umorzenie kredytu.

W takim wypadku Twoja trudna sytuacja finansowa będzie musiała zostać potwierdzona przez ośrodek pomocy społecznej, zaś ostateczna decyzja o ewentualnym umorzeniu kredytu będzie należeć do ministra nauki.

Obecnie kredyty studenckie są dostępne w trzech różnych wariantach:

 1. Transza podstawowa, czyli 600 złotych miesięcznie(taką kwotę będziesz dostawać od banku przez 10 miesięcy w roku, o ile rzecz jasna będziesz studiować.
 2. Transza zwiększona w wysokości 1000 złotych miesięcznie.
 3. Transza zmniejszona w wysokości 400 złotych miesięcznie.

Oczywiście, wysokość pobieranej przez Ciebie transzy miesięcznej będzie miała wpływ na ostateczną wysokość końcowego zadłużenia, a tym samym również na wysokość rat, jakie zaczniesz spłacać dwa lata po zakończeniu studiów.

Czy masz szansę otrzymać kredyt studencki pomimo tego, że już posiadasz zadłużenie w wysokości 15 tysięcy złotych? Na samym początku warto zaznaczyć, że mogłaś zgłosić się po kredyt studencki wcześniej, zamiast zadłużać się w firmach pożyczkowych.

Posiadane przez Ciebie zadłużenie nie dyskwalifikuje Cię z miejsca jako osoby ubiegającej się o kredyt studencki, jednak na pewno wiele będzie zależało od polityki prowadzonej przez konkretny bank. Aktualnie kredytów studenckich udzielają w Polsce cztery instytucje bankowe:

 • PKO Bank Polski SA,
 • Bank Pekao SA,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
 • SGB-Bank SA (dawniej: Gospodarczy Bank Wielkopolski SA; wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Jak możesz sprawdzić, w którym z tych banków przyznany zostanie Ci kredyt studencki?

Oczywiście odwiedzając oddział każdego z nich, rzecz jasna po uprzednim dopełnieniu wszystkich formalności. Koniecznie również zapoznaj się dokładnie z warunkami świadczenia kredytu studenckiego.

Co ważne, pieniądze otrzymywane co miesiąc w ramach kredytu studenckiego możesz przeznaczyć właściwie na dowolny cel, w tym również na spłatę posiadanego przez Ciebie zadłużenia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak dla Ciebie próba dogadania się z firmami pożyczkowymi, w których masz długi, co do możliwości rozłożenia Twojego zadłużenia na raty.

Jeżeli dojdzie do tego, że zajmie się Tobą komornik, proces uzyskania kredytu studenckiego może się dodatkowo skomplikować, a szanse na jego uzyskanie mocno zmaleć. Kredyt dla studenta, to naprawdę ciekawa opcja i warto zrobić wiele, aby utorować sobie drogę do jego otrzymania!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Kredyt studencki na spłatę długów można dostać? [TAK] zobacz jak:”
 1. Jan Zaręba

  Bardzo ciekawe rozwiązanie takiego problemu, dobrze wiedzieć, że jest w ogóle takie wyjście :) Pozdrawiam!

Comments are closed.