Zajęcie konta bankowego i niespłacony limit kredytowy – co zrobi komornik?

Witam, dostałem dziś powiadomienie, że komornik zajmuje moje konto w banku. I moje pytanie brzmi, czy komornik może zabrać cokolwiek, jeżeli na koncie mam wykorzystany limit kredytowy? a co miesiąc wpływa mi suma 1600 zł z tytułu umowy o pracę, która w połowie pokrywa limit kredytowy? dodam, że nie jest to zajęcie alimentacyjne.


Kredyt w rachunku bieżącym a zajęcie komornicze

Witaj, wysokość wynagrodzenia, które wpływa na zajęty przez komornika rachunek bankowy, pozwala ci spać spokojnie, wiedząc, że nie zostanie ono zajęte w toku egzekucji.

Zgodnie z unormowaniami prawnymi w 2019 roku kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego na rachunku dłużnika wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za prace, czyli dokładnie 1 687,50 zł.

Oznacza to dla ciebie tyle, że twoje wynagrodzenie za pracę nie przekracza kwoty, z którą komornik może uszczuplić.

Jeżeli na twój rachunek nie wpływają inne pieniążki, to blokada konta okaże się bezskuteczna.

Przy większym wpływie z wynagrodzenia nie byłoby już tak fajnie. Bo komornik bez względu na wykorzystany na rachunku debet miałby pierwszeństwo zajęcia.

Pieniądze z wynagrodzenia za pracę w pierwszej kolejności szły by do komornika, a dopiero z części wolnej od zajęcia byłaby dokonywana spłata debetu.

Wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego

Skoro egzekucja z rachunku bankowego będzie nieskuteczna, możesz starać się o zdjęcie zajęcia z konta. W tym celu należy przedstawić komornikowi wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, podnosząc okoliczność, że jedynym wpływem na zajęte konto jest wynagrodzenie za pracę w kwocie wolnej od zajęcia.

Do wniosku warto dołączyć wydruk historii wpływów na konto z ostatnich np. trzech miesięcy.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Limit na rachunku bankowym, a blokada konta przez komornika

Masz limit kredytowy na rachunku, więc muszę dodać, że zdarzają się sytuacje, kiedy wierzyciel, składając wniosek egzekucyjny, rozszerza go również na wierzytelności, które przysługują dłużnikowi.

Tak sformułowany wniosek wierzyciela uprawnia komornika do zajęcia środków, które dłużnikowi przyznał bank w ramach salda kredytowego na rachunku.

Mam nadzieje jednak, że taka sytuacja nie wystąpiła w twojej sprawie, bo w przeciwnym razie komornik będzie mógł zająć ci niewykorzystane saldo debetowe, które posiadasz, a wtedy jedynym słusznym wyjściem będzie spłata i zamknięcie limitu kredytowego.

Jak jest w twojej sprawie – najłatwiej możesz dowiedzieć się, wczytując się dokładnie we wniosek egzekucyjny wierzyciela, który otrzymałeś w pierwszej korespondencji od komornika. W nim znajdziesz informacje o zakresie egzekucji, o którą wnosił wierzyciel.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Zajęcie konta bankowego i niespłacony limit kredytowy – co zrobi komornik?”
  1. W 2015 r. wzięłam pożyczkę w Provident na 90 tygodni. W 2018 r. dług został sprzedany do firmy windykacyjnej Kruk. Chciałabym się dowiedzieć, kiedy dług się może przedawnić? W banku Śl. posiadałam konto, którego współwłaścicielem była moja mama, która zmarła w 2004 r. Na koncie posiadałyśmy limit na kwotę 4 000 zł. Do marca 2019 r. bank pobierał odsetki od limitu, a od 04/2019 r. kazano mi spłacić całość zadłużenia w koncie tj. 4000 zł. Czy bank postępuje słusznie, a może dług uznać za przedawniony?

Comments are closed.