Mam zajęcie komornicze na koncie – komornik zajął wszystko

Witam mój problem polega na tym, że mam zajęcie komornicze na koncie, gdy przyszedł mi przelew z wypłatą postanowiłem wypłacić pieniądze z konta, okazało się, że nie mam nawet grosza na życie, gdyż komornik zabrał mi całą wypłatę i nie mam teraz środków na życie.

Czy komornik mógł zająć mi całą pensję z konta bankowego? czy to jest zgodne z prawem? proszę o poradę dziękuję.


Komornik nie ma prawa zajmować całej kwoty znajdującej się na rachunku bankowym dłużnika, jasno o tym mówi art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem – Prawa bankowego:

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

A więc komornik zajmujący rachunek bankowy dłużnika, musi pozostawić w każdym nowym miesiącu kwotę wolną od zajęcia, która w tym roku wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1 687,50 zł.

Wyjątkiem w tej sytuacji są długi alimentacyjne, gdzie kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym nie występuje!

Jeśli więc Twoje długi nie są za alimenty, i komornik zajął wszystkie pieniądze które były na Twoim koncie, to zasadnym wydaje się być złożenie skargi na czynności komornika, wzór skargi zamieszczam poniżej:

Ponadto, warto zwrócić się do banku z zapytaniem, dlaczego nie przestrzegają kwot wolnych od zajęcia, bo tak naprawdę to bank wysłał Twoje pieniądze komornikowi na jego wniosek, bank jednak powinien przestrzegając prawa, wysłać na konto komornika tyle ile może, nie zapominając o kwocie wolnej od zajęcia na rachunku bankowym.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Mam zajęcie komornicze na koncie – komornik zajął wszystko”
  1. Avatar

    Czy komornik może zająć obojętnie jaką kwotę wysłaną przez członka rodziny czy znajomego? Ale nie jest to wynagrodzenie za pracę i kwota jest niższa niż 1500 zł. Ponieważ nie raz spotkałam się z sytuacją gdzie zostało przelane mi np 40 zł i nie mogłam nawet wybrać tego z konta, albo wysłano mi 100 zł i całość została zabrana przez komornika. Czy Komornik tak może robić? zajmować cokolwiek wpłynie na konto bankowe?

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Jeśli Twój dług jest za alimenty, to każda złotówka jaka wpłynie na Twoje konto bankowe, zostanie zajęta przez komornika, ponieważ przy długu alimentacyjnym kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego nie istnieje. Jeśli natomiast Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to komornik musi co miesiąc stosować kwotę wolną od zajęcia z rachunku bankowego i w chwili obecnej jest to kwota wolna w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli 1 687,50 zł.

Comments are closed.