Zajęcie przez komornika środków na koncie bankowym, które nie należą do dłużnika

Na konto bankowe mojego kuzyna wpływa moja renta i alimenty na mojego syna, okazało się, że mój kuzyn ma zajęte to konto bankowe przez komornika, czy moja renta i alimenty też zostaną wstrzymane przez bank? czy komornik ma prawo zabrać te świadczenia?


Zajęcie przez komornika środków na koncie bankowym

Myślę, że powinnaś przede wszystkim pomyśleć o założeniu swojego własnego konta bankowego, aby właśnie nie dochodziło w przyszłości do takich sytuacji, gdzie Ty niczemu niewinna, masz zajęte przez komornika środki do życia.

Zajęcie przez komornika środków na koncie bankowym, które nie należy do dłużnika

Jeśli komornik zajął konto bankowe dłużnika, a na tym koncie były zgromadzone Twoje, a nie dłużnika środki pieniężne, to możesz złożyć wniosek o wyjęcie spod zajęcia komorniczego Twoich pieniędzy.

W dziale wzory pism i wniosków znajdziesz wzór powództwa przeciwegzekucyjnego, który należy wydrukować, wypełnić i złożyć w sądzie rejonowym w obrębie którego działa komornik, który zajął środki pieniężne nienależące do dłużnika, a do osoby trzeciej.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Prawo do złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego daje Ci art. 841 § 1 K.p.c., który jasno mówi: że:

Zgodnie z artykułem 841 § 1 K.p.c. osoba trzecia może na drodze powództwa przeciwegzekucyjnego, domagać się zwolnienia zajętej rzeczy czy prawa majątkowego (środki pieniężne należące do Ciebie, a nie do dłużnika), jeżeli skierowanie do niej egzekucji – narusza jej prawa.

Osoba trzecia, to osoba nie będąca dłużnikiem egzekwowanym, czyli Ty. Skierowana przez komornika egzekucja do Twoich środków pieniężnych, narusza Twoja prawa jako osoby trzeciej.

… i teraz dwie bardzo ważne sprawy!

Pierwsza z nich to: zgodnie z art. 841 §3 k.p.c. powództwo przeciwegzekucyjne trzeba wnieść w ciągu miesiąca od dnia o dowiedzeniu się o zajęciu przedmiotu czy prawa majątkowego przez komornika. Jeśli przekroczysz wspomniane 30 dni, to powództwo przeciwegzekucyjne zostanie przez sąd oddalone, termin złożenia pozwu przeciwegzekucyjnego nie podlega przywróceniu!

Druga sprawa to taka, że musisz wezwać wierzyciela do zwolnienia zajętej przez komornika rzeczy czy prawa majątkowego na piśmie, listem poleconym. Jest to kluczowe posunięcie, gdy będziesz starać się o zwrot kosztów postępowania sądowego!

Jeśli wierzyciel nie otrzyma od Ciebie takiego wezwania i uznałby powództwo przeciwegzekucyjne przy pierwszej czynności w sądzie, to tylko on wtedy mógłby starać się (pomimo przegrania sprawy) o zwrot kosztów sądowych na podstawie art. 101 k.p.c.

… podsumowując:

Jeśli doszło do zajęcia rachunku bankowego i pieniędzy, które nie należą do dłużnika, a do osoby trzeciej, to musisz w ciągu 30 dni od dowiedzenia się o zajęciu Twoich środków pieniężnych, złożyć w sądzie powództwo przeciwegzekucyjne, jeśli okaże się, że przekroczysz ten termin, to już nie odzyskasz zajętych przez komornika pieniędzy…

O tym: czym jest, ile kosztuje i jaki jest termin na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego <– pisałam w tym poradniku – koniecznie tu zajrzyj!

Artykuły warte przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

6 komentarzy w “Zajęcie przez komornika środków na koncie bankowym, które nie należą do dłużnika”
 1. Dzień dobry, mam komornika na wypłacie i od dziś na koncie bankowym, ale nie to jest moim najgorszym zmartwieniem. Problem polega na tym, ze na moje konto wpływa wypłata sąsiada i będzie w poniedziałek, czy bank też ją prześle komornikowi? bo jak tak to jestem w czarnej d… (przepraszam za wyrażenia ), nie będę miała mu z czego oddać, bo sama mam tyle co kwota wolna od zajęć komorniczych.

  Jego wypłata wpłynie na moje konto z jego imieniem i nazwiskiem, to czy mogą tak zrobić? bo te pieniądze nie należą do mnie przecież tylko do osoby trzeciej. Proszę o pomoc bo jak ja mu w oczy spojrzę, gdy komornik zabierze jego wypłatę….? już w piątek zrobiłam opłaty i już tylko połowa kwoty została, jak bym wiedziała od razu, że może dojść do takiej sytuacji, to nic bym z niej nie traciła, a i tak by całości nie pokryła wysokości wypłaty sąsiada…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, komornik nie ma dostępu, by sprawdzić z jakiego źródła wpływają na Twoje konto pieniądze. Dlatego jestem raczej pewna, że pieniądze osoby trzeciej zostaną zajęte, jeśli tylko wpłyną na Twój zajęty przez komornika rachunek bankowy. Oczywiście można te pieniądze sąsiada odzyskać, trzeba wtedy udać się do komornika który dokonał zajęcia tych środków z wyciągiem z konta bankowego, gdzie widnieje imię i nazwisko odbiorcy tychże pieniędzy, a więc imię i nazwisko Twojego sąsiada.

 2. Konto bankowe osoby trzeciej a komornik. Mój chłopak od jakiegoś czasu korzysta z mojego konta bankowego, to znaczy na moje konto przelewana jest jego pensja. Z konta korzystam jedynie ja, on nie ma żadnych uprawnień do korzystania z niego. Z tego, co wiem komornik nie ma prawa zająć mojego konta, jeżeli dłużnik nie jest współwłaścicielem.

  Pojawia się więc pytanie o artykuł prawny, który o tym mówi. Druga sprawa jest taka, że komornik nie raczył przysłać żadnego pisma o zajęciu rachunku bankowego, więc nie wiemy skąd jest ani kim komornik jest. Jak tą sprawę rozwiązać aby zakład pracy nie potrącał długu z mojego konta?

  1. Janina Gołębiecka

   Odniosę się najpierw do tego co napisałaś: “Jak tą sprawę rozwiązać aby zakład pracy nie potrącał długu z mojego konta?” to co piszesz nie ma sensu. Jeśli chodzi o potrącenie komornicze, to albo komornik zajmuje wynagrodzenie i potrącona kwota trafia na konto, albo komornik zajmuje część pieniędzy na koncie bankowym. Doprecyzuj proszę czy komornik zajął wynagrodzenie, czy rachunek bankowy.

   Wydaje mi się, że komornik raczej zajął wynagrodzenie Twojego chłopaka, wtedy na pracodawcy ciąży obowiązek, aby zanim wyśle pracownikowi-dłużnikowi wypłatę, przekazał jej część na rachunek bankowy komornika. Wtedy na Twoje konto trafia kwota wypłaty już pomniejszona o zajęcie jakiego dokonał pracodawca Twojego chłopaka. Takie postępowanie komornika jest zgodne z prawem, a co do niepoinformowaniu dłużnika o zajęciu, z pewnością Twój chłopak otrzyma powiadomienie o toczącej się egzekucji.

 3. Dostałem pożyczkę która była przelana na konto matki i komornik matki zajął mi ją, choć w przelewie były moje dane co teraz? Bo komornik nie chce oddać tej kwoty pożyczki.

Comments are closed.