Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Zajecie przez komornika środków na koncie bankowym, które nie należą do dłużnika

Na konto bankowe mojego kuzyna wpływa moja renta i alimenty na mojego syna, okazało się, że mój kuzyn ma zajęte to konto bankowe przez komornika, czy moja renta i alimenty też zostaną wstrzymane przez bank? czy komornik ma prawo zabrać te świadczenia?


Myślę, że powinnaś przede wszystkim pomyśleć o założeniu swojego własnego konta bankowego, aby właśnie nie dochodziło w przyszłości do takich sytuacji, gdzie Ty niczemu niewinna, masz zajęte przez komornika środki do życia.

Zajecie przez komornika środków na koncie bankowym, które nie należą do dłużnika

Jeśli komornik zajął konto bankowe dłużnika, a na tym koncie były zgromadzone Twoje, a nie dłużnika środki pieniężne, to możesz złożyć wniosek o wyjęcie spod zajęcia komorniczego Twoich pieniędzy.

W dziale wzory pism i wniosków, znajdziesz wzór powództwa przeciwegzekucyjnego, który należy wydrukować, wypełnić i złożyć w sądzie rejonowym w obrębie którego działa komornik, który zajął środki pieniężne nie należące do dłużnika, a do osoby trzeciej.

Prawo do złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego daje Ci art. 841 § 1 K.p.c., który jasno mówi: że:

Zgodnie z artykułem 841 § 1 K.p.c. osoba trzecia może na drodze powództwa przeciwegzekucyjnego, domagać się zwolnienia zajętej rzeczy czy prawa majątkowego (środki pieniężne należące do Ciebie a nie do dłużnika), jeżeli skierowanie do niej egzekucji – narusza jej prawa.

Osoba trzecia, to osoba nie będąca dłużnikiem egzekwowanym, czyli Ty. Skierowana przez komornika egzekucja do Twoich środków pieniężnych, narusza Twoja prawa jako osoby trzeciej.

… i teraz dwie bardzo ważne sprawy!

Pierwsza z nich to: zgodnie z art. 841 §3 k.p.c. powództwo przeciwegzekucyjne trzeba wnieść w ciągu miesiąca od dnia o dowiedzeniu się o zajęciu przedmiotu czy prawa majątkowego przez komornika. Jeśli przekroczysz wspomniane 30 dni, to powództwo przeciwegzekucyjne zostanie przez sąd oddalone, termin złożenia pozwu przeciwegzekucyjnego nie podlega przywróceniu!

Druga sprawa, to taka, że musisz wezwać wierzyciela do zwolnienia zajętej przez komornika rzeczy czy prawa majątkowego na piśmie, listem poleconym. Jest to kluczowe posunięcie, gdy będziesz starać się o zwrot kosztów postępowania sadowego!

Jeśli wierzyciel nie otrzyma od Ciebie takiego wezwania i uznałby powództwo przeciwegzekucyjne przy pierwszej czynności w sądzie, to tylko on wtedy mógłby starać się (pomimo przegrania sprawy) o zwrotu kosztów sądowych na podstawie art. 101 k.p.c.

… podsumowując:

Jeśli doszło do zajęcia rachunku bankowego i pieniędzy, które nie należą do dłużnika, a do osoby trzeciej, to musisz w ciągu 30 dni od dowiedzenia się o zajęciu Twoich środków pieniężnych, złożyć w sądzie powództwo przeciwegzekucyjne, jeśli okaże się, że przekroczysz ten termin, to już nie odzyskasz zajętych przez komornika pieniędzy…

O tym czym jest, ile kosztuje i jaki jest termin na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego <– pisałam w tym poradniku – koniecznie tu zajrzyj!

Artykuły warte przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

  1. ona

    Dzień dobry, mam komornika na wypłacie i od dziś na koncie bankowym, ale nie to jest moim najgorszym zmartwieniem. Problem polega na tym, ze na moje konto wpływa wypłata sąsiada i będzie w poniedziałek, czy bank też ją prześle komornikowi? bo jak tak to jestem w czarnej d… (przepraszam za wyrażenia ), nie będę miała mu z czego oddać, bo sama mam tyle co kwota wolna od zajęć komorniczych.

    Jego wypłata wpłynie na moje konto z jego imieniem i nazwiskiem, to czy mogą tak zrobić? bo te pieniądze nie należą do mnie przecież tylko do osoby trzeciej. Proszę o pomoc bo jak ja mu w oczy spojrzę, gdy komornik zabierze jego wypłatę….? już w piątek zrobiłam opłaty i już tylko połowa kwoty została, jak bym wiedziała od razu, że może dojść do takiej sytuacji, to nic bym z niej nie traciła, a i tak by całości nie pokryła wysokości wypłaty sąsiada…

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Witaj, komornik nie ma dostępu, by sprawdzić z jakiego źródła wpływają na Twoje konto pieniądze. Dlatego jestem raczej pewna, że pieniądze osoby trzeciej zostaną zajęte, jeśli tylko wpłyną na Twój zajęty przez komornika rachunek bankowy. Oczywiście można te pieniądze sąsiada odzyskać, trzeba wtedy udać się do komornika który dokonał zajęcia tych środków z wyciągiem z konta bankowego, gdzie widnieje imię i nazwisko odbiorcy tychże pieniędzy, a więc imię i nazwisko Twojego sąsiada.

NAPISZ KOMENTARZ