Co to jest oświadczenie o kompensacie? przedsiębiorcy, którzy mają wobec siebie wzajemne należności i zobowiązania, mogą rozliczyć je bezgotówkowo za pomocą kompensaty. Kompensata (tak zwana faktura kompensacyjna) stosowana jest najczęściej w sytuacji braku płynnych środków finansowych i pozwala zredukować problem zatorów płatniczych.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego sposobu rozliczeń i jak sporządzić oświadczenie o kompensacie? aby ułatwić Ci przygotowanie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wydrukowania i wypełnienia wzór kompensaty, którą pobierzesz poniżej:
Oświadczenie o kompensacie – wzór
Oświadczenie o kompensacie – wzór
Co to jest kompensata należności i zobowiązań?
Kompensata to bezgotówkowa forma rozliczenia, którą przedsiębiorcy mogą stosować w celu poprawienia płynności finansowej firmy. Rozliczenie to polega na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej, skutkiem czego jest umorzenie należności i zobowiązań w kwocie równej wierzytelności niższej.
Częściowa kompensata faktury, czyli taka kompensata, która nie pozwala na całkowite wyzerowanie należności i zobowiązań, wiąże się z koniecznością zapłaty pozostałej części kwoty przez jedną ze stron.
Kiedy kompensata należności jest dozwolona?
Kompensatę można stosować wyłącznie w sytuacji, kiedy przedsiębiorcy mają wobec siebie wzajemne należności i zobowiązania, czyli pod warunkiem, że obaj są jednocześnie wierzycielami i dłużnikami.
Wynika to z faktu, że kompensata polega na równoległym umorzeniu wierzytelności.
Należy wiedzieć jednak, że takie rozliczenie nie jest metodą płatności, którą ujmuje się na fakturze. Kompensata ma natomiast wiele zalet – jest prosta, wygodna i korzystna ekonomicznie, gdyż nie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów transakcji gotówkowych.
Kiedy nie można korzystać z rozliczenia w ramach kompensaty?
Rozliczenie należności i zobowiązań w ramach kompensaty nie jest rozwiązaniem dozwolonym w każdej sytuacji. Kodeks cywilny wymienia rodzaje wierzytelności, których nie wolno rozliczać przy pomocy kompensaty.
Są to między innymi wierzytelności nieulegające zajęciu oraz wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych.
Jak obliczyć kompensatę?
Obliczanie kompensaty nie należy do szczególnie skomplikowanych rachunków. Wystarczy, że od kwoty wyższej wierzytelności odejmie się kwotę wierzytelności niższej. Niższa wierzytelność zostanie w taki sposób wyzerowana, a kwota różnicy wzajemnych zobowiązań pozostanie należnością jednej ze stron.
Sumę tą druga firma może następnie uregulować na trzy różne sposoby – gotówką, przelewem lub kolejną kompensatą.
Rodzaje kompensaty
Kompensaty należności i zobowiązań dzielimy na dwa rodzaje – kompensaty umowne i kompensaty ustawowe. Kompensatą umowną nazywamy rozliczenia, których podstawą jest zapis obecny w umowie zawartej między przedsiębiorcami.
Warunki takiego rozliczenia ustalane są dowolnie przez kontrahentów. Z kolei kompensaty ustawowe są kompensatami jednostronnymi, regulowanymi przez przepisy Kodeksu cywilnego (art. 498). Taki rodzaj rozliczeń wymaga spisania odpowiedniego oświadczenia o kompensacie.
Na czym polega kompensata trójstronna?
Kompensata trójstronna to taki rodzaj kompensaty wielostronnej, w której obecne są trzy podmioty. Rozliczenie to wykorzystuje również instytucję przekazu, która polega na tym, że:
- przekazujący wydaje dłużnikowi polecenie przekazu,
- przekazany, tj. podmiot, do którego adresowane jest polecenie przekazu, przekazuje należności na rachunek odbiorcy przekazu,
- odbiorca przekazu otrzymuje pieniądze należne przekazującemu.
Druk kompensaty trójstronnej stosuje się w sytuacji, kiedy jeden kontrahent, mający należność u drugiego podmiotu, pokrywa nimi swoje zobowiązania wobec trzeciego podmiotu. Kompensata trójstronna pozwala rozwiązać problem zatorów płatniczych.
W sytuacji, kiedy przedsiębiorcy często z niej korzystają, wskazane jest podpisanie „trójstronnego porozumienia”.
Porozumienie to powinno zawierać zobowiązanie przekazanego do wpłacenia pieniędzy na rachunek odbiorcy przekazu, a także warunek skutecznego odwołania przekazu przez przekazującego za wyłączną zgodą odbiorcy przekazu.
Po co sporządza się oświadczenie o kompensacie?
Oświadczenie o kompensacie jest dokumentem niezbędnym w celu dokonania potrąceń w ramach kompensaty. Kodeks cywilny zastrzega przy tym, że do dokonania wzajemnego rozliczenia bezgotówkowego uzyskanie zgody drugiej strony nie jest konieczne, gdyż wystarcza już samo złożenie oświadczenia o kompensacie.
Nie istnieje narzucony prawnie wzór kompensaty, jednak dokument ten powinien zawierać przede wszystkim precyzyjne określenie tego, jakie wierzytelności zostaną nim potrącone oraz z jakimi wierzytelnościami należy je rozliczyć.
Co zawiera dokument kompensaty?
Oświadczenie o kompensacie to dokument, w którym nie ma miejsca na niedomówienia. Należy zamieścić w nim wszelkie informacje, niezbędne do prawidłowego zaksięgowania rozliczeń.
Oświadczenie musi zawierać więc:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane obu stron kompensaty, tj. nazwę firmy, adres siedziby, numer NIP,
- dane dotyczące wierzytelności przedstawianych do potrącenia oraz wierzytelności, z jakimi mają one zostać rozliczone, czyli numery faktur i innych dokumentów wraz z datami,
- dokładne określenie kwoty kompensaty i kwoty pozostałej należności,
- sposób oraz termin uregulowania pozostałej kwoty należności,
- zapis dotyczący zgodnego księgowania,
- podpis osoby upoważnionej.