Ile może zabrać komornik z 1/2 etatu? egzekucja z wynagrodzenia

Dostałem pismo do zakładu pracy, wezwanie komornicze, moje pytanie jest następujące. Czy komornik może mi zająć wynagrodzenie, kiedy mam umowę o pracę na pół etatu? otrzymuję 1530 zł na rękę. Z tego, co mi wiadomo – nie.

Dodam, że jest to stara nie do końca spłacona pożyczka sprzed prawie 10 lat. Podkreślę, że nie są to żadne alimenty. Za odpowiedź Państwa z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.


Ile może zabrać komornik z 1/2 etatu?

Witaj, egzekucja z wynagrodzenia, to jeden z najczęstszych sposobów na egzekwowanie od dłużnika zaległych środków pieniężnych. Komornik na wniosek Twojego wierzyciela wysłał do zakładu pracy pismo informujące o toczącej się wobec Ciebie egzekucji komorniczej. Takie pismo Ty również wkrótce otrzymasz.

Teraz Twój pracodawca ma obowiązek względem komornika, aby:

Art. 882. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika.

§ 1. Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:

1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;

2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;

3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód..

Kolejnym krokiem, jaki wykona Twój pracodawca, będzie obliczenie ile komornik może zabrać z 1/2 etatu. Niestety ku Twojemu rozczarowaniu, komornik może zająć wynagrodzenie z 1/2 etatu. Pracodawca po prostu będzie musiał obliczyć kwotę potrącenia adekwatną do wymiaru etatu, na jakim pracujesz.

Ile zabierze komornik?

Jeśli pracujesz na pół etatu, to przy założeniu, że kwota wolna od egzekucji z wynagrodzenia na cały etat wynosi 1530 zł, to odnosząc się do wymiaru pracy na 1/2 etatu należy kwotę 1530 zł podzielić na pół (ponieważ pracujesz na pół etatu).

A więc, dla wynagrodzenia z 1/2 etatu kwota wolna od zajęcia wynosi 765 zł, tego komornik ruszyć nie może, może natomiast zająć każdą złotówkę ponad tę kwotę.

A więc: jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w kwocie 1530 zł na rękę, to komornik będzie mógł zająć aż połowę Twojego wynagrodzenia.

Kalkulacja: 1530 zł – 765 zł (kwota wolna przy 1/2 etatu) = 765 zł <— tyle komornik będzie mógł Ci zająć z wynagrodzenia.

Dla wielu z Was zajęcie komornicze przy 1/2 etatu jest dość niezrozumiałe, bo wychodzicie z założenia, że skoro kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia wynosi 1530 zł, to bez względu na rodzaj etatu, na jakim pracujecie, komornik zawsze zostawi te 1530 zł kwoty wolnej do Waszej dyspozycji.

Nie bierzecie tylko pod uwagę wymiaru etatu, na jakim jesteście zatrudnieni. Tutaj liczy się proporcja kwoty wolnej do wymiaru etatu.

To, co należy zapamiętać z dzisiejszej lekcji to:

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy podlega egzekucji z wynagrodzenia, a kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu do wymiaru czasu pracy.

Jeśli więc jesteś zatrudniony na ½ etatu, to minimalną kwotą wolną od potrąceń będzie 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Ile może zabrać komornik z 1/2 etatu? egzekucja z wynagrodzenia”
  1. Witam, dzisiaj dostałam zawiadomienie od komornika o zajęciu pensji z wypłaty. Zarabiam 1125 zł netto na pół etatu. Ile komornik ma prawo zająć? Czy ma prawo zająć pensje z wynagrodzenia jednocześnie też z zasiłku chorobowego, renty? Pismo dostał też mój pracodawca, by podał komorników informacje o dochodach moich itd.

  2. Witam. Dziś dostałem pismo od komornika. Moja pensja to ok 850 złotych, pracuję na 1/2 etatu.Ile może zabrać mi komornik z tej kwoty bo dokładnie nie wiem… Dobrze rozumiem ze 50% czyli 425 złotych dla mnie? czy inaczej to jest obliczane? Czy może komornik zostawi więcej… czy jeszcze mniej z 850 złotych?

  3. Dzień dobry. Od stycznia tego roku pracuje na pół etatu. W dniu dzisiejszym dowiedziałam się od szefa, że dostał pismo od komornika na kwotę 170 zł i szef wziął z mojego urlopu i to zapłacił. Czy można tak postąpić? Co teraz z moim urlopem wypoczynkowym? Myślałam, że przy pół etatu komornik nie może zająć nic. A tu jednak takie rozczarowanie.

  4. Dzień dobry, mam taki problem, bo mam zajęcie komornicze, o którym nie wiedziałam, a założyłam konto w banku millenium i dostałam taką wiadomość, że mam właśnie zajęcie przez komornika, a pracuje na pół etatu i boje się, że komornik potrąci mi całą pensję. Proszę o podpowiedź co mam robić, bo nigdy nie miałam do czynienia z komornikiem, ile komornik zajmie z pół etatu?

Comments are closed.