Przedawnienie składek ZUS – jak sprawdzić zaległość i konsekwencje

Dzień dobry, kiedy następuje przedawnienie składek ZUS? z tego, co wyczytałam, to jest jakieś zamieszanie, jeśli chodzi o termin przedawnienia składek, bo różne źródła różnie piszą, chciałabym uzyskać rzetelną informację. Mam jeszcze pytanie: jak sprawdzić zaległości w ZUS? bo moja sprawa jest sprzed 5 lat i straciłam rachubę.

Zastanawiam się jeszcze, jeśli długu w ZUS-ie nie spłacę, to co mi grozi i jakie czekają mnie konsekwencje na przyszłość? obecnie spłacam inny dług, który powstał przez otwartą kiedyś firmę i nie stać mnie na spłatę zaległych składek ZUS. Pozdrawiam!


Przedawnienie składek ZUS

Witam, nic nie słyszałam o zamieszaniu w przedmiocie liczenia terminów przedawnienia roszczeń względem ZUS-u. Jednakże muszę się z tobą zgodzić – faktycznie w internecie znaleźć można mnóstwo sprzecznych informacji.

Dlatego, żeby mieć pewność w wątku, jak liczyć przedawnienie składek w ZUS należy sięgnąć do źródła – w tym przypadku ustawy z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która w tym samym brzmieniu obwiązuje od 1 stycznia 2012 roku, i która w zapisie art. 11 wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przedawnienie zaległych składek w ZUS

Tak więc twoje zobowiązania względem ZUS-u powstałe już w 2012 roku podlegają 5-letniemu terminowi przedawnienia – tak art. 24 ustęp 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeśli jednak posiadasz nieuregulowane składki sprzed 1 stycznia 2012 roku, to dla nich niestety liczyć trzeba już 10-letni termin przedawnienia roszczeń, który obowiązywał przed wyżej omówioną przeze mnie zmianą przepisów.

Przerwanie i zawieszenie terminu przedawnienia roszczeń ZUS

Niemniej jednak przedawnienie składek ZUS nie jest tak do końca sprawą oczywistą. Bo tak jak przy każdych innych zobowiązaniach ustawodawca przewidział sytuacje, których zaistnienie przerwie lub zawiesi bieg przedawnienia roszczenia.

Tak więc licząc na przedawnienie długów w ZUS, musisz wziąć pod uwagę, czy powyższe okoliczności przerywające lub zawieszające bieg terminu przedawnienia roszczenia zawarte w art. 24 ustęp 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zaistniały w twojej sprawie.

Bo jeżeli tak, to niestety musisz się liczyć z tym, że ZUS wcześniej czy później podejmie kroki zmierzające do wyegzekwowania nieopłaconych składek ZUS wraz z odsetkami i opłatami prolongacyjnymi od składek.

Zaległe składki w ZUS jak sprawdzić zaległości?

O wysokość zaległych składek najłatwiej jest zapytać w oddziale ZUS. Jeśli jednak nie masz zamiaru udawać się do ZUS-u, masz jeszcze jedną możliwość – skorzystanie z elektronicznej platformy EPU, tu jednak zobowiązana jesteś dokonać rejestracji.

Być może skoro prowadziłaś firmę, to masz już dostęp do EPU. Jeśli nie, aby móc sprawdzić wszystkie informacje (w tym zaległości w ZUS), które cię interesują, będziesz musiała wyrobić sobie bezpieczny certyfikowany podpis elektroniczny. Dostęp do platformy EPU obecnie oferuje większość komercyjnych banków.

Odpowiedzialność karna i finansowa za nieopłacone składki ZUS

Oczywiście tak samo, jak przy innych długach, tak i w przypadku nieuregulowanych składek na ubezpieczenie społeczne dłużnik musi liczyć się z odpowiedzialnością finansową.

ZUS ma prawo obciążyć cię „karą” – dodatkową opłatą w wysokości do 100% nieopłaconych składek oraz dodatkowymi kosztami takimi jak:

 • odsetki za zwłokę
 • koszty egzekucyjne
 • koszty upomnienia
 • dodatkowe opłaty.

Kolejna nieprzyjemność, z jaką musisz się liczyć, jako dłużniczka ZUS, to wisząca nad tobą egzekucja komornicza zmierzająca do przymusowego ściągnięcia zaległych składek ZUS i towarzyszące jej koszty egzekucyjne.

Dłużnik ZUS może odpowiadać również karnie. Bowiem zgodnie z art. 98 ustęp 1 pkt 1 niniejszej ustawy niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne w wymaganym przepisami terminie stanowi wykroczenie z sankcją karną grzywny do 5 000 zł.

Niemniej jednak odpowiedzialność karną przewiduje również kodeks karny (art. 218 ustawy) zagrożoną grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Mam jednak nadzieje, że powyższe kary ci nie grożą i poradzisz sobie z powstałym 5 lat temu długiem wobec ZUS-u.

Chcę, żebyś wiedziała, że jeśli twoja sytuacja życiowa i materialna jest skomplikowana – nie stać cię na spłatę długu, to możesz starać się o umorzenie lub rozłożenie zadłużenia w ZUS-ie na raty.

Podsumowanie

Kiedy ma miejsce przedawnienie składek ZUS? może to być 5 lub 10 lat w zależności od daty powstałego zadłużenia. Gdzie sprawdzić zaległość w ZUS-ie? możesz skorzystać z EPU, udać się do ZUS-u osobiście lub zadzwonić na Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Przedawnienie składek ZUS – jak sprawdzić zaległość i konsekwencje”
 1. Aleksandra

  Witam. Od 11.2008r do 6.2009 roku i od 3.2011 do 8.2011r prowadziłam działalność gospodarczą. Nie odprowadzałam składek do ZUS. Chciałam się zapytać, czy zostały one przeterminowane? do tej pory nie dostałam żadnej informacji dotyczącej ich nieopłacenia.

 2. Posiadam zaległości w składkach ZUS z prowadzonej działalności gospodarczej, czy urząd może przekazać zwrot podatku na dzieci? do ZUS-u jako spłacenie zaległości? bo nie dostałam zwrotu i nie wiem, czy bez żadnej informacji urząd skarbowy może przekazać całość zwrotu na pokrycie zaległości w ZUS-ie, bardzo proszę o poradę w tej sprawie.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, tak, może dojść do takiej sytuacji, w niedługim czasie powinnaś otrzymać stosowne pismo.

Comments are closed.