Uciążliwy, głośny sąsiad, nieprzestrzegający zasad obowiązywania ciszy nocnej, potrafi prawdziwe dokuczyć…
Sprawdź jak się bronić i pobierz gotowy wzór pisma o zakłócanie spokoju. Zobacz też, co grozi osobie, która nie przestrzega ciszy nocnej, organizuje imprezy do późnej nocy, przeprowadza remont w godzinach nocnych, biega i krzyczy na klatce schodowej.
SPIS TREŚCI:
Czym jest cisza nocna i kogo obowiązuje?
W żadnej normie prawnej nie występuje definicja tzw. ciszy nocnej. Obowiązek przestrzegania ciszy w porze nocnej ustalają jednak różnego rodzaju przepisy porządkowe, często oparte na obowiązujących zwyczajach, m.in. regulaminy wspólnot mieszkaniowych, regulaminy hoteli, internatów, ośrodków wypoczynkowych.
Zazwyczaj są to godziny od 22 do 6 rano, ewentualnie od 21 do 7 rano.
W czasie obowiązywania ciszy nocnej należy powstrzymać się przed:
- wykonywania głośnych prac remontowych (walenie młotkiem, używanie głośnych urządzeń typu piła motorowa, czy wkrętarka)
- słuchania głośnej muzyki
- okrzyków i śpiewów
- gier na instrumentach roznoszących dźwięk
- bieganiem po klatce schodowej
- głośnymi rozmowami pod oknami sąsiadów.
Kara za zakłócanie ciszy nocnej artykuł (podstawa prawna):
Art. 51. § 1 ustawy kodeks wykroczeń stanowi, że:
“Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 grudnia 1992 roku w sprawie sygn. akt III KRN 198/92 wskazał, że wybryk to zachowanie się, jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu, miejsca i otoczenia ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia nie należało się spodziewać, które zatem wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i odczucia odrazy, gniewu, oburzenia.
Wybryk charakteryzuje więc ostra sprzeczność z powszechnie akceptowanymi normami zachowania się.
Zatem odpowiedzialność karną za naruszenie powyższej wskazanej normy ponieść może każdy, kogo zachowanie odbiega od powszechnie przyjętych norm/zwyczajów.
Kiedy nie obowiązuje cisza nocna?
Niemniej jednak organizowanie raz na jakiś czas tzw. domówki, czyli niewielkiej imprezy w domu nie powinno skończyć się nałożeniem na organizatora mandatu, o ile zabawa przebiega zgodnie z obowiązującymi normami, nawet jeśli trwa do późnej nocy.
Przy czym pewne zdarzenia wyłączają zastosowanie ciszy nocnej. Zaliczyć do nich można imprezy sylwestrowe i wesela – o ile emitowane hałasy wynikają z normalnych, zwyczajowo przyjętych form zabawy, i nie przybierają charakteru złośliwego niepokojenia sąsiadów.
Zakłócanie ciszy nocnej – jak się bronić?
Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Pojedyncze incydenty łamania zasad ciszy nocnej, tym bardziej, kiedy nie są one zaplanowanym działaniem, można próbować wyjaśniać, rozmawiając z głośnym sąsiadem. Upomnienie, zwrócenie uwagi, wysłanie SMS-a z prośbą o zachowanie ciszy powinno wystarczyć.
Zdarzają się jednak przypadki natarczywego łamania ciszy nocnej.
Powtarzające się często imprezy, trzaskania drzwiami, ciągłe ujadanie psa, głośne słuchanie muzyki w porze nocnej, czy prace remontowe można próbować zatrzymać, informując o zaistniałych okolicznościach Policję.
Zakłócenie ciszy nocnej, a skarga na Policję
Po otrzymaniu zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej (może to być telefon na numer alarmowy lub ustna, bądź pisemna skarga) funkcjonariusze Policji zobowiązani będą podjąć interwencję, a następnie na podstawie obserwacji sytuacji i własnej oceny:
- pouczyć głośnego sąsiada o konsekwencjach zakłócania ciszy nocnej
- ukarać głośnego sąsiada mandatem karnym
- skierować wniosek o ściganie
- podjąć interwencję na miejscu z udziałem większej liczby funkcjonariuszy i zatrzymać do wyjaśniania zakłócające ciszę nocną osoby.
Nierzadko wraz z zakłócaniem ciszy nocnej mamy do czynienia z awanturowaniem się, bijatykami, przemocą domową. Interwencja sąsiada, słyszącego odgłosy kłótni ponad przyjętą miarę, może uratować komuś życie.
W takiej sytuacji nie należy zastanawiać się nad potrzebą interwencji Policyjnej, lecz jak najszybciej wykonać telefon na numer alarmowy – ofiarami przemocy domowej często bywają dzieci.
Skarga na sąsiada zakłócającego ciszę nocną
Sąsiad, który natarczywie łamie zasady ciszy nocnej, prowadząc przeciągający się w czasie remont, organizujący nocne schadzki przy alkoholu i innych używkach może zostać ukarany nawet karą aresztu.
W wyjątkowych sytuacjach można doprowadzić do jego eksmisji.
Skargę na sąsiada zakłócającego ciszę nocną można złożyć:
- do organów ścigania (Policja, Prokurator)
- do Straży Miejskiej
- do Spółdzielni Mieszkaniowej
- do Wspólnoty Mieszkaniowej.
Skargę na zakłócanie ciszy nocnej najlepiej złożyć pisemnie, aby mieć wszystko czarne na białym. Poniżej możesz pobrać wzór sprawdzonej wielokrotnie skargi:
Skarga na zakłócanie ciszy nocnej – wzór
Skarga na zakłócanie ciszy nocnej – WZÓR
Eksmisja z mieszkania hałaśliwego sąsiada
Sąsiad długotrwale łamiąc obowiązujący porządek, może zostać eksmitowany z mieszkania na skutek skargi innych mieszkańców.
Art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje:
Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
Kłopoty z sąsiadami niestety nie dotyczą jedynie hałasu. Uciążliwości mogą być wywołane również niechlujstwem sąsiada (gromadzenie śmieci, złomu), dokarmianiem przez sąsiada dzikich zwierząt (bezpańskie koty, psy, dzikie gołębie).
W takiej sytuacji skargę na sąsiada można kierować do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Spółdzielni, Organów Gminy.
Każde działanie sąsiada odbiegające od ogólnie przyjętych norm powinno i może być hamowane.
Jeśli jeszcze chodzi o zakłócanie ciszy nocnej, zgłoszenie anonimowe także jest możliwe! Wystarczy, że po pobraniu wzoru pisma w sekcji „Składający skargę” zostawisz puste pole. Kończąc już, mam głęboką nadzieję, że powyższy wzór pisma o zakłócanie spokoju pomoże Ci przywrócić utracony spokój i porządek!
Oceń mój artykuł: