Dług spłacony a komornik nadal ściąga z wynagrodzenia?

Witam, w 2012 roku wzięłam kredyt w banku, po czym 7 miesięcy później zamknięta została firma w której pracowałam, było to w okresie zimowym, nie potrafiłam znaleźć pracy przez około rok, moje zadłużenie w banku rosło – po czym bank sprzedał mój dług komornikowi.

Gdy w końcu dostałam nową pracę, zaczęło się ściąganie należności i mój dług został już spłacony względem kwoty banku, a komornik nadal potrąca z konta bankowego pieniądze twierdząc, że to należności względem kancelarii komorniczej.

Jest rok 2019 i nadal spłacam dług, czy jest jakiś przepis w kodeksie który mówi ile należy się Komornikowi? albo co mogę zrobić żeby przestali mi już ściągać z wynagrodzenia?


Spłacony dług a koszty komornicze

Witaj, niestety tak jest, że kiedy dług trafi do komornika, to koszty leżące po stronie dłużnika znacznie wzrastają. Tu nie wystarczy już zapłacić należności głównej, zasądzonych przez sąd odsetek ustawowych, czy umownych oraz kosztów postępowania sądowego, lecz dochodzą również koszty prowadzonej przez komornika sprawy, a na koniec jeszcze opłaty egzekucyjne, które teraz cię tak dręczą.

Dlatego zawsze, kiedy pojawia się problem z płynnością finansową, warto podjąć starania w celu porozumienia się z wierzycielem (podpisanie ugody), by sprawa do komornika nie trafiła, a jeśli się da, to nawet do sądu.

Opłaty komornicze – podstawa prawna

W myśl obowiązującej od dnia 1 stycznia 2019 roku zasadzie przewidzianej w art. 21 ustawy o kosztach komorniczych opłatę egzekucyjną za egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga wraz z egzekwowanym świadczeniem, proporcjonalnie do wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Ściągnięcie opłaty nie wymaga wydania postanowienia.

Natomiast po zakończeniu postępowania zgodnie z art. 27 ustęp 1 ustawy w sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Chcę cię jednak pocieszyć – jesteś już na ostatniej prostej. Jeszcze chwila i zamkniesz raz na zawsze sprawę dawnego kredytu. Przedtem musisz rozliczyć się z opłaty stosunkowej o której komornik orzekał w postanowieniu kończącym, które powinnaś od niego otrzymać.

Porozumienie z komornikiem w przedmiocie zdjęcia zajęcia

Jeśli chcesz aby komornik zszedł ci z zajętego wynagrodzenia za pracę, spróbuj dogadać się z nim proponując dokonywanie samodzielnych wpłat.

Ale może wcześniej ustal jaka kwota jeszcze ci do spłaty pozostała, bo być może już niedługo cała sprawa się zakończy. Musisz tylko być wytrwała.

Wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej

Na koniec dodam jeszcze, że w przypadku, kiedy orzeczone przez komornika koszty egzekucji wydają się dłużnikowi stosunkowo za duże, ma on prawo złożyć wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej.

Wniosek może zostać pozytywnie rozpoznany jeśli w sprawie zachodzą szczególne okoliczności odnoszące się min. do nakładu pracy komornika oraz sytuacji majątkowej i bytowej dłużnika.

Jednakże ustawodawca przewidział, iż niniejszy wniosek złożyć należy w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłat.

Jeśli u ciebie ten 7 dniowy termin jeszcze nie upłynął, to masz jeszcze szansę starać się o obniżenie kosztów komorniczych. Powodzenia!

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór

Wniosek o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych

Wniosek-o-rozłożenie-na-raty-kosztów-komorniczych

Wniosek o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze