Pismo do komornika o rozłożenie na raty WZÓR

Pismo-do-komornika-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-docJak napisać pismo do komornika o rozłożenie na raty? aby komornik przychylnie spojrzał na nasz wniosek, w piśmie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne z formalnego punktu widzenia – elementy które umożliwią komornikowi podjęcie decyzji po naszej myśli.

Wstęp

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma, postanowiliśmy przygotować gotowy do wypełnienia wzór wniosku do komornika o rozłożenie długu na raty, który pobierzesz poniżej:

Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór

Pismo-do-komornika-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór

Co może zająć komornik?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kolejna pożyczka, chwilówka czy kredyt, mogą wciągnąć je w spiralę zadłużenia. Nawet jeśli bardzo racjonalnie podchodzimy do tematu zaciągania długów, zdarzenie losowe może zmusić nas do wzięcia kolejnej pożyczki.

Pogarszająca się sytuacja finansowa prowadzi z kolei do odnotowania niespłaconych zaległości w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Kiedy nie mamy już, z czego spłacać zaciągniętych pożyczek, trafiają one pod egzekucję komorniczą.

Czy proces windykacji długów jest sytuacją bez wyjścia? co należy zrobić, aby rozwiązać taki problem? jak rozłożyć dług u komornika na raty?

Egzekucja komornicza to procedura, która ma na celu ściągnięcie długu na zlecenie wierzyciela.

Charakteryzuje ją bezwzględność, bowiem jest to rozwiązanie, dzięki któremu wierzyciel ma szansę odzyskać swoje środki, niezależnie od sytuacji finansowej dłużnika. Komornik może więc zająć takie składniki majątku osoby zadłużonej, jak:

  • wynagrodzenie, emeryturę, zasiłek macierzyński, chorobowy czy zasiłek dla bezrobotnych,
  • rachunek bankowy,
  • nieruchomości,
  • ruchomości (samochód).

Warto pamiętać przy tym, że komornik nie jest stroną postępowania, lecz jedynie egzekutorem tytułu prawnego.

Prowadzi takie działania, jakie zlecił mu wierzyciel i ograniczają go przepisy prawne, a dokładnie trzy dokumenty: Ustawa o komornikach i egzekucji, Kodeks postępowania cywilnego oraz Ustawa o kosztach komorniczych.

Komornik, który nie ma mocy prawnej ani upoważnienia, aby decydować o tym, jakie składniki majątku zajmie, nie może prowadzić także negocjacji z dłużnikiem. Jest on zatem jedynie pośrednikiem pomiędzy stronami.

 

Rozłożenie długu na raty u komornika

Najgorsze, co może zrobić dłużnik, którego zaległości spłaty zostają przekazane do windykacji, to unikanie komornika. Aby rozwiązać problem, należy w pierwszej kolejności podjąć próbę negocjacji z wierzycielem, a jeśli jest to niemożliwe, to właśnie z komornikiem.

Chociaż osoba na takim stanowisku nie ma uprawnień do rozłożenia długu na raty, to może pośredniczyć w procesie ustalenia nowych warunków spłaty zadłużenia.

Dług u komornika na raty będzie miała szansę spłacać osoba, która złożyła w tym celu odpowiednie pismo. Dokument z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty należy kierować do wierzyciela, nie do komornika, bowiem ten jedynie przekazuje takie pismo wierzycielowi.

Komornik nie jest stroną w sprawie – działa pod kierownictwem wierzyciela – dlatego to nie bezpośrednio z nim ustalane są warunki spłaty.

Jeżeli komornik zgodzi się nie zajmować wynagrodzenia czy mieszkania, nie stanowi to żadnej gwarancji, iż faktycznie nie dokona takiego zajęcia w chwili, kiedy zawnioskuje o to wierzyciel.

Gdy jednak dojdzie do spłaty zadłużenia w ratach u komornika, to najprawdopodobniej, jeśli wpłaty będą systematyczne – ani wierzyciel, ani komornik nie będą podejmować innych kroków, dlatego systematyczna spłata jest tak bardzo ważna!

Co powinno zawierać pismo do komornika o rozłożenia na raty zadłużenia?

Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty musi zawierać przede wszystkim dane osobowe dłużnika, czyli:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer PESEL
  • numer telefonu, ewentualnie adres e-mail.

We wniosku o rozłożenie długu na raty warto określić także całą kwotę zadłużenia i dane wierzycieli, których reprezentuje ten komornik.

Każdy dobry wzór pisma do komornika o rozłożenie na raty zadłużenia zawiera również propozycję ugody, czyli wysokość raty o stałej wysokości, dzięki której możliwa jest terminowa spłata długu.

Kluczowym elementem takiego wniosku jest również jego uzasadnienie rozłożenia długu na raty.

Zatem jak napisać pismo do komornika o rozłożenie długu na raty, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie takiego podania?

Najlepiej wyrazić swoje ubolewanie wynikające z zaistniałych problemów, a także wymienić powody, przez które spłata długu była niemożliwa. Istotne będą takie okoliczności, jak nagła choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy.

Wartościowym załącznikiem do takiego pisma będzie dokument, który potwierdzi przyczyny trudnej sytuacji finansowej. Pismo do komornika o rozłożenie długu na raty można uzupełnić więc rachunkami za leczenie czy wyciągiem z pensji.

Wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika bez uzasadnienia lub z niewystarczającym uzasadnieniem może skutkować uznaniem, że dłużnik jest w stanie spłacić zadłużenie w trybie normalnym.

Warto zadbać więc o to, aby pismo dało wierzycielowi dobry ogląd sytuacji i pozwoliło mu zrozumieć faktyczną przyczynę problemów finansowych dłużnika.

 

Czy można liczyć na przedawnienie długu?

Osoby zadłużone często uciekają od swojego problemu, licząc na przedawnienie długu. Takie zachowanie wynika jednak z nieświadomości.

Przedawnienie nie jest prostą instytucją. Kredyty czy pożyczki przedawniają się po 3, a nawet 10 latach.

Co ważniejsze, każdy krok, jaki podejmuje wierzyciel w celu odzyskania swoich pieniędzy, przerywa bieg przedawnienia, co oznacza, że zostaje on wstrzymany, i naliczany jest od nowa.

Poza tym, pomimo przedawnienia, dług nie zostanie umorzony i trafi do BIK.

To z kolei praktycznie wyklucza możliwość zaciągania kolejnych zobowiązań w przyszłości. Niespłacone długi stanowią więc widmo przeszłości, które ciągnie się za dłużnikiem latami, właściwie do końca życia.

Z tego też powodu, zamiast uciekać od problemu, warto postarać się znaleźć rozwiązanie sytuacji, którym może być rozłożenie długu na raty lub nawet umorzenie jego części przez wierzyciela.

Wszystko zależy jednak od skuteczności prowadzonych negocjacji, w których może pośredniczyć komornik.

Jeżeli wierzycielowi zależy na odzyskaniu przynajmniej większej części pieniędzy, na wniosek dłużnika może umorzyć mu część spłaty, bądź jedynie odsetki za zwłokę.

Co ważne, jeśli wierzyciel podpisze ugodę z dłużnikiem, komornik będzie mógł zaniechać na przykład zajęcia mieszkania czy nieruchomości.

Właściwie skonstruowane pismo daje zatem możliwość zaproponowania innego zakresu sposobu ściągania zadłużenia. Z kolei rozłożenie długu na raty pozwala wierzycielowi odzyskać wszystkie należności, jednak nie jednorazowo, lecz w perspektywie długoterminowej.

Dla dłużnika odpowiedniej wysokości regularne raty stanowią z kolei szansę na wyjście z długu bez zaciągania kolejnych pożyczek, na przykład u rodziny czy znajomych.

 

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , , , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Pismo do komornika o rozłożenie na raty WZÓR”
  1. Witam, chcę napisać wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika, nie ma w ogóle kontaktu z wierzycielem, sprawa jest zagmatwana. Aby rozłożyć dług na raty, chcę jasno opisać komornikowi swoją sytuację finansową i dać mu do zrozumienia, że bez względu na to jakie kroki wobec mnie podejmie, nie dostanie pieniędzy takich jakich chce choćby nie wiem, bo ja tych pieniędzy po prostu nie mam. Owszem pracuję, ale zarabiamy 2,5k msc, chcę komornikowi przedstawić swoją trudną sytuację finansową + uzasadnienie w tym miejscu. Dam komornikowi propozycję spłaty i żądanie umorzenia egzekucji komorniczej.

  2. Czy można wysłać wniosek drogą elektroniczną? sporządzenie wniosku trochę mi zajęło (uzasadnienie jest najtrudniejsze), ale jakoś się udało. Czy można wysłać pismo np. przez e-mail? co jeszcze warto dołączyć do wniosku? z moich długów duża większość to część firm pożyczkowych…

Comments are closed.