Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty [POBIERZ]

Dzień dobry, jak rozłożyć dług u komornika na raty? dostałem właśnie pismo, że została wszczęta wobec mnie egzekucja komornicza, dług wynosi 19 tys. zł. nie stać mnie na jego jednorazową spłatę.

Chcę dogadać się z komornikiem, żeby cały dług rozłożył mi na raty, mogę miesięcznie płacić 200-300 zł, zarabiam najniższą krajową. Jak napisać pismo do komornika o rozłożenie długu na raty? Bardzo proszę o pomoc!


Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty

Powyżej zamieściłam wzór wniosku, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić, wzór ten możesz dostarczyć komornikowi osobiście do kancelarii komorniczej, lub też wysłać listem poleconym na adres kancelarii. Wybór należy do ciebie.

Jeśli otrzymujesz najniższą krajową, to wiedz, że komornik nie jest w stanie zająć Ci choćby złotówki z takiego wynagrodzenia, ponieważ równowartość najniższej krajowej na dany rok jest kwotą wolną od zajęcia komorniczego.

Podstawa prawna

Art. 87(1). § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Dz.U.2018.0.917 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

Oczywiście dobrowolna spłata zadłużenia w ratach, na które jest Cię stać, to bardzo dobry pomysł, ponieważ każdy dług trzeba spłacać i niestety nie pomaga tu odwlekanie spłaty długu na “kiedy indziej”.

Wiadomo przecież, że karne odsetki wciąż rosną, koszty egzekucji tak samo, odwlekanie w czasie spłaty długu może tylko Ci zaszkodzić.

Jeśli więc jest Cię stać na to, aby komornikowi co miesiąc wpłacać po kilkaset złotych na poczet długu, to warto się na to zdecydować. Myślę, że komornik, wiedząc, że nie jest w stanie zająć Ci nawet złotówki z wypłaty, będzie bardzo uradowany na widok takiego wniosku.

Oczywiście należy też pamiętać, że komornik nie jest stroną postępowania egzekucyjnego i finalną decyzję podejmie wierzyciel. Komornik przekaże Twój wniosek wierzycielowi, aby ten podjął decyzję.

Wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika – uzasadnienie

pismo-do-komornika-o-rozłozenie-dlugu-na-raty

Często pytacie jak uzasadnić prośbę o rozłożenie długu u komornika na raty. Jeśli nie jest Was stać, aby dług u komornika spłacić w taki sposób, w jaki żąda komornik, to wystarczy napisać prawdę, że Was nie stać i basta.

Nie ma sensu tutaj ubarwiać dodatkowo tego, co jest w rzeczywistości, bo zbytnio ubarwiona historia może być w oczach komornika podejrzana. Zachęcam więc do uzasadniania swojej prośby o rozłożenie długu na raty prawdziwymi faktami.

Można napisać, że nie stać nas na spłatę długu na warunkach, jakie żąda od nas organ egzekucyjny, ponieważ mamy na utrzymaniu dom, żonę, męża, dziecko, mamę, tatę, psa, trzeba kupić opał itd. Warto wskazać niskie zarobki i wysokie koszty utrzymania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , , , ,

O autorze