Umowa kupna sprzedaży motoroweru WZÓR + omówienie

Ze względu na fakt, że sezon letni zbliża się wielkimi krokami, coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem używanego motoroweru. Pojazd tego typu ma bowiem wiele praktycznych zalet, wśród których nie można pominąć takich jak niskie spalanie, czy niewielki rozmiar, dzięki któremu z łatwością unikniemy stania w miejskich korkach.

Po wyborze interesującego nas egzemplarza warto zawczasu przygotować prawidłową umowę kupna sprzedaży motoroweru, która pozwoli uniknąć wszelkich problemów związanych z późniejszą rejestracją pojazdu. Jak powinien wyglądać taki dokument?

Po co sporządzać umowę?

ważneChociaż oficjalnie nie istnieje wymóg sporządzania umowy kupna-sprzedaży na piśmie, to w rzeczywistości jest to jedyne właściwe rozwiązanie zarówno dla osoby, która kupuje motorower, jak i dla tej, która go sprzedaje.

Dokument tego typu stanowi bowiem dowód na to, że jedna ze stron zbyła pojazd i nie jest już odpowiedzialna za popełnione nim czyny oraz że druga strona w momencie zawarcia tejże umowy stała się jednocześnie nowym właścicielem jednośladu.

Innymi słowy, sporządzając umowę kupna-sprzedaży, sprzedający zobowiązuje się przenieść prawo własności i wydać pojazd kupującemu, zaś kupujący poświadcza, że pojazd odbierze i uiści za niego ustaloną cenę.

Dla kupującego pisemna umowa kupna-sprzedaży motoroweru stanowi także swojego rodzaju „podkładkę”, wyznaczającą termin rejestracji pojazdu w urzędzie. Warto pamiętać, że nabywca w normalnych warunkach ma na tę procedurę 30 dni od dnia zakupu, a obecnie – w dobie pandemii – maksymalnie do 180 dni.

Poniżej zamieszczam sprawdzone i gotowe do wypełnienia wzory pism:

Umowa kupna sprzedaży motoroweru wzór

Umowa-kupna-sprzedazy-motoroweru-wzor-pdf-doc

Umowa kupna sprzedaży motoroweru wzór

Umowa kupna sprzedaży skutera wzór

Co musi zawierać taka umowa?

wazne-informacjeUmowy kupna-sprzedaży pojazdów spisywane są według ustalonego schematu, zawierającego przede wszystkim dane na temat czasu i miejsca ich zawarcia, informacji o tożsamości obydwu stron umowy, informacji na temat sprzedawanego pojazdu oraz jego ceny wraz z formą zapłaty.

Nie inaczej jest również w przypadku umowy kupna-sprzedaży motoroweru. Dokument tego typu powinien zawierać kolejno:

 • miejsce i datę zawarcia umowy, najlepiej z godziną (na wypadek ewentualnego wykroczenia czy spowodowania kolizji),
 • dokładne dane sprzedającego i kupującego, pozwalające na jednoznaczną identyfikację, czyli imię i nazwisko, adres oraz pesel/NIP,
 • dokładny opis motoroweru, uwzględniający jego markę/model, numer rejestracyjny, numer VIN (numer ramy) oraz dodatkowe informacje (na przykład ewentualne wady, w przypadku sprzedaży pojazdu uszkodzonego),
 • cena w liczbach i słownie, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, a także sposób przekazania pieniędzy na rzecz sprzedającego (gotówka, przelew, forma mieszana),
 • czytelne podpisy obu stron.

W treści umowy kupna-sprzedaży motoroweru warto umieścić również dodatkowe informacje precyzujące transakcję. Dokument może zawierać więc takie elementy, jak:

 • informacja o tym, kiedy motorower zostanie przekazany kupującemu,
 • oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego motoroweru,
 • określenie, która strona transakcji ponosi koszty związane z zawarciem umowy.

O czym warto pamiętać sporządzając taką umowę?

ffSporządzając na bieżąco lub uzupełniając o dane uprzednio przygotowaną umowę kupna-sprzedaży motoroweru, warto pamiętać o potwierdzeniu tożsamości sprzedającego/kupującego w oparciu o ważny dokument tożsamości.

Dla bezpieczeństwa transakcji należy dopilnować również umieszczenia w treści dokumentu godziny jego podpisania, ponieważ stanowi to ewentualny dowód niewinności sprzedającego na wypadek, gdyby kupujący w krótkim czasie po zakupie motoroweru popełnił z jego udziałem jakiekolwiek wykroczenie.

W sekcji omawiającej cenę sprzedawanego pojazdu konieczne jest podanie faktycznej kwoty, za jaką zbyty zostanie motorower. Kwota ta stanowi podstawę wyliczenia podatku od kupna pojazdu (podatek PCC-3 należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od zakupu pojazdu).

Z opłaty tej zwolnieni są jedynie właściciele jednośladów, które kosztują mniej niż 1000 zł, zostały sprowadzone z terenu UE lub kupione na fakturę VAT.

Jak zarejestrować motorower i ile to kosztuje?

wedPo sfinalizowaniu transakcji zakupu motoroweru kupującego czeka ważne zadanie, jakim jest rejestracja swojego pojazdu. Nowy właściciel jednośladu powinien zgłosić się do wydziału komunikacji wraz z takimi dokumentami, jak:

 • prawidłowo wypełniona umowa kupna-sprzedaży motoroweru,
 • aktualny dowód rejestracyjny z badaniem technicznym lub potwierdzonym zaświadczeniem od diagnosty,
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC,
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • stara tablica rejestracyjna,
 • dowód tożsamości lub wypełnione pełnomocnictwo.

Podstawowe koszty związane z rejestracją motoroweru niczym nie różnią się od tych, które musi ponieść właściciel motocykla. Składa się na nie:

 • opłata za nowy dowód rejestracyjny w wysokości 54,50 zł,
 • opłata za pozwolenie czasowe w wysokości 14 zł,
 • opłata za nalepkę legalizacyjną w wysokości 12,50 zł.

W sumie osoba rejestrująca na siebie zakupiony motorowej musi uiścić więc opłatę w wysokości 81 zł. Jeśli jednak kupi ona pojazd w inny powiecie, niż jest zameldowana, będzie zmuszona dopłacić do tej kwoty jeszcze 30,50 zł. Właścicielom motorowerów nie przysługuje możliwość zamówienia indywidualnej tablicy rejestracyjnej.

Podobne wątki:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze