Umowa kupna sprzedaży motocykla WZÓR z omówieniem

Sprzedaż motocykla dokumentuje się z reguły poprzez sporządzenie umowy kupna sprzedaży. Dokument tego typu regulowany jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego i zawiera charakterystyczne elementy umów cywilnoprawnych.

Zakup motocykla odbywa się na podobnych zasadach, jak zakup samochodu, a sporządzona przy takiej transakcji umowa jest równie niezbędna dla późniejszej procedury rejestracji pojazdu.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiej umowy, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór umowy kupna sprzedaży motocykla, który pobierzesz poniżej.

Umowa kupna sprzedaży motocykla – co należy wiedzieć?

Umowa kupna-sprzedaży motocykla to umowa konsensualna. Termin ten oznacza, że wywołuje ona skutki prawne na podstawie złożenia zgodnych oświadczeń woli obu stron. Przepisy nie narzucają formy zawarcia umowy, co oznacza, że można zawrzeć ją nawet ustnie.

Na potrzeby rejestracji warto zachować jednak formę pisemną dokumentu. Fizyczny dowód może okazać się niezbędny również w przypadku ewentualnego konfliktu pomiędzy stronami transakcji.

Przedmiotem umowy kupna-sprzedaży motocykla jest sprzedaż motocykla, zaś jej istotą zobowiązanie:

 • sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy na kupującego oraz wydanie owej rzeczy,
 • kupującego do odebrania rzeczy oraz wypłacenia ustalonej ceny sprzedawcy.

Umowa kupna sprzedaży motocykla wzór

Umowa-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor-pdf-doc

Umowa kupna sprzedaży motocykla WZÓR

Umowa kupna sprzedaży skutera wzór

Co musi zawierać taka umowa?

Umowa kupna-sprzedaży motocykla przypomina umowę sprzedaży samochodu czy innego pojazdu. W tym przypadku przedmiotem umowy jest jednak motocykl. Dokument tego typu powinien zawierać kolejno:

 • datę i miejsce zawarcia umowy, najlepiej wraz z godziną (data jest niezwykle ważna z punktu widzenia rejestracji i wykupienia ubezpieczenia na motocykl, ponieważ wyznacza ich termin)
 • dane sprzedającego i kupującego, czyli imię i nazwisko, adres, pesel, numer dokumentu tożsamości oraz NIP (jeśli zakup/sprzedaż realizowana jest na firmę),
 • dane pojazdu, czyli marka, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, przebieg oraz kolor, ewentualnie również typ silnika i dodatkowe uwagi,
 • cenę sprzedaży w formie wartościowej i słownie, aby uniknąć literówek i błędów.
 • oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu,
 • informację o terminie przekazania motocykla kupującemu,
 • informację o tym, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy,
 • czytelne podpisy obu stron transakcji.

Na co należy uważać?

Treść umowy kupna-sprzedaży motocykla jest szczególnie ważna z punktu widzenia sprzedającego. Powinien on dopilnować, aby w dokumencie znalazła się dokładna data i godzina zawarcia transakcji.

W przypadku ewentualnej stłuczki czy zdjęcia z fotoradaru, godzina i data ułatwiają ustalenie tego, kto powinien ponieść odpowiedzialność i zapłacić mandat. Szczerość warto zachować także przy wpisywaniu kwoty, za jaką sprzedany został pojazd.

Zaniżanie ceny sprawi, że obniżeniu ulegną również ewentualne roszczenia za ukryte wady motocykla. Nie pomoże to również w obniżeniu opłat za ubezpieczenie, bowiem ubezpieczyciele wyceniają pojazd na podstawie własnych danych. Zbyt niska cena może zostać zakwestionowana także przez urzędnika skarbowego (niższa cena to niższy podatek od zakupu pojazdu).

Wszelkie dane na temat kupującego, sprzedającego oraz samego motocykla należy porównywać również z przedstawionymi dokumentami – dane na umowie muszą bezwzględnie odpowiadać tym umieszczonym na dowodzie rejestracyjnym czy samym pojeździe.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla a rejestracja

Poprawne sporządzenie umowy kupna-sprzedaży motocykla jest niezbędne do późniejszej rejestracji pojazdu na własne nazwisko. Termin takiej rejestracji wyznacza data sprzedaży, umieszczona w treści dokumentu. Z reguły kupujący ma na to 30 dni, w dobie pandemii do odwołania 180 dni.

Kwota widniejąca na umowie jest z kolei niezbędna do wyliczenia podatku od kupna pojazdu, który należy wpłacić do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni. Od zapłaty podatku zwolnieni są tylko nowi właściciele jednośladów, które kosztują mniej niż 1000 zł i zostały zakupione na terenie Unii Europejskiej.

Poza umową kupna-sprzedaży motocykla do jego rejestracji niezbędne są także inne dokumenty, tj.:

 • karta pojazdu dostarczona przez sprzedającego,
 • aktualny dowód rejestracyjny wraz z badaniem technicznym,
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC,
 • tablica rejestracyjna,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód tożsamości lub wypełnione pełnomocnictwo.

Ile kosztuje rejestracja zakupionego motocykla?

Koszt zakupu używanego motocykla nie ogranicza się jedynie do zapłacenia ceny określonej przez sprzedającego. Kupującego obowiązuje jeszcze zapłata podatku od zakupu pojazdu oraz opłaty związane z jego rejestracją. Koszty są niższe niż w przypadku rejestracji samochodu i wynoszą kolejno:

 • 54,50 zł za nowy dowód rejestracyjny,
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną,
 • 14 zł za pozwolenie czasowe,

czyli łącznie 81 zł. Co więcej, motocykl zakupiony w innym powiecie niż ten, w którym zameldowany jest kupujący, wymaga opłacenia kosztów nowej tablicy rejestracyjnej – jest to 40,50 zł. Jeśli konieczne będzie wyrobienie również nowej karty pojazdu, koszty wzrosną o kolejne 75 zł.

Osoby, które będą zainteresowane wyrobieniem indywidualnej tablicy rejestracyjnej, muszą liczyć się z dodatkową opłatą wysokości aż 500,50 zł.

Podobne wątki:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze