Jak sporządzić umowę kupna sprzedaży bydła? Obrót materiałem hodowlanym musi być bezpieczny zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedawcy. Umowa kupna sprzedaży zwierząt zachowuje formę zwykłej umowy kupna-sprzedaży, ale zawiera jednocześnie dodatkowe informacje dotyczące sprzedawanych zwierząt gospodarskich, w tym między innymi opis ich wieku, masy ciała czy budowy anatomicznej.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Im więcej takich szczegółów znajdzie się w umowie, tym lepiej dla obu stron transakcji. Jak przygotować odpowiedni dokument? aby spełniał on wszystkie formalne wymagania, w jego treści powinien znaleźć się szereg niezbędnych informacji i elementów. Dlatego, aby ułatwić Ci sporządzenie takiej umowy, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:
Umowa kupna sprzedaży bydła wzór
Umowa kupna sprzedaży bydła wzór
Czym jest umowa kupna sprzedaży?
Umowa kupna sprzedaży jest umową cywilnoprawną, uregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Przez zawarcie umowy sprzedaży:
- sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania jej,
- kupujący zobowiązuje się do odebrania rzeczy i zapłacenia sprzedawcy ustalonej ceny.
Jakie obowiązki ma sprzedawca w związku z zawarciem umowy? Zgodnie z przepisami, sprzedający zawierając umowę kupna-sprzedaży przenosi własność rzeczy na kupującego.
Nie musi dokonywać w tym celu odrębnej czynności prawnej, ale ma obowiązek wydać daną rzecz. Wydanie rzeczy to zapewnienie kupującemu możliwości korzystania z nabytych przedmiotów – w tym przypadku ze zwierząt.
Jeśli nie określono terminu wydania rzeczy, sprzedawca ma obowiązek dokonać tego niezwłocznie, czyli nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy. W pozostałych przypadkach kupujący może wezwać sprzedawcę do wykonania zobowiązania.
Sprzedawca ma też obowiązek udzielenia kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących przedmiotu sprzedaży.
Zgodnie z przepisami powinien „udzielić konsumentowi jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji”, które wystarczają do prawidłowego korzystania z rzeczy sprzedanej.
Z kolei kupujący, zawierając umowę kupna sprzedaży, ma obowiązek odebrać zakupioną rzecz i zapłacić za nią ustaloną sumę pieniężną. Dokładną cenę określa umowa kupna sprzedaży.
Co zawiera każda umowa kupna sprzedaży?
Każda umowa kupna sprzedaży – w tym również umowa kupna sprzedaży zwierząt gospodarskich – musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych.
Taki dokument powinien odnosić się do:
- oznaczenia daty i miejsca zawarcia umowy,
- oznaczenia stron umowy: imiona, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu tożsamości, numer PESEL lub nazwa firmy, adres siedziby, numer NIP,
- oznaczenia przedmiotu sprzedaży – szczegółowo określony i opisany,
- określenia ceny sprzedaży wraz z formą jej uregulowania.
Dodatkowo umowa kupna sprzedaży może zawierać:
- informacje o wpłaconych zaliczkach lub zadatkach,
- oznaczenie miejsca przekazania rzeczy,
- oznaczenie terminu odbioru rzeczy,
- określenie sposobu dostawy.
Informacje te mają na celu zabezpieczenie stron przed wzajemnymi roszczeniami. Dokument powinien zostać także podpisany – przez kupującego i sprzedającego.
Specyficzne cechy umowy kupna sprzedaży bydła
Umowa kupna sprzedaży, której przedmiotem są zwierzęta, musi zawierać bardzo dokładne informacje na temat „materiału hodowlanego”. Aby nie zapomnieć o istotnych danych odnoszących się do bydła czy trzody chlewnej, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór – umowa kupna sprzedaży bydła do druku.
Taki dokument będzie odnosił się do następujących informacji:
- ilość sprzedawanych zwierząt,
- rasa zwierząt,
- wiek zwierząt,
- masa ciała zwierząt,
- opis budowy anatomicznej zwierząt, na przykład ilość i budowa sutków,
- numer identyfikacyjny każdego zwierzęcia
Umowa kupna sprzedaży cielaka lub innych zwierząt hodowlanych powinna określać też wymogi weterynaryjne, cenę i warunki płatności oraz warunki dostawy. Istotne jest również ujęcie w niej procedur ewentualnej reklamacji.
Sprzedaż zwierząt a rękojmia
Sprzedając zwierzęta hodowlane, sprzedawca bierze na siebie odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Kwestie rękojmi regulują przepisy Kodeksu cywilnego.
W przypadku zwierząt, które przez przepisy traktowane będą jako „rzeczy” – o reklamacji z tytułu rękojmi można będzie mówić przy stwierdzeniu wady fizycznej, to jest niezgodności rzeczy sprzedanej z umową.
Kodeks cywilny określa dokładnie, kiedy rzecz sprzedana jest niezgodna z umową. Są to sytuacje, w których przedmiot umowy:
- nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z okoliczności/przeznaczenia,
- nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego,
- nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, przy czym jednocześnie sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia rzeczy;
- została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Co to oznacza w praktyce? Aby reklamacja z tytułu rękojmi została uwzględniona po sprzedaży zwierząt hodowlanych, stwierdzona wada fizyczna musi powstać wewnątrz nabytej rzeczy, a nie wynikać z jej użytkowania.
Ocena istnienia takiej wady wymaga ustalenia wartości i użyteczności zwierzęcia dla kupującego. Najprostsza w interpretacji jest sytuacja, w której umowa sprzedaży zwierząt zawiera w swojej treści stwierdzenie, iż przedmiotem sprzedaży są zwierzęta zdrowe, tj. wolne od wad fizycznych.
Podstawa prawna:
Art. 535. – Umowa sprzedaży – Kodeks cywilny.
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Podobne:
- Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego WZÓR
- Umowa kupna sprzedaży telefonu WZÓR
- Umowa kupna sprzedaży garażu WZÓR
- Umowa kupna sprzedaży działki ROD
- Umowa kupna sprzedaży przyczepy
- Umowa kupna sprzedaży motocykla
- Umowa kupna sprzedaży domku holenderskiego WZÓR