Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego WZÓR + omówienie

Zakup ciągnika rolniczego należy udokumentować, sporządzając w tym celu umowę kupna-sprzedaży, w której zawarte zostaną informacje zgodne z rzeczywistością. Umowę tego typu przygotowuje się w oparciu o utarty schemat, niewiele różniący się od umowy kupna sprzedaży samochodu czy motocykla.

Przy zakupie ciągnika rolniczego nie wolno pominąć jednak bardzo ważnego segmentu – szczegółowego opisu stanu technicznego maszyny. Pojazdy tego typu są bowiem bardzo mocno eksploatowane, dlatego pisemna akceptacja ich kondycji przez kupującego jest niezwykle istotna dla osoby, która sprzedaje ciągnik rolniczy.

Wprowadzenie

Jak przygotować więc bezpieczną dla obydwu stron umowę na sprzedaż ciągnika rolniczego? aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór umowy kupna sprzedaży ciągnika, wzór pisma wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a pobierzesz go poniżej:

Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego wzór

Umowa-kupna-sprzedazy-ciagnika-rolniczego-wzor-pdf-doc

Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego wzór

Jakie umowa ma znaczenie w świetle prawa?

podsumowanie

Chociaż nie istnieje formalny nakaz sporządzania umów kupna-sprzedaży w formie pisemnej, to w rzeczywistości spisana umowa tego typu stanowi dokument niezbędny między innymi w procesie późniejszego przerejestrowania pojazdu na własne nazwisko.

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego jest dowodem na to, że dwie strony transakcji podjęły wobec siebie pewne zobowiązania. Sprzedający deklaruje w jej treści, że przenosi prawa własności na kupującego i że przekaże mu pojazd w wyznaczonym terminie. Natomiast kupujący zobowiązuje się pojazd przyjąć i uiścić za niego kwotę wskazaną w treści umowy (w określonym czasie i formie).

Sama treść umowy stanowi także podstawę wyznaczenia bardzo ważnych terminów z punktu widzenia kupującego. Umieszczona w niej data używana jest do wyznaczenia terminu rejestracji pojazdu – zazwyczaj 30 dni, w stanie epidemii 180 dni. Z kolei zadeklarowana w umowie cena ciągnika rolniczego stanowi podstawę do wyliczenia podatku od zakupu pojazdu, na którego zapłacenie kupujący ma 14 dni (od dnia zakupu).

Co powinna zawierać taka umowa?

wazne-informacjePodczas sporządzania umowy kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego warto wzorować się na innych umowach kupna sprzedaży pojazdów. Dokument tego typu zawsze powinien zawierać podstawowe informacje odnoszące się do miejsca i czasu zawarcia umowy, danych obu stron transakcji oraz dokładnego opisu sprzedawanego pojazdu wraz z jego ceną.

W przypadku tak intensywnie eksploatowanego sprzętu, jakim jest ciągnik rolniczy, niezbędnym segmentem umowy stanie się także opisanie faktycznego stanu pojazdu (zarówno technicznego, jak i wizualnego).

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego powinna zawierać więc kolejno:

 • nazwę miejscowości oraz datę i godzinę transakcji (warto pamiętać o podaniu godziny transakcji na wypadek ewentualnego wykroczenia, popełnionego przez kupującego pojazd – sprzedający ma wtedy dowód, że nie był już właścicielem ciągnika i nie popełnił czynu karalnego),
 • dokładne dane sprzedającego i kupującego, pozwalające na jednoznaczną identyfikację, czyli imię i nazwisko, adres, numer dowodu tożsamości, pesel/NIP,
 • informacje na temat sprzedawanego ciągnika rolniczego, tj. marka/model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, numer VIN, przebieg,
 • opis stanu technicznego konkretnego egzemplarza, wymieniający wszelkie wady, niedziałające elementy wyposażenia, uszkodzenia mechaniczne i zewnętrzne, czyli wszystko, co może stać się później przyczyną reklamacji (za ujawnione wady sprzedający nie odpowiada w taki sam sposób, jak za wady ukryte) – segment warto uzupełnić o oświadczenie akceptacji opisanego stanu pojazdu przez kupującego,
 • cena w formie liczbowej i słownej (dla uniknięcia nieporozumień),
 • podpisy obu stron.

 

Jak zarejestrować ciągnik rolniczy po spisaniu umowy?

ikonaRejestracja ciągnika rolniczego w wydziale komunikacji odbywa się tak samo, jak rejestracja każdego innego pojazdu. Nowy właściciel musi udać się do urzędu z ważnym dowodem tożsamości lub wypełnionym pełnomocnictwem i takimi dokumentami, jak:

 • prawidłowo wypełniona umowa kupna-sprzedaży,
 • aktualny dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym lub potwierdzonym zaświadczeniem od diagnosty,
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC,
 • prawidłowo wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.

Należy pamiętać, że oprócz wymienionych dokumentów, podczas rejestracji pojazdu nowy właściciel zdaje w wydziale komunikacji również starą tablicę rejestracyjną ciągnika rolniczego.

Ile kosztuje przerejestrowanie ciągnika rolniczego?

wedweNa koszt zakupu używanego ciągnika rolniczego składa się jego cena, ustalona ze sprzedającym, podatek od zakupu oraz opłaty, związane z procedurą rejestracji. W przypadku tego typu pojazdu ostatnia kwota wynosi tyle samo, co w przypadku zarejestrowania motocykla, czyli 81 zł (lub 121, 50 zł, jeśli nowy właściciel ciągnika jest zameldowany w innym powiecie, niż ten, w którym kupił pojazd). Na opłaty składają się kolejno:

 • 54,50 zł za nowy dowód rejestracyjny,
 • 14 zł za pozwolenie czasowe,
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną.

Osoby zainteresowane zarejestrowaniem pojazdu na indywidualny numer rejestracyjny powinny wiedzieć, że w tym przypadku prawo nie przewiduje takiej możliwości.

 

Podobne wątki:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze