Umowa kupna sprzedaży telefonu WZÓR do wypełnienia

sprzedaz-telefonu-umowaJak sporządzić bezpieczną umowę kupna sprzedaży telefonu? umowa taka ma na celu przeniesienie własności rzeczy ze sprzedającego na kupującego. Co do zasady, taki dokument sporządza się w przypadku nabycia urządzenia od osoby prywatnej. Nie musi to być jednak telefon używany. Bardzo często nowe telefony sprzedawane są bowiem na przykład jako nietrafiony prezent.

Wstęp

umowa-kupna-sprzedazy-telefonu-komorkowego-wzorJak sporządzić dokument, który będzie potwierdzeniem takiej transakcji i zabezpieczy interesy obu stron umowy? aby ułatwić Ci przeprowadzenie transakcji, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy kupna sprzedaży telefonu komórkowego, którą pobierzesz poniżej:

Umowa kupna sprzedaży telefonu komórkowego wzór

umowa-kupna-sprzedazy-telefonu-komorkowego-wzor

Umowa kupna sprzedaży telefonu komórkowego wzór

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży telefonu?

sprzedaz-telefonu-umowaChociaż zasadniczo umowa może mieć formę ustną, to dla celów dowodowych zaleca się zachować formę pisemną i sporządzić dokument w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Dobry wzór umowy kupna sprzedaży telefonu zawiera zawsze:

  • datę i miejsce transakcji,
  • dane stron, czyli kupującego i sprzedającego,
  • dane na temat urządzenia, czyli markę, model i numer seryjny,
  • opis dodatkowego wyposażenia, na przykład ładowarka, zestaw słuchawkowy, itd.,
  • cenę zakupu,
  • określenie sposobu rozliczenia – przelew lub gotówka,
  • oświadczenie sprzedającego mówiące o tym, że jest on właścicielem telefonu i zna jego pochodzenie (oświadczenie ma wykluczyć fakt, że telefon pochodzi z kradzieży).

Umowa kupna sprzedaży telefonu a podatek

sprzedaz-telefonu-umowaCzy umowa kupna telefonu zobowiązuje do zapłaty podatku? Nabywca, który kupił telefon używany, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% kwoty transakcji, jeśli urządzenie było warte ponad 1000 zł.

W takiej sytuacji kupujący powinien wypełnić i złożyć deklarację PCC-3. Ma na to maksymalnie dwa tygodnie, licząc od dnia zakupu towaru.

 

Jak wygląda umowa kupna sprzedaży telefonu na firmę?

sprzedaz-telefonu-umowaUmowa kupna sprzedaży telefonu komórkowego na firmę może stanowić dowód księgowy, jeśli nie ma możliwości sporządzenia dowodu wewnętrznego, takiego jak faktura. Przedsiębiorca musi bowiem w jakiś sposób, czyli na jakiejś podstawie zaksięgować taki wydatek.

Jeśli umowa kupna telefonu spełnia określone wymogi formalne, można uznać ją za podstawę wpisu do księgi podatkowej kosztu nabycia towaru od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Taki koszt wpisuje się w kolumnie „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.

Na co zwrócić uwagę kupując telefon z drugiej ręki?

sprzedaz-telefonu-umowaZakup nowego telefonu ze sklepu czy z salonu to bezpieczne rozwiązanie. W takim przypadku nabywca nie musi martwić się o oryginalność produktu, o jego pochodzenie, stan techniczny czy obowiązującą gwarancję.

Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana przy zakupie urządzenia z drugiej ręki – zwłaszcza jeśli jest ono oferowane bez pudełka i żadnych dokumentów (paragon, faktura).

Przy zakupie używanego telefonu szczególną uwagę należy zwrócić na jego stan techniczny, zapoznając się dokładnie ze zdjęciami opublikowanymi na aukcji. Warto także zweryfikować wszystkie dostępne dokumenty dołączane do produktu i sprawdzić, czy jego numer IMEI nie widnieje na czarnej liście urządzeń skradzionych lub wycofanych ze sprzedaży.

Jeśli przedmiotem zakupu jest urządzenie w jakimkolwiek stopniu uszkodzone, umowa kupna telefonu z drugiej ręki powinna w szczegółowy sposób opisywać te uszkodzenia.

Sprzedający zawsze odpowiada bowiem za oferowany towar z tytułu rękojmi. Oznacza to, że wszelkie wady ukryte, czyli te o których nie poinformował nabywcy najpóźniej w dniu zakupu, mogą stanowić podstawę odstąpienia od umowy.

Rękojmia z reguły obowiązuje przez dwa lata, licząc od dnia otrzymania produktu. W przypadku rzeczy używanych można jednak skrócić ją do roku. W ramach rękojmi konsument może domagać się zwrotu kosztów zakupu, wymiany urządzenia lub jego naprawy.

 

Umowa kupna sprzedaży rzeczy używanej a gwarancja rozruchowa

sprzedaz-telefonu-umowaUmowa sprzedaży telefonu używanego może zostać zabezpieczona dodatkową formą gwarancji, czyli gwarancją rozruchową. Jest to zabezpieczenie udzielane dobrowolnie przez sprzedającego i obejmuje zwykle krótki okres czasu (maksymalnie miesiąc).

Przez ten czas kupujący powinien sprawdzić, czy nabyty przedmiot działa. W przypadku zakupu używanego telefonu warto przetestować nie tylko płynność pracy, ale także żywotność baterii.

Należy wiedzieć, że gwarancja rozruchowa na telefon nie jest terminem regulowanym przez przepisy prawa. Sprzedający udziela jej dobrowolnie, dlatego jeśli kupującemu zależy, aby taka gwarancja była prawnie wiążąca, musi uzyskać jej warunki na piśmie.

Dopiero wtedy gwarancja rozruchowa będzie stanowiła podstawę do ewentualnej reklamacji niesprawnego telefonu. Sprzedawca ustala przy tym zasady obowiązywania gwarancji oraz sposób rozpatrywania reklamacji.

Może określić czas trwania okresu gwarancyjnego i rozwiązania możliwe w przypadku zgłoszenia wady telefonu – zwrot kosztów, naprawa lub wymiana.

Czy warto kupować telefon z drugiej ręki?

sprzedaz-telefonu-umowaTelefon używany przez rok czy dwa lata to dobre rozwiązanie, bowiem najnowsze modele zwykle coraz mniej różnią się od poprzednich generacji. Warto wcześniej upewnić się, czy cena urządzenia z drugiej ręki jest opłacalna oraz, czy sprzęt nie bywa wyjątkowo wadliwy (wystarczy zapoznać się z opiniami w sieci).

Podczas dokonywania wyboru konkretnej oferty należy szerokim łukiem omijać te pozbawione zdjęć detali (im więcej zarysowań i innych uszkodzeń obudowy, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzeń również wewnątrz produktu), sprzedawane bez jakichkolwiek dokumentów i pudełka oraz odznaczające się wyjątkowo niską ceną.

Warto także poprosić sprzedawcę o podanie numeru IMEI – jeśli odmówi lub zrobi to niechętnie, lepiej nie decydować się na zakup. Może to świadczyć bowiem o tym, że urządzenie jest kradzione lub nieoryginalne.

 

Jeżeli to możliwe, najkorzystniej jest umówić się na spotkanie ze sprzedającym w miejscu publicznym. Pozwoli to nie tylko zweryfikować pochodzenie sprzętu, ale również przetestować jego działanie.

Po otrzymaniu produktu dużą uwagę należy poświęcić porównaniu zgodności dokumentów z samym modelem telefonu, a także sprawdzeniu dołączonych do niego akcesoriów.

Najważniejsza jest oryginalna ładowarka, która powinna być nie tylko częścią od producenta, ale również produktem dedykowanym do danego modelu telefonu, czyli dysponującym odpowiednią mocą.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze