Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym WZÓR

Jak napisać wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym? pierwsze dni jesieni dni to ostatni dzwonek na przygotowanie mieszkania do zimowych chłodów. Z reguły stare, nieszczelne okna należy wtedy naprawić lub wymienić na nowe, aby zadbać o jak najmniejsze straty energii cieplnej w mieszkaniu, a w związku z tym uniknąć przeziębień takich jak katar, kaszel czy grypa.

Wstęp

wniosek-o-wymiane-okien-w-mieszkaniu-komunalnym-wzor-pdf-docNiestety w przypadku zajmowania mieszkania komunalnego sprawa nie jest jednak taka prosta. Jak dokonać wymiany okien w takim lokalu zgodnie z przepisami? najważniejsze jest złożenie właściwie sporządzonego wniosku o wymianę okien.

Wniosek powinien mieć formę pisemną i zawierać niezbędne dane oraz inne elementy, dzieki którym Spółdzielnia lub Wspólnota mieszkaniowa będą mogły dokonać wymiany okien. Dlatego, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym wzór

wniosek-o-wymiane-okien-w-mieszkaniu-komunalnym-wzor-pdf-doc

Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym wzór

Kto może złożyć wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym?

Odpowiedzialność za wymianę stolarki okiennej w mieszkaniu komunalnym spoczywa na właścicielu nieruchomości, a więc na Spółdzielni mieszkaniowej lub Wspólnocie mieszkaniowej, która kosztami – ani w części, ani w całości – nie może obciążyć najemcy lokalu.

Wnioski o wymianę okien przyjmowane są w sposób ciągły, choć niekiedy gmina sama podejmuje działania o charakterze masowym.

Zgłoszeniu podlegają wszystkie okna w złym stanie technicznym. Stare, drewniane okna wymienia się z reguły na nowe, plastikowe.

Wnioski o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym podlegają weryfikacji. Ich stan techniczny sprawdzają pracownicy Działu Technicznego, a następnie zakwalifikowane do wymiany okna trafiają na listę oczekujących.

Pierwszeństwo mają okna w najgorszym stanie technicznym, pozostałe wymieniane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Kto odpowiada za wymianę okien w mieszkaniu komunalnym?

Na czyje ręce należy złożyć wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym? Za stan okien oraz drzwi wejściowych w budynku mieszkań komunalnych odpowiada właściciel nieruchomości, czyli gmina.

To do władz gminy należy kierować więc podanie o wymianę okien. Organ ma obowiązek zapłacić za taki remont, jednak mieszkaniec lokalu nie może działać samowolnie. Niedopuszczalne jest wezwanie ekipy, która dokona wymiany okien, a następnie przedłożenie gminie rachunku do zapłaty.

Najemca lokalu komunalnego może bowiem – zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów – dokonywać ulepszeń w zajmowanym mieszkaniu wyłącznie za zgodą wynajmującego, czyli gminy oraz na podstawie zgody wyrażonej w formie pisemnej.

Nawet jeśli lokator chce wymienić okna na własny koszt, to nadal musi złożyć wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym, aby uzyskać na takie działanie pisemną zgodę gminy.

W innym wypadku gmina może uznać podobne działania nawet za samowolę budowlaną, mimo że w rzeczywistości naprawa czy wymiana okien w mieszkaniu komunalnym przyczyni się do poprawy stanu technicznego budynku, który jest jej własnością.

Zdarzały się nawet sytuacje, w których najemca wymieniający okna w mieszkaniu komunalnym samowolnie, został pozwany przez gminę pod zarzutem uszkodzenia nieruchomości.

Nie warto więc działać na własną rękę – przed podjęciem jakichkolwiek czynności należy wypełnić wzór podania o wymianę okien i złożyć go w urzędzie gminy, a następnie oczekiwać na odpowiedź.

Jak napisać wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym?

Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym musi mieć formę pisemną dla celów dowodowych.

Sporządzając tego typu dokument, należy przestrzegać zasad dotyczących przygotowywania pism o charakterze oficjalnym, tj. unikać wszelkiego typu błędów ortograficznych, językowych czy interpunkcyjnych, a także zachować właściwy układ, uwzględniający datę i miejsce sporządzenia, dane wnioskującego, dane adresata i odpowiednią treść wniosku.

Na końcu dokument należy czytelnie podpisać i złożyć osobiście w urzędzie gminy lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru.

Jak napisać podanie o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym? wniosek należy przede wszystkim bardzo dobrze uzasadnić. Warto powołać się na zły stan techniczny okien – powykrzywiane, wypaczone ramy, popękane szyby, stolarka grożąca wypadnięciem.

Pismo może informować właściciela nieruchomości o nieszczelnościach, które nie tylko przyczyniają się do obniżenia temperatury panującej w mieszkaniu, ale również do zwiększenia wilgotności czy nawet pojawienia się pleśni.

Użyj trafnego uzasadnienia!

Poza tym warto zauważyć, że szczelniejsza stolarka okienna przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym. Inwestycja w wymianę okien przełoży się więc na dużą oszczędność.

Dobre argumenty przemawiające za wymianą okien w mieszkaniu komunalnym to także te odnoszące się do szczególnych potrzeb mieszkańców lokalu. Jeśli zajmują go małe dzieci, osoby starsze czy schorowane, warto podkreślić to w swoim wniosku. Zwiększy to bowiem szanse na jego pozytywne rozpatrzenie.

Wypełniony wzór wniosku o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym (jeśli zajdzie taka potrzeba) trzeba będzie złożyć nawet kilkakrotnie, aby wywołać pożądaną reakcję gminy. Najemca nie powinien jednak rezygnować zbyt wcześnie.

Dobrym rozwiązaniem jest składanie odwołań od decyzji odmownych. Ich liczba jest nieograniczona, a dostateczny upór może okazać się pomocny w doprowadzeniu sprawy do pożądanego rozwiązania.

W przypadku braku reakcji ze strony gminy najemca może złożyć również skargę do Rady Miejskiej. Warto dołączyć do niej kopie wszystkich złożonych wcześniej do gminy wniosków oraz udzielonych przez nią odpowiedzi.

Może okazać się bowiem, że gmina zwyczajnie nie posiada w swoim budżecie żadnych środków na dokonanie takiej wymiany, chcociaż jeśli najmca odprowadza składki na fundusz remontowy, to te pieniądze powinny jednak się znaleźć!

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym WZÓR”
  1. Pobrałem z Państwa strony wzór podania, pismo zaniosłem osobiście do spółdzielni mieszkaniowej, poprosiłem też o potwierdzenie odebrania mojego podania na kopii pisma, które złożyłem (chcę mieć pewność, że spółdzielnia wykonana wymianę okna). Zobaczymy jak szybko zareagują na moje pismo, mam nadzieję że nie będzie problemów z wymianą, bo gdzieś około miesiąc temu widziałem jak wymieniali okno u dalszego sąsiada. Nie wiem niestety jak długo czekał na serwis. Pozdrawiam Maciej B.

    1. Grzegorz Szwaciński

      Macieju, trzymamy kciuki za szybkie załatwienie sprawy!

Comments are closed.