Czy komornik może zabrać ulgę na dzieci? [SPRAWDŹ]

czy-komornik-moze-zabrac-ulge-na-dzieci

Mam dług i chciałam go spłacić, ale utrzymuję 3 osoby i mam 1530 zł dochodu, czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko i czy mogę się dogadać z komornikiem, jaką kwotę mu wpłacać?


Czy komornik może zabrać ulgę na dzieci?

czy-komornik-moze-zabrac-ulge-na-dzieci

Ulga na dziecko może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, więc z pewnością jest o co walczyć… można by się było przecież pokusić o stwierdzenie, że komornik nie może zabrać ulgi na dziecko, ponieważ tak jak w przypadku choćby 500+ czy alimentów, pieniądze są dziecka, a nie rodzica, który ma długi.

Niestety to tylko teoria, w praktyce, czyli w życiu codziennym, komornik może zająć ulgę na dziecko. Zajmowanie przez komorników zwrotów z nadpłaconego podatku, to prawdziwe żniwo, w którego obliczu, często rozgrywają się ludzkie tragedia.

Art. 902. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Na podstawie Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. (Kodeks postępowania cywilnego).

Jak uniknąć zajęcia ulgi na dziecko przez komornika?

Komornik zajmie zwrot podatku z ulgi na dziecko, kiedy złoży wniosek o zajęcie tej ulgi po tym, kiedy Ty złożysz zeznanie w Urzędzie Skarbowym. Jeśli komornik natomiast, złoży wniosek o zajęcie ulgi przed Tobą, to ulga na dziecko nie będzie mogła być przez niego zajęta.

Nie wiem, czy to może pomóc, ale być może jeśli wstrzymasz się ze złożeniem zeznania podatkowego aż do ostatniego dnia, kiedy można to zrobić (30 kwietnia), to być może komornik nie zdąży zająć Ci ulgi na dziecko. Bo nie będzie miał już czasu na złożenie swojego wniosku o zajęcie, do Urzędu Skarbowego.

Zwrot podatku też zajmie komornik

Niestety musisz się przygotować na to, że komornik nie tylko zabiera ulgę na dziecko, ale i zwrot nadpłaty całego Waszego podatku.

Jedyne czego nie może zająć komornik, to kwota wolna od zajęcia komorniczego przy pensjach i emeryturach, oraz świadczeń rodzinnych i alimentów.

Jak odzyskać zajętą przez komornika ulgę na dziecko?

Mimo że ulga na dziecko jest prawem niezbywalnym i nie podlega egzekucji, to Sąd oznajmił w wyroku z dnia 08 listopada 2005 r. sygn. akt I CK 167/05, że:

Stosownie do art. 831 § 1 pkt. 3 k.p.c. egzekucji nie podlegają prawa niezbywalne, tj. takie, które nie mogą być skutecznie przeniesione na inną osobę. Jeżeli natomiast na podstawie takiego prawa dłużnik otrzymał już konkretne świadczenia majątkowe (np. pieniądze z ulgi na dziecko), to egzekucja komornicza z przedmiotu tego świadczenia jest dopuszczalna. Egzekucję należy uznać za dopuszczalną i wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano.

A więc: czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko? tak, może i prawdopodobnie tak zrobi… Nie ma więc nawet sensu walczyć przed sądem o odzyskanie zajętej ulgi na dziecko, bo nic nie wywalczysz, a jeszcze poniesiesz dodatkowe koszty rozprawy sądowej.

Przygotowane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Ewa

Oceń nasz artykuł:
4 komentarzy w “Czy komornik może zabrać ulgę na dzieci? [SPRAWDŹ]”
 1. Avatar
  Radosław Mazur

  Straszne, że to wszystko tak właśnie wygląda… Tylko dzieci szkoda, bo rodzice nie mogą im dać poczucia bezpieczeństwa…

 2. Avatar

  Jestem matką która wychowuje synka autystycznego z pierwszego małżeństwa i wraz z mężem wspólną córeczkę. Mój dochód ze świadczeń które otrzymuję na dziecko nie podlega opodatkowaniu, zostało mi zadłużenie z poprzedniego związku w postaci kosztów komorniczych. Czy komornik może zabrać pieniądze mojemu mężowi który odpisał ulgę na mnie i dzieci?

 3. Avatar

  Czy komornik może zająć ulgę na dziecko? Mąż przebywa w zakładzie karnym, został rozliczony z dzieckiem, czy komornik może to zająć? bo słyszałam że nie ma takiego prawa. Proszę o jakąś radę. Bo nie wiem czy mogę liczyć na zwrot tej ulgi. Tym bardziej, że jestem w złej sytuacji finansowej i bardzo mi zależy na tym i nie wiem co mam już zrobić.

 4. Avatar

  I do jest jeden z kolejnych powodów dla których wyjechałem z tego popierd…. kraju. Urzędnicze bydło i jeb… komornicza hołota nie zważając na dobro dziecka kładzie swoje zasrane urzędnicze łapy na środkach przeznaczonych dla dziecka! Ode mnie żadna urzędnicza kur.. nie otrzyma ani złotówki w żadnym podatku! Ojcem i państwu w zębach przyniosę A polskiej hołocie urzędniczej mogę co najwyżej w bambosze narobić !!!

Comments are closed.