Czy mam szansę na umorzenie składek ZUS? [poradnik] 2022

Czy mam szansę na umorzenie składek ZUS? Prowadziłam JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) w latach 2014-2016. W związku z niskimi przychodami albo nawet ich całkowitym brakiem w wielu miesiącach nie płaciłam składek ZUS. Składki nie były odprowadzane przez cały okres prowadzonej działalności. Teraz pracuję w firmie, mam zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Otrzymałam właśnie pismo z ZUS i telefon z firmy, że zajęto moją pensję na poczet spłaty zaległych zobowiązań.

Udałam się do ZUS, chciałam porozmawiać o uregulowaniu płatności. Mam trochę odłożonych pieniędzy. Zaproponowałam, że jeśli ZUS umorzyłby mi koszty egzekucyjne i koszty odsetek za składki zdrowotne, wtedy byłabym w stanie opłacić jednorazowo cały koszt należności głównej z tytułu składek.

Natomiast składki za ubezpieczenie społeczne, chciałabym wnieść o umorzenie kosztów odsetek i egzekucyjnych a odpłatność za należność główną rozłożyć na raty.

W ZUS, od pracownika otrzymałam informację, że na żadne umorzenia nie mam co liczyć, bo skoro teraz pracuję, to oni będą ściągać dług z mojego wynagrodzenia.
Chciałam złożyć oczywiście stosowne dokumenty, ale po tym, co mi powiedziano, zastanawiam czy to ma jeszcze jakiś sens.

Dowiedziałam się jeszcze, że jeśli złoże takie dokumenty to moja pensja będzie i tak zajęta do wydania ostateczne decyzji, cała procedura się wydłuży, a mi nic dobrego nie przyniesie.

Moje zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne wynosi łącznie ponad 10 tys. zł natomiast koszty dodatkowe naliczone przez ZUS ponad 3 tys. zł. Zabraniam 3 tys. brutto.

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, opiekuję się moim dzieckiem, które jest po wypadku. Zwolnienie mam na 1,5 miesiąca. Za chwile prawdopodobnie pojawią się też koszty związane z rehabilitacją, bo na NFZ pewnie nie dostaniemy się szybko.

Proszę o pomoc i odpowiedź na kilka pytań:

 1. Czy mam jakieś szanse na umorzenie kosztów dodatkowych, nałożonych przez ZUS?
 2. Czy jest sens składać dokumenty do ZUS-u, a jeśli tak to, co warto tam zawrzeć, jakie dokumenty dodatkowe dołączyć?
 3. Czy w związku z moimi zaległościami nie otrzymam teraz wynagrodzenia? bo czytałam, że przy L4 dłuższym niż miesiąc to ZUS płaci. Ale jeśli są zadłużenia, to wynagrodzenie nie przysługuje.
 4. Co mogę zrobić, aby wyjść z tych długów?

Czy mam szansę na umorzenie składek ZUS?

umorzenie-skladek-zus

Witaj serdecznie, twoja sytuacja materialna może i rzeczywiście uległa poprawie – na chwilę obecną masz umowę o pracę i stały dochód, czyli pewną płynność/stabilność, której brakuje drobnym przedsiębiorcom.

Jednakże borykasz się z innymi problemami. Twoje dziecko jest chore i wymaga stałej opieki. W moim mniemaniu jest to przesłanka, która skutkować może przychylnością pracowników ZUS odpowiedzialnych za rozpoznanie ewentualnych wniosków o umorzenie części zaległości w ZUS-ie, kosztów, odsetek.

Umorzenie zaległości w ZUS – przesłanki

Pytałaś, czy jest sens składać wniosek u umorzenie zaległości względem ZUS i czy masz szanse na otrzymanie ulgi. Ja uważam, że jak najbardziej!

Pamiętaj, że decyzja organu rentowego wydawana w trybie administracyjnym jest decyzją uznaniową, opartą na analizie sytuacji życiowej, materialnej i bytowej zobowiązanego.

Jedną z przesłanek jest uznanie przez ZUS, że jesteś w trudnej sytuacji spowodowanej chorobą dziecka.

Dziwi mnie, że Pani w okienku, z którą rozmawiałaś, tak od razu zniechęciła cię do działania. Składaj wniosek o umorzenie długu w ZUS, o którym myślisz, bo to nic cię nie kosztuje, prócz małego nakładu pracy.

Postaraj się, żeby tylko wniosek został dobrze umotywowany i poparty odpowiednimi dokumentami.

Przede wszystkim opisz wypadek, który miał miejsce, potrzebę kosztownego leczenia i rehabilitacji, dołącz zaświadczenie od lekarza, bądź inną dokumentację lekarską.

Staraj się wykazać, że obarczenie cię obowiązkiem zapłaty całej kwoty wraz z dodatkowymi kosztami wpłynie negatywnie na sytuację finansową twojej rodziny, a przede wszystkim możliwość pokrycia kosztów leczenia dziecka.

Ulga w spłacie długów w ZUS

Wiedz, że masz prawo ubiegać się o ulgę w postaci:

 • umorzenia całych zaległych składek
 • umorzenia części składek
 • umorzenia kosztów
 • umorzenia odsetek
 • rozłożenia płatności na raty
 • odroczenia terminu płatności.

W takim razie, jeśli nawet twój wniosek o umorzenie zaległości składek ZUS bądź części zaległych składek nie zostanie uwzględniony, to w kolejnym czasie możesz wnosić o rozłożenie długu na raty.

Jestem pewna, że do którejś z tych opcji ZUS się przychyli i będzie to twoja szansa na wyjście z długów. Nie zamartwiaj się więc jeszcze bardziej, lecz działaj, tak by, jak najszybciej otrzymać odpowiedź na wniosek.

Gra jest warta świeczki, dlatego niepodjęcie żadnych kroków byłoby błędem.

Zaległe składki w ZUS, a L4

Odnośnie do twojego trzeciego pytania, to wydaje mi się, że skoro jesteś pracownikiem na etacie, zgłoszonym do ubezpieczenia przez pracodawcę, to otrzymasz świadczenie bowiem zaległości, które posiadasz, wywodzą się z wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej i na twoje obecne ubezpieczenie nie mają wpływu.

Inaczej byłoby, gdybyś nadal prowadziła firmę i miała zaległości w regulowaniu składek, nie posiadając jednocześnie innego tytułu ubezpieczenia. Dziś pracujesz na etat i zasiłek przysługuje ci od pierwszego dnia zgłoszenia do ubezpieczenia.

Mam nadzieje, że znasz już odpowiedzi na wszystkie pytania, które kłębiły się w twojej głowie i wiesz, że wniosek do ZUS o umorzenie części zaległości będzie twoją szansą na wyjście z długów i odzyskanie stabilności finansowej. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Czy mam szansę na umorzenie składek ZUS? [poradnik] 2022”
 1. Prowadziłam działalność do 2014 r., zaczęłam mieć problemy finansowe, dlatego przestałam płacić składki do ZUS. Zamknęłam działalność w 2015 roku moje zaległe składki za cały rok 2013.i marzec 2014 i przyszło mi powiadomienie upomnienie do zapłaty. Chciałam się dowiedzieć czy dług się nie przedawnił? Proszę o poradę.

Comments are closed.