Alimenty na dzieci bez rozwodu

Forum prawneKategoria: AlimentyAlimenty na dzieci bez rozwodu
AvatarMonika P. zapytał 2 miesiące temu

Czy alimenty na dzieci bez rozwodu są możliwe do uzyskania? nie jestem z mężem, nie mieszkamy razem, ale nie mamy rozwodu. Sama utrzymuję siebie i dzieci, pracuję, wynajmuję mieszkanie i jest naprawdę ciężko.

Jak wnioskować o alimenty na dziecko bez rozwodu rodziców? proszę o poradę. Pozdrawiam. Monika P.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Moniko, uzyskanie alimentów na dzieci, czy nawet na siebie bez rozwodu jest jak najbardziej możliwe. Dodam nawet, że ja bardzo często zachęcam swoich klientów, by w pierwszej kolejności regulowali sprawy materialne związane z utrzymaniem dzieci i domu, a dopiero decydowali się na wszczęcie postępowania rozwodowego, które przecież może znacznie przeciągnąć się w czasie.

Trzeba zaznaczyć, że sprawy alimentacyjne różnią się od tych alimentacyjnych. Przede wszystkim te pierwsze nie są traktowane jako pilne, dlatego na termin pierwszej sprawy rozwodowej często czekać trzeba wiele miesięcy.

Po drugie sprawy alimentacyjne rozpoznają sądy rejonowe, które wielokrotnie w sprawach rodzinnych działają znacznie sprawniej niż duże sądy okręgowe.

Wracając więc do Twojego pytania, muszę napisać, że wystarczającą przesłanką do złożenia pozwu alimentacyjnego jest brak partycypowania ojca w kosztach utrzymania dzieci. Dlatego, jeśli nie masz wystarczających środków do życia, radzę złożyć pozew alimentacyjny, wskazując odpowiednią kwotę roszczenia na każde z dzieci – wysokość alimentów może być uzależniona od wieku dzieci.

Dodam jeszcze, że po uzyskaniu wyroku alimentacyjnego, jeśli ojciec dzieci nadal nie będzie dbał o ich utrzymanie, będziesz mogła złożyć wniosek do FA o wypłatę tzw. zaliczek alimentacyjnych – o ile tylko Twoje dochody nie przekroczą określonego ustawą kryterium dochodowego na jednego członka rodziny. Gra jest warta świeczki. Działaj więc i nie trać czasu na zbędne rozmyślania. Natomiast w razie wątpliwości natury prawnej pisz do nas.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź