Czy komornik może zająć rzeczy mojego partnera?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć rzeczy mojego partnera?
Ilona K. zapytał 5 lat temu

Witam. Czy komornik może zająć rzeczy mojego partnera? mieszkam z partnerem. On mnie utrzymuje i kupił niedawno kilka nowych sprzętów typu: lodówka kuchenka i sobie głośniki wraz ze wzmacniaczem. Na wszystko ma rachunki imienne na swoją osobę, czy komornik może to zająć w ramach mojego długu?

Mieszkamy razem. Ja nie mam żadnych swoich dochodów i nie pracuje. Tak naprawdę wszystko, co mam zawdzięczam partnerowi, bo on mnie utrzymuje. Nawet nie pobieram żadnych świadczeń ani nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Czy komornik zabierze coś partnerowi?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

komornik nie może i nie powinien dokonać zajęcia ruchomości należących do innej osoby niż dłużnik.
Niestety takie sytuacje się zdarzają. Najczęściej wówczas, kiedy dłużnik i osoba trzecia nie potrafią podjąć odpowiednich środków obrony.

Jeżeli dojdzie do odwiedzin komornika w miejscu Twojego zamieszkania, należy komornikowi wyjaśnić, że jest to lokal należący do Twojego partnera i że znajdujące się w nim sprzęty, meble i inne ruchomości należą wyłącznie do niego. Ty zaś nie posiadasz majątku, który komornika mógłby zająć na poczet spłaty egzekwowanych długów.

Aby nie być gołosłownym, należy przedłożyć komornikowi dokumenty świadczące, że to Twój partner nabył wspomniany sprzęt. Najlepiej jeśli będą to rachunki i faktury imienne.

Myślę, że komornik, któremu przedstawisz dokumenty zakupu, odstąpi do zajęcia. Jeśli stałoby się inaczej, to nie zamartwiaj się od razu. Wiedz, że komornik dokonuje zajęcia, naklejając na wybranym sprzęcie odpowiednie informacje o zajęciu, nie wynosi natomiast sprzętów z domu. Twój partner będzie mógł sprzeciwić się zajęciu, wnosząc tzw. powództwo przeciwegzekucyjne.

Na koniec dodam tylko, że znowelizowane przepisy o egzekucji nakładają na komornika obowiązek rejestrowania za pomocą kamery lub innego aparatu nagrywającego obraz i dźwięk czynności dokonywanych poza kancelarią, czyli także tych w domu dłużnika.

Powyższe powinno dać Ci poczucie bezpieczeństwa, bowiem będziesz miała dowód w ewentualnym sporze, jeśli komornik nie odstąpi od zajęcia pomimo przedstawienia mu wiarygodnym dokumentów potwierdzających prawo własności przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, które zajmujesz wraz z chłopakiem.

Dodam jeszcze, że możesz uniknąć wizyty komornika, jeśli złożysz przed nim wyjawienie majątku, lub prześlesz mu je listem poleconym, podając, że nie masz żadnego majątku, z którego można prowadzić egzekucję.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

geryd odpowiedział 4 lata temu

Czy gdy mam rzeczy i urządzenia np. instrumenty muzyczne należące do kolegi i nagle pojawi się komornik i będzie to chciał zabrać to co wtedy? Czy ma prawo zabrać je i jak on możne zareagować na to? I druga sprawa to, czy komputer, który jest na spółę kupiony przez kolegę i to jest też jego własność i trochę moja, to czy może zabrać komornik ?