Komornik zajął wynagrodzenie osoby trzeciej które wpływa na moje konto

Witam, chodzi o zajęcie pensji osoby trzeciej, komornik zajął moje konto bankowe, na które wpływa pensja osoby trzeciej, czy komornik miał prawo zająć pieniądze nienależące do mnie? J

ak odzyskać tę pensję? ta osoba trzecia to moja mama, która nie posiada konta bankowego, dlatego używa ona mojego konta do przyjmowania wypłat, niestety jej wypłatę zajął z mojego konta komornik, co teraz?


Zajęcie pieniędzy osoby trzeciej przy egzekucji z rachunku bankowego

Witam, do podobnych sytuacji dochodzi dość często. Dzieje się tak dlatego, że jak już wielokrotnie pisaliśmy, komornik lokalizuje rachunki bankowe należące do dłużnika, korzystając z mobilnej aplikacji o nazwie OGNIVO, a następnie wysyła do właściwych banków informację o zajęciu konta dłużnika, do wskazanej kwoty.

I praktycznie na tych działaniach udział komornika w egzekucji z rachunku bankowego dłużnika kończy się.

Dalsze kroki – realizacja zajęcia – należą już do samego banku. Bo to właśnie bank na podstawie wytycznych ustawy blokuje saldo dłużnika i przekazuje komornikowi wyliczone środki, pozostawiają w dyspozycji dłużnika kwoty wolne od zajęcia, w zależności od tego, czy egzekucja dotycz długów alimentacyjnych, czy długów innego pochodzenia.

Sam komornik natomiast nie otrzymuje informacji, jakie środki znajdują się na rachunku dłużnika, ani z jakiego tytułu one pochodzą.

Dlatego i w waszej sprawie zdarzyło się tak, że bank realizując zlecenie komornika, przekazał na wskazane przez komornika konto, wszystkie środki ograniczając zajęcie jedynie do kwoty wolnej od zajęcia – obecnie 1 687,50 zł, która jednak nie występuje przy egzekucji długów alimentacyjnych, tu bank blokuje i przekazuje komornikowi wszystkie znajdujące się na rachunku pieniądze.

Tak więc wiesz już, że pensja twojej mamy, która trafiała na twój rachunek bankowy zajęty następnie przez komornika, nie została przez niego umyślnie zajęta, lecz potrącenia dokonał bank realizujący zlecenie komornika.

Wniosek do komornika o zwrot zajętych pieniędzy

Komornik do chwili obecnej nie wie, skąd pochodziły wyegzekwowane pieniądze i w praktyce nie będzie on tego samodzielnie ustalał, chyba że trafi do niego wniosek o zwrot zajętych środków pochodzący od osoby trzeciej, lub skarga na czynność komornika w przedmiocie zajęcia majątku osoby trzeciej.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Pisałam jednak już na samym początku, że takich sytuacji, jak wasza jest sporo, dlatego liczę, że uda wam się sprawę szybko i bez problemu rozwiązać.

Nie da się tego zrobić jednak telefonicznie.

Doszło do zajęcia pewnej kwoty pieniędzy i pewnie twoja mama w tym momencie straciła płynność finansową, dlatego takich rzeczy nie należy załatwiać na tzw. gębę, lecz zasadnym będzie wystosowanie do komornika oficjalnego pisma.

Co prawda osobie trzeciej niebędącej dłużnikiem przysługuje w razie zajęcia jej majątku tzw. powództwo przeciwegzekucyjne, jednakże pierwszą czynnością, którą uważam, mama powinna zrobić, to złożenie do komornika wniosku o zwrot bezprawnie zajętych środków.

Do wniosku o zwrot pieniążków osoby trzeciej zajętych z rachunku bankowego dłużnika, należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, może to być również umowa o pracę mamy, oraz wydruk z zajętego rachunku bankowego z informacją o nadawcy przelewu i jego tytule.

Skarga na czynność komornika w przedmiocie zaniechania zwrotu niesłusznie zajętych środków

Myślę, że taki wniosek rozwiąże sprawę. Jednak chcę zwrócić waszą uwagę na okoliczność, że duże kancelarie komornicze, jako te bardzo zajęte, często zapominają o osobie dłużnika i jego prawach.

Dlatego, jeśli zwrot pieniążków będzie przeciągał się w czasie, należy do kancelarii komorniczej telefonować i upominać się o zajęcie sprawą podnosząc, że mama pozostała bez środków do życia oraz że jeśli zwrot pieniążków nie zostanie dokonany, to mama złoży do sądu powództwo przeciwegzekucyjne, oraz skargę na czynność komornika w przedmiocie naruszenia obowiązku zwrotu niesłusznie zajętych pieniędzy.

Wniosek o cofnięcie egzekucji z rachunku bankowego

Na koniec dodam jeszcze, że warto dla mamy założyć własny rachunek oszczędnościowy. Wiele banków posiada atrakcyjne oferty – prowadzenie konta bez żadnych opłat, darmowe przelewy i darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach.

Ty natomiast masz prawo zwrócić się do komornika o zwolnienie rachunku spod egzekucji. Jeśli wykażesz, że na zajęte konto nie wpływają środki, które podlegają egzekucji lub, że na rachunek wpływa twoje wynagrodzenie za pracę, ale już potrącone raz przez komornika, to komornik powinien przychylić się do takiego wniosku i zwolnić rachunek.

Do wniosku o zwolnienie rachunku spod egzekucji należy dołączyć wydruk wpływów na rachunek z ostatniego czasu, może to być okres trzech- czterech miesięcy.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Trzymam kciuki za korzystne rozwiązanie sprawy i szybki zwrot pieniążków mamy, które zostały niesłusznie zabrane przez komornika. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze