Komornik zabrał moje pieniądze z konta siostry, co robić?

Witam, wczoraj zaciągnęłam pożyczkę, do której potrzebowałam gwaranta. Poprosiłam moją siostrę, aby nim została, zgodziła się, wszystko przebiegło dobrze, dopóki moja siostra poinformowała mnie, że ma zajęcie komornicze i zabrali całą moją kwotę pożyczki.

Czy można jakoś odzyskać pieniądze, które należały do mnie, a siostra była tylko moim gwarantem, a pożyczkę tylko i wyłącznie wysyłają na konto gwaranta. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, jaki mam podjąć kolejny krok, żeby odzyskać pieniądze. Pozdrawiam.


Witaj, odzyskanie pieniędzy przekazanych przez bank komornikowi po tym, jak trafiły na zajęte konto twojej siostry, jest oczywiście możliwe, jednak może potrwać trochę czasu. Dlatego, szkoda, że twoja siostra nie zadziałała roztropnie i nie poinformowała cię o tym, że przelew pieniędzy z kredytu właśnie na jej konto nie jest dobrym rozwiązaniem, bo komornik blokuje konto bankowe.

Jednak głowa do góry! Zaraz napiszę ci, co zrobić, by odzyskać pieniądze, które komornik pobrał z zajętego rachunku bankowego siostry.

Jednak już na samym początku chcę cię uprzedzić, że musisz działać szybko, bo kiedy komornik rozliczy wpłatę i przekaże pieniądze wierzycielowi, to sprawa zagmatwa się jeszcze bardziej i będzie trwała znacznie dłużej.

Komornik zabrał moje pieniądze z konta siostry, co robić?

Jak wiadomo, dłużnikiem jest twoja siostra i to na jej rachunek bankowy zajęty przez komornika nieszczęśliwie trafiły pieniądze z pożyczki, którą ty teraz będziesz spłacać i które były ci potrzebne do realizacji pewnych celów.

Siostra do owych pieniędzy nic nie ma, była jedynie poręczycielem w banku, dlatego jak najbardziej w grę wchodzi żądanie od komornika zwrotu zajętych środków należących nie do dłużnika, lecz od osoby trzeciej.

Ja w pierwszej kolejności radzę jednak szybki kontakt z komornikiem, który prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko twojej siostrze.

Proszę wykonać telefon do kancelarii komorniczej i powołując się na sygnaturę akt sprawy, przedstawić komornikowi sytuację, zadając jednocześnie pytanie, czy widzi on szybką możliwość odzyskania pieniędzy, które nie powinny trafić do wierzyciela.

Być może komornik wykaże się zaangażowaniem i pokaże się z prawdziwie przyjaznej strony, twierdząc, że wystarczy pismo z żądaniem zwrotu nieprawnie zajętych sum, by pieniądze wróciły do ciebie.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Jednakże może zdarzyć się i tak, że komornik nie będzie chętny do współpracy. Wówczas trzeba będzie wystąpić z formalnym pozwem.

Powództwo przeciwegzekucyjne, czyli żądanie zwrotu pieniędzy osoby trzeciej

O prawie osoby trzeciej do żądania zwolnienia z zajęcia przedmiotu do niej należącego traktuje przepis art. 841 kpc. i następne.

Zgodnie z §1 niniejszego przepisu osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

Bezwzględnie do takich naruszeń doszło w twoim przypadku, choć niewątpliwie nie z winy komornika, lecz przez niedbalstwo twojej siostry.

Bo tak jak wyjaśniałam już nie jeden raz czytelnikom naszego bloga, komornik, dokonując zajęcia rachunku bankowego dłużnika, nie posiada wiedzy na temat znajdujących się na rachunku środków, nie wie również, w jakiej wysokości i przez kogo dokonywane są wpłaty.

Podobnie co do samych potrąceń z konta bankowego, które dokonuje również nie komornik, lecz bank, działając jakby na zlecenie komornika.

Przedmiotowe powództwo przeciwegzekucyjne o zwrot zajętych pieniędzy pochodzących z kredytu należy wnieść do właściwego sądu w terminie, o którym mowa w § 3. Dla ciebie będzie to termin miesiąca od dnia, w którym dowiedziałeś się, że bank przekazał pieniądze komornikowi.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy (Wydział Cywilny), w którego okręgu prowadzona jest egzekucja.

Kierując do komornika pismo o zwrot nieprawnie zajętych kwot pochodzących z kredytu bądź składając pozew do sądu w sprawie pochodzenia pieniędzy, należy załączyć stosowne dowody.

Dowodem w sprawie może być wydruk z zajętego rachunku dłużniczki, z którego wynikać będzie tytuł wpłaty oraz umowa o kredyt gotówkowy ze wskazaniem, na jaki rachunek bank dokonał przelewu przyznanej kwoty.

Na koniec dodam tylko, iż liczę, że sprawę uda wam się rozwiązać szybko, jedynie z komornikiem i bez potrzeby składania pozwu do sądu.

Jeśli jest to komornik, który prowadzi swoją kancelarię niedaleko waszego miejsca zamieszkania, to warto pofatygować się i porozmawiać z nim osobiście.

Piszę tak, bo wiem, że sprawy zwrotu nienależnie pobranych środków potrafią naprawdę przeciągać się w czasie.

Mam nadzieje jednak, że wniosek do komornika o zwrot pieniędzy zadziała i w krótkim czasie i będziesz mogła realizować swoje plany związane z przedmiotowymi pieniędzmi. Życzę powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze