Jak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy?
Jarek Leszczyński zapytał 2 tygodnie temu

Proszę Państwa, mam dość duży problem, jak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy? musiałem stawić się w PUP, żeby podpisać listę, odhaczyć się jako bezrobotny, aby nadal mieć ubezpieczenie. Mam żonę i dziecko i oni też są ubezpieczone na mnie.

Niestety nie mogłem pojawić się w Urzędzie Pracy, bo się rozchorowałem strasznie. Leczyłem się w domu, nie poszedłem do PUP i w związku z tym nie mam L4 od lekarza. Dostałem teraz informację z PUP, że muszę przedstawić usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy, inaczej zostanę wykreślony z listy osób bezrobotnych.

Czy może mi ktoś podpowiedzieć, jak napisać pismo do urzędu pracy o niestawieniu się na spotkanie, żeby się odhaczyć? jak usprawiedliwić nieobecność w urzędzie pracy skoro nie byłem u lekarza? żona po prostu kupiła w aptece lekarstwa i w ciągu 3 dni byłem ok… co teraz? czy ewentualnie mogę prosić o jakiś wzór wyjaśnienia do urzędu pracy? mam 7 dni na usprawiedliwienie się.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

jeśli niestawiennictwo w Urzędzie Pracy spowodowane było chorobą, należy przygotować pisemne usprawiedliwienie zawierające wyjaśnienia zaistniałych okoliczności, wzór usprawiedliwienia do PUP pobierzesz poniżej:

W tzw. usprawiedliwieniu do Urzędu Pracy należy opisać problemy ze zdrowiem oraz powołać się na dolegliwości, które ograniczyły Cię w możliwości udania się na wyznaczoną wizytę. Co więcej, należy wskazać, że w czasie choroby leczyłeś się domowymi metodami oraz lekami, które kupowała w aptece żona. Należy również dodać, ile dni trwała niezdolność podając daty.

Zaznaczę, że musisz pamiętać, by usprawiedliwienie trafiło do Urzędu Pracy nie później niż siódmego dnia od daty planowanej wizyty. Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie lub organ uzna Twoje wyjaśnienia za mało wiarygodne, możesz zostać pozbawiony statusu osoby bezrobotnej.

Z uwagi na powyższe należy zadbać, by usprawiedliwienie do UP zostało właściwie uzasadnione i złożone w terminie.

Na koniec dodam, że negatywna dla bezrobotnego decyzja może zostać zaskarżona do organu wyższej instancji – organem nadrzędnym w stosunku do starosty będzie wojewoda.

Bogdan odpowiedział 2 tygodnie temu

Dzień dobry, mój problem jest podobny, nie mogłem stawić się na wcześniej umówioną wizytę w PUP, bo jeździłem w ten dzień z babcią po lekarzach, szukając chirurga. Babcia mieszka z nami, opiekujemy się nią, gdy trzeba jechać do lekarza, to rzucamy wszystko i opiekujemy się nią. Niestety przegapiłem wizytę w PUP, na drugi dzień pojechałem się usprawiedliwić, żeby nie stracić ubezpieczenia.

Pani w okienku była bardzo dla mnie niemiła, wyżywała się nade mną, powiedziała, że nie jestem opiekunem prawnym babci i powinienem mimo wszystko być w PUP na czas. Urzędniczka podnosiła głos, poczułem się jak za szczeniaka na dywaniku u dyrektora. Bardzo źle mnie potraktowano… kazała mi napisać usprawiedliwienie nieobecności w urzędzie pracy, ale powiedziała, że to raczej nie przejdzie, jeśli nie dostarczę L4?!

Przecież to nie ja byłem chory… tylko babcia, która ma 78 lat. Ręce opadają….

Twoja odpowiedź