Jak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy?
Jarek Leszczyński zapytał 2 miesiące temu

Proszę Państwa, mam dość duży problem, jak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy? musiałem stawić się w PUP, żeby podpisać listę, odhaczyć się jako bezrobotny, aby nadal mieć ubezpieczenie. Mam żonę i dziecko i oni też są ubezpieczone na mnie.

Niestety nie mogłem pojawić się w Urzędzie Pracy, bo się rozchorowałem strasznie. Leczyłem się w domu, nie poszedłem do PUP i w związku z tym nie mam L4 od lekarza. Dostałem teraz informację z PUP, że muszę przedstawić usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy, inaczej zostanę wykreślony z listy osób bezrobotnych.

Czy może mi ktoś podpowiedzieć, jak napisać pismo do urzędu pracy o niestawieniu się na spotkanie, żeby się odhaczyć? jak usprawiedliwić nieobecność w urzędzie pracy skoro nie byłem u lekarza? żona po prostu kupiła w aptece lekarstwa i w ciągu 3 dni byłem ok… co teraz? czy ewentualnie mogę prosić o jakiś wzór wyjaśnienia do urzędu pracy? mam 7 dni na usprawiedliwienie się.

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry,

jeśli niestawiennictwo w Urzędzie Pracy spowodowane było chorobą, należy przygotować pisemne usprawiedliwienie zawierające wyjaśnienia zaistniałych okoliczności, wzór usprawiedliwienia do PUP pobierzesz poniżej:

W tzw. usprawiedliwieniu do Urzędu Pracy należy opisać problemy ze zdrowiem oraz powołać się na dolegliwości, które ograniczyły Cię w możliwości udania się na wyznaczoną wizytę. Co więcej, należy wskazać, że w czasie choroby leczyłeś się domowymi metodami oraz lekami, które kupowała w aptece żona. Należy również dodać, ile dni trwała niezdolność podając daty.

Zaznaczę, że musisz pamiętać, by usprawiedliwienie trafiło do Urzędu Pracy nie później niż siódmego dnia od daty planowanej wizyty. Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie lub organ uzna Twoje wyjaśnienia za mało wiarygodne, możesz zostać pozbawiony statusu osoby bezrobotnej.

Z uwagi na powyższe należy zadbać, by usprawiedliwienie do UP zostało właściwie uzasadnione i złożone w terminie.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Na koniec dodam, że negatywna dla bezrobotnego decyzja może zostać zaskarżona do organu wyższej instancji – organem nadrzędnym w stosunku do starosty będzie wojewoda.

Bogdan odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry, mój problem jest podobny, nie mogłem stawić się na wcześniej umówioną wizytę w PUP, bo jeździłem w ten dzień z babcią po lekarzach, szukając chirurga. Babcia mieszka z nami, opiekujemy się nią, gdy trzeba jechać do lekarza, to rzucamy wszystko i opiekujemy się nią. Niestety przegapiłem wizytę w PUP, na drugi dzień pojechałem się usprawiedliwić, żeby nie stracić ubezpieczenia.

Pani w okienku była bardzo dla mnie niemiła, wyżywała się nade mną, powiedziała, że nie jestem opiekunem prawnym babci i powinienem mimo wszystko być w PUP na czas. Urzędniczka podnosiła głos, poczułem się jak za szczeniaka na dywaniku u dyrektora. Bardzo źle mnie potraktowano… kazała mi napisać usprawiedliwienie nieobecności w urzędzie pracy, ale powiedziała, że to raczej nie przejdzie, jeśli nie dostarczę L4?!

Przecież to nie ja byłem chory… tylko babcia, która ma 78 lat. Ręce opadają….

Marcin odpowiedział 3 tygodnie temu

Co mogę napisać w usprawiedliwieniu do PUP? nie byłem u lekarza, bo jestem przeziębiony i opiekowałem się też przeziębioną córką …nie byłem u lekarza i nie mam nic prócz napisać usprawiedliwienie, że nie stawiłem się na spotkanie, nie wiem jak to napisać, proszę o pomoc i przykład, co mogę wpisać w uzasadnieniu.

Ziomeczek odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam bardzo serdecznie, chciałbym zapytać, czy jest możliwość napisania usprawiedliwienia do urzędu pracy w którym to będzie zawarte, że zawiozłem schorowaną babcię do sanatorium. A mam wyznaczony termin wizyty na 18.11.2021 r. na godz. a wracam dopiero w sobotę. Jeśli jest możliwość to chciałbym się zapytać jak napisać takie usprawiedliwienie.

Twoja odpowiedź