Jak nie dopuścić do podwyższenia alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak nie dopuścić do podwyższenia alimentów?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, chodzi o podwyższenie alimentów jak się bronić mogę? jestem po rozwodzie i była żona zadzwoniła dziś do mnie, czy zgadzam się na dobrowolne podwyższenie alimentów z 500 zł do 1200 zł miesięcznie?!?!, na co odpowiedziałem jej, że STANOWCZO NIE!

Powiedziała, że jak się nie zgodzę podwyższyć alimentów na dziecko dobrowolnie, to złoży formalny pozew o podwyższenie alimentów w sądzie. Była żona oznajmiła, że dziecko idzie niebawem do pierwszej klasy i będzie potrzebowała teraz znacznie więcej pieniędzy, podręczniki itd.

Mało tego, była żona chce podwyższenia alimentów, bo mnie na to stać, bo żyję i mieszkam z konkubiną i we dwójkę ponoć jest nam razem lepiej niż jej samotnie wychowującej dziecko.

Co robić? pomoże mi tu ktoś z forum? czy była żona faktycznie może złożyć w sądzie wniosek o podwyższenie alimentów? proszę mi pomóc, zarabiam minimalną krajową – jak nie dopuścić do podwyższenia alimentów? nie stać mnie na więcej…

Imię:
Leszek G.

6 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

obowiązek alimentacyjny może zostać zwiększony, kiedy dochodzi do istotnej zmiany okoliczności m.in. wówczas, kiedy wzrastają koszty utrzymania dziecka.

Czyli co do zasady wniosek matki dziecka o podwyższenia alimentów z uwagi na rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole będzie zasadnym. Kwestią do rozważenia będzie jednak wysokość świadczenia.

Obecnie płacisz alimenty w kwocie po 500 zł miesięcznie. Nie jest to ani dużo, ani mało. Zazwyczaj w małych miasteczkach sądy orzekają podobne kwoty.

Myślę zatem, że nawet jeśli była partnerka złoży formalny pozew o podwyższenie alimentów, to i tak nie uzyska kwoty, o jaką wnosi, czyli aż 1 200 zł.

Roszczenie matki dziecka może wydać się jednak sądowi częściowo zasadnym. Dlatego rozważ możliwość zawarcia ugody z matką dziecka.

Zastanów się, o ile możesz zwiększyć wypłacane na rzecz dziecka alimenty i zaproponuj to byłej partnerce. Może to być kwota 100, 150, czy 200 zł miesięcznie.

Spróbuj porozmawiać z matką dziecka. Jeśli ta nie zechce pójść na ustępstwa i złoży pozew, to nie obawiaj się sądu, lecz przygotuj odpowiedź na pozew i rzetelnie opisz swoją sytuację. Zaproponuj również ugodę i dobrowolne podwyższenia świadczeń o konkretną kwotę (taką, którą faktycznie będziesz mógł uiścić).

W odpowiedzi na pozew wskaż koszty utrzymania, stałe wydatki i każdą okoliczność, która wyda Ci się istotna, załącz również zaświadczenie o dochodach.

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Ściśle powiązane artykuły:

AvatarTolek49 odpowiedział 1 rok temu

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy była partnerka ma szanse dostać podwyżkę alimentów? obecnie płacę 400 zł na córkę, jestem w nowym związku małżeńskim i z tego związku mam troje dzieci, obecnie szukam pracy, a była partnerka chce podwyższyć alimenty z 400 zł na 700 zł, czy ma jakieś szanse? proszę o odpowiedź.

AvatarJarosław odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam pytanie: jak nie dopuścić do podwyższenia alimentów? Mój mąż płaci na córkę alimenty w kwocie 400 zł, dostał od byłej pozew o podwyżkę alimentów do 700 zł, a ma nową rodzinę, ma jeszcze na utrzymaniu troje dzieci i mnie jego dochody to 2300 na rękę, od 18 października stracił pracę.
Ja nie pracuję, bo wychowuję nasze 2-letnie dziecko i 4-letnie, które chodzi do przedszkola i 11-letniego syna. Czy jest szansa, że jego była dostanie podwyżkę alimentów? jak uniknąć podwyższenia alimentów? proszę o odpowiedź.

AvatarLusinda odpowiedział 1 rok temu

Mój narzeczony ma dwójkę dzieci, jego była żona bierze na nie po 500zl alimentów, rodzinę i 500+, każdego miesiąca brakuje jej od przelewu do przelewu, pisze że dzieci nie mają co jeść, nie ma na leki, nigdzie ich nie zabiera, cały czas siedzę w domu. Co ma zrobić jak się bronić proszę o radę , bo ciągle nas męczy i męka, a dzieci ma przy sobie tylko że względu na pieniądze, nigdy nie pracowała ale ona to wystrojona, fryzjer, kosmetyczka, kosmetyki itp co ja sobie pozwolić nie mogę a pracuję

AvatarPV odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry. Płacę systematycznie alimenty 500 zł plus kieszonkowe 120 do 200 zł miesięcznie, dostałem pozew o podwyższenie alimentów do 1200 zł, na co mnie nie stać w aktualnej sytuacji. Mogę płacić 650 zł, tylko nie wiem, czy będę miał na kieszonkowe dla dziecka. Jestem na ryczałcie od lutego 2020, zajmuje się konserwacjami w hotelach, które są wyłączane z powodów pandemii. Wszystkie alimenty płacone na czas. Poza tym od rozstania z matką żyję w związku i mam 2 dzieci.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

z podanych informacji wynika, że roszczenie matki o podwyższenie alimentów z kwoty 500 zł miesięcznie do 1 200 zł jest wygórowane i istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd uwzględnił pozew jedynie częściowo.

Niemniej jednak skoro matka dziecka wnosi o alimenty w znacznie wyższej kwocie, to znaczy, że na takie też liczy. Zastanów się więc nad przygotowaniem odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów. W piśmie tym należy podnieść wszelkie argumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie nowej wysokości zobowiązań. Wzór gotowego pisma załączam poniżej:

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Możesz wskazać, że wyrażasz zgodę na podwyższenie świadczenia do kwoty 600-650 zł miesięcznie, bo takie też środki przeznaczasz na dziecko (alimenty lub kieszonkowe), jednakże nie jesteś w stanie sprostać wyższym zobowiązaniom.

W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew musisz odpisać swoją sytuację materialno-bytową. Podać źródła dochodu i utrzymania. Wyszczególnić stałe zobowiązania. Nie możesz zapomnieć o trudnościach zawodowych związanych z zamknięciem hoteli oraz obowiązku utrzymania dwójki pozostałych dzieci.

Do odpowiedzi na pozew załącz odpowiednie dowody w postaci zaświadczenia o zarobkach, rachunkach za dom, listy stałych wydatków związanych z utrzymaniem rodziny, harmonogram spłaty kredytów itp.

Powinieneś również odnieść się do sytuacji dziecka uprawnionego do alimentacji pod kątem tego, czy zmieniły się jego potrzeby na tyle, by w grę wchodziło tak znaczne podwyższenie alimentów. Weź pod uwagę poziom jego edukacji oraz dodatkowe potrzeby – zainteresowania, hobby. Pamiętaj również o problemach zdrowotnych.

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do sprawy, możesz liczyć na to, że sąd jedynie nieznacznie podniesie świadczenie.

Twoja odpowiedź