Jak odzyskać pożyczkę od znajomego? wciąż mnie ZWODZI!

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać pożyczkę od znajomego? wciąż mnie ZWODZI!
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, jak odzyskać pieniądze od znajomego? co zrobić, gdy ktoś nie oddaje pieniędzy i zwodzi? pożyczyłem znajomemu w maju kwotę 3500 tys. złotych.

Nieustannie tłumaczy się tym, że nie może sprzedać aut i ciągle zwodzi mnie kolejnymi terminami. Miał oddać pieniądze pod koniec czerwca.

Posiadam nagrane rozmowy telefoniczne na dyktafonie, gdzie kolega tłumaczy się brakiem pieniędzy w danej chwili i prosi o kolejny termin. Zwyczajnie mam już dość gierek z jego strony. Co mogę zrobić? jak odzyskać dług od osoby prywatnej bez umowy?

Imię:
Bartek
27 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, pożyczenie znajomemu pieniędzy bez umowy nie jest dobrym pomysłem. Zawsze warto zabezpieczyć się, spisując choćby kilka zdań na papierze.

Sprawa odzyskania pieniędzy nie jest jednak przesądzona. Powinieneś zdobyć dokument na potwierdzenie pożyczki. Zastanów się nad możliwością zawarcia ugody w przedmiocie spłaty pożyczki.

Może znajomego należy odwiedzić w domu i zaproponować porozumienie, spłatę długu w ratach i jednocześnie wejście w posiadanie umowy/ugody?

Jeśli porozumienie nie będzie możliwe, zasadne jest wezwanie dłużnika do spłaty należności w wyznaczonym terminie.

Listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem nadania możesz przesłać znajomemu wezwanie do zwrotu pożyczki. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu możesz spróbować doręczyć mu przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki.

Jeżeli po odbiorze obu pism, znajomy nie podejmie prób dogadania się, nie masz na co czekać. Uważam, że złożenie pozwu o zapłatę, będzie konieczne, aby odzyskać pożyczone pieniądze.

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym pozwoli Ci uzyskać nakaz zapłaty wydawany przez sędziego lub referendarza sądowego na posiedzeniu niejawnym, czyli bez rozprawy.

Prawomocny nakaz zapłaty wraz z klauzulą wykonalności pozwala natomiast wnieść sprawę do komornika i przymusowe zaspokojenie należności.

Bartek odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie. Pożyczyłem byłemu już koledze 3500 zł. Nie spisywałem z nim żadnej umowy pożyczkowej, ponieważ wcześniej mi te pieniądze oddawał na czas.

Druga sprawa, że znam go 25 lat. Mam 32 wiec znamy się notabene od dziecka. Mam dowody w postaci rozmów na komunikatorze messenger gdzie sam pisze o tym, czy mogę do kwoty, którą mi wisi w postaci 3500 coś jeszcze pożyczyć, oraz moje rozmowy nagrane na dyktafonie gdzie oburzam się o to, że cały czas zwleka z oddaniem pieniędzy.

Pieniądze kolega pożyczył w maju, miał oddać do końca czerwca. Jestem z nim w jako takim kontakcie, że tak to ujmę kolokwialnie. Czy istnieją jakieś metody, aby ów dług móc odzyskać od kolegi? Nie mogę przez to spać.

Leszek odpowiedział 2 lata temu

Jak odzyskać mogę pieniądze od byłej partnerki? Przez 14 lat byłem zaręczony z partnerką, która poprosiła mnie o remont mieszkania dla jej mamy, zawarliśmy umowę ustną i zrobiłem remont mieszkania, na ten remont moja była partnerka pożyczyła ode mnie 5000 tysięcy złotych, miała oddawać mi w ratach miesięcznych, lecz nie wywiązała się z umowy, teraz mnie zdradziła i powiedziała, że nie będzie oddawać pieniędzy.

Co mogę zrobić w takim przypadku jak odzyskać pieniądze?

Wysłałem listy polecone z wezwaniem przedsądowym do zapłaty w ciągu 14 dni od dnia doręczenia i wiem, że była partnerka listy odebrała, bo dostałem potwierdzenia 2 dni temu, pierwszy raz od 2 miesięcy zadzwoniła do mnie i powiedziała, że nie będzie oddawać pieniędzy, bo twierdzi, że nic nie pożyczyła.

Miała rozmowę z moją obecną partnerką i w rozmowie tej stwierdziła, że mam przedstawić kwotę polubowną, bo tyle pieniędzy nie odda, więc zgodziłem się na kwotę 3500 złotych i przy kolejnej rozmowie z moją obecną partnerką i przedstawieniu propozycji stwierdziła, że powoła sobie świadków mianowicie osoby obce, które nie wiedzą nic na ten temat i nie odda żadnych pieniędzy i mam iść do sądu.

Proszę podpowiedzieć na forum: jak odzyskać mogę pieniądze od byłej partnerki?

 

Dawid44 odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam podobny problem co kolega u góry. Pożyczyłem mojej byłej dziewczynie 11 000 zł. Umowa pożyczki została zawarta tylko ustnie (wiem, że powinna być na piśmie), była dziewczyna obiecała, że pieniądze odda za 2 tygodnie. Niestety minął już prawie rok, a była dziewczyna nie chce oddać pożyczonych pieniędzy. Nie wiem co robić, gdyby pożyczka była na piśmie, już dawno poszedłbym do sądu, a tak mam pewne obawy. Jedynym dowodem jaki mam, że udzieliłem pożyczki jest potwierdzenie przelewu bankowego. Czy mam jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy od byłej dziewczyny? proszę o pomoc!

sławek odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, jak odzyskać pieniądze od konkubiny? mieszkaliśmy razem prawie rok, konkubina chciała pożyczyć pieniądze na zakup samochodu. Pożyczyłem jej 6 000 zł i niestety po kilku miesiącach rozeszliśmy się, mieszkamy osobno. Chcę wrócić do tematu pożyczki udzielonej konkubinie i chciałbym te 6 tys odzyskać. Mam wrażenie, że była ze mną tylko po to, aby wyciągnąć ode mnie pożyczkę, bo dziwnym trafem, po udzieleniu konkubinie pożyczki, zaczęło się między nami psuć i nie jesteśmy już razem. Co robić żeby odzyskać kasę?

Dawid odpowiedział 2 lata temu

Witam!

Pożyczyłem znajomemu pieniądze. Przelew na 1000 zł, 1000 zł, oraz 300 zł. Posiadam również korespondencje pisemną z Facebook, przekładanie terminów obiecanie zwrotu nawet 2500 zł później 3000 zł za czas oczekiwania.

W sumie miała to być szybka pożyczka, była mowa o zwrocie następnego dnia, potem następnego tygodnia itd. Jest to już ponad wspomniane w artykule 6 tygodni proszenia się o pieniądze.

Od tamtego czasu znajomy ani razu nie odebrał telefonu. Tylko i wyłącznie korespondencja i przekładanie terminu. Czy w takim wypadku muszę wystosować do niego pismo o zwrot pieniędzy, korzystając ze wzoru na stronie?

Czy wystarczy pójść od razu do sądu? Informowałem go, oraz jego matkę, że nie chce korzystać z ostateczności. Ale widocznie mało przekonująco.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

z informacji, jakie podajesz wynika, że nie został ustalony ostateczny termin zwrotu pożyczki, dlatego wezwanie do zapłaty powinno zostać doręczone dłużnikowi.

Radzę pobrać z naszej strony wzór wezwania do zwrotu pożyczki w całej kwocie i zastrzec obowiązek zwrotu w terminie sześciu tygodni od dnia odebrania wezwania, jak to wynika z treści art. 723 kodeksu cywilnego, w brzmieniu:

“Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę”.

Wzór pisma o zwrot pieniędzy od dłużnika

Dla celów dowodowych pismo z wezwaniem do zwrotu pożyczki należy przesłać dłużnikowi listem poleconym, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jeżeli w ciągu owych sześciu tygodniu Twój znajomy nie podejmie tematu, nie skontaktuje się z Tobą i nie zechce rozmawiać, to uważam, że nie warto dłużej czekać, lecz należy złożyć pozew o zapłatę.

Na naszej sprawie znajdziesz wzór pozwu w postępowaniu upominawczym, którym możesz śmiało się posłużyć.

Pozew o zapłatę – wzór

Postępowanie upominawcze jest wygodną formą dochodzenia roszczeń o zapłatę, w tym zwrot pożyczki, bowiem nie wymaga uczestnictwa w sądzie. Jeśli obawiasz się sprawy sądowej, to właśnie postępowanie upominawcze Ci polecam.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

wierzyciel odpowiedział 2 lata temu

Witam,
pożyczyłem znajomemu pieniądze we wrześniu tego roku w kwocie 140 EUR, miała to być szybka pożyczka na dosłownie moment, gdyż razem pracowaliśmy w jednym zakładzie. Czas minął, on zjechał do Polski, a ja się dalej prosiłem o zwrot pieniędzy. W momencie kiedy 2 tygodnie temu wróciłem do Polski, mój znajomy całkowicie mnie zlewa. Mam 20 lat, czytałem nieco na ten temat, że można chodzić po sądach, ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Co posiadam na znajomego… Mam dowody przelewów, jak i powodów, na jaki cel miały zostać przeznaczone pieniądze, w rozmowach można się doszukać motania, gubienia się w swoich kłamstwach np. znajomy raz pisze, że wykonał przelew, a potem, że zapomniał wysłać. Mam jego adres imię i nazwisko, a także przelewy 3 rachunków we 2 bankach, na które wysyłałem pieniądze, a także numer telefonu. Jaka jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy od znajomego i co mogę uczynić, żeby rozwiązać tę sprawę?

Zofia odpowiedział 2 lata temu

Pożyczyłam większą ilość pieniędzy byłej kierowniczce. Wzięłam 2 kredyty na siebie, ale dla kierowniczki i jeszcze 3 tys. gotówki, miało być to na 2 lub 3 miesiące, ciągle jak proszę o zwrot to mówi że nie ma albo że jak syn przyjedzie to weźmie kredyt i mi odda, sama określiła datę spłaty koniec tego roku, ale piszę teraz do niej i się w ogóle nie odzywa, nie wiem co mam zrobić, aby odzyskać pieniądze, jedynie jaki mam dowód tego, że przyznaje się, że ma mi oddać kasę to SMS-y i zeznania koleżanek które wiedzą o tym, pozdrawiam Zofia

Kasia odpowiedział 2 lata temu

Witam, pożyczyłam ex chłopakowi pieniądze w kwocie 5000 zł, mamy spisaną umowę do maja 2021 r., jednak on od dwóch miesięcy nie odpisuje na moje wiadomości i mnie ignoruje, czy mogę cos zrobić w takiej sytuacji, czy muszę czekać do dnia, w którym kończy się nasza umowa pożyczki?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Kasiu, obawiam się, że nic nie da się z tym zrobić, jak dotąd Twój ex chłopak nie łamie postanowień zawartej umowy pożyczki. Zwrotu pożyczki możesz domagać się dopiero, gdy upłynie termin jej zwrotu. Należy wtedy wysłać pismo o zwrot pożyczonych pieniędzy, którego wzór znajdziesz u góry. Mam jednak nadzieję, że ex chłopak odda pożyczone pieniądze terminowo! trzymam kciuki!

B.P. odpowiedział 2 lata temu

Chodzi o odzyskanie pożyczki od znajomego. Znajomy kończył remont domu, miał kilka rzeczy na dokończeniu przed zimą. Miałam trochę gotówki, to pożyczyłam mu 800 zł, potem 3000 zł aż suma urosła do 29 500 zł, zapewniał mnie, że ma pracę, dorabiał taż w dni wolne, widziałam, że pracuje, ale nie spłaca pożyczki. Upomniałam się o spłatę, proponowałam na raty, tłumaczył się, że ma teraz trudną sytuację, problemy w pracy i z bankiem, gdzie miał kredyt. Znajomy unika mnie. Mam wydruki naszej korespondencji z messengera na temat pieniędzy i kwot, kiedy były robione przelewy. Mam potwierdzenia przelewów na jego konto. Proszę o wskazówki i pomoc jak mam dalej postępować, by odzyskać pożyczone znajomemu pieniądze. Dziękuję

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

przede wszystkim musisz zadbać o to, by nie doszło do przedawnienia roszczenia, bo wówczas stracisz szansę na odzyskanie pieniędzy. Twój znajomy najprawdopodobniej wykorzystał Cię i nie zamierza oddać pożyczki. W przeciwnym razie nie unikałby kontaktu z Tobą i chciałby sprawę długu jakoś rozwiązać, proponując np. spłatę ratalną.

W obecnym stanie prawnym roszczenie o zwrot pożyczki prywatnej przedawnia się z upływem lat 6. Jednak wiem, że wielu osobom jest trudno zabrać się za rozwiązywanie swoich spraw, dlatego dość często dochodzi do przedawnienia.

To, co mogę Ci doradzić, to oficjalne wezwanie dłużnika do zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Skoro nie została zawarta żadna umowa pożyczki i nie został zastrzeżony termin zwrotu, w Twojej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 723 kc. zgodnie, z którym:

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Zatem należy przyjąć, że od daty doręczenia dłużnikowi (listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) wezwania do zwrotu pożyczki będzie miał on kolejne 6 tygodni, by zwrócić Ci pożyczkę lub chociażby podjąć kontakt w celu zawarcia porozumienia.

Jeśli po otrzymaniu wezwania do zwrotu pożyczki, Twój znajomy nadal będzie unikać kontaktu, zasadnym będzie wystosowanie do niego przedsądowego wezwania do zwrotu pożyczki, w wyznaczonym terminie pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Jeżeli i to pismo nie wpłynie na Twojego dłużnika, uważam, nie masz na co czekać – zasadnym będzie pozew o zapłatę np. w postępowaniu upominawczym. A więc wytoczenie sprawy w sądzie.

mmstylo odpowiedział 1 rok temu

Najpóźniej we wtorek, 18 sierpnia 2020 roku chce je wysłać listem poleconym do dłużnika, któremu wyznaczyłam termin oddania pieniędzy na 6 tygodni tj. do 29 Września 2020 roku. Nie mam spisanej umowy, dowodami są: korespondencja na FB, w tym zapewnienie o zwrocie pieniędzy w ww. terminie i przelewy bankowe na jego konto zatytułowane „pożyczka”. Proszę o odpowiedź, jakie mam szanse na odzyskanie pieniędzy – jest to kwota 7320 zł. Dziękuję z góry za poradę.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie, ma Pani dowody na potwierdzenie przekazania pieniędzy zatem jeśli nie dojdzie do zwrotu pożyczki ani zawarcia ugody, ma Pani duże szanse na uznanie przez sąd Pani ewentualnego powództwa.

Proszę więc nie zwlekać, lecz tak jak zostało założone przesłać do dłużnika wezwanie do zwrotu pożyczki. Jeśli wyznaczony termin upłynie, a dłużnik nie podejmie kontaktu, zasadne będzie wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty z wyznaczeniem krótszego już terminu – 14, 10, 7 lub nawet 3 dni.

Po tym czasie może Pani złożyć pozew o zapłatę, najlepiej w postępowaniu upominawczym, dołączając dowody w postaci przelewów, wydruku prowadzonej korespondencji oraz obu wezwań z potwierdzeniem odbioru (wezwania należy nadać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Myślę, że w postępowaniu upominawczym sąd wyda nakaz zapłaty. Jeśli dłużnik nie zaskarży nakazu, zyska Pani tytuł wykonawczy (nakaz zapłaty plus klauzula wykonalności), na podstawie którego można dochodzić przymusowego zwrotu pożyczki.

Jeżeli dłużnik posiada majątek lub stałe źródło dochodu, ma Pani szansę odzyskać swoje pieniądze przy zaangażowaniu komornika.

Na koniec napiszę, że sprawa nie wydaje się skomplikowana.

Powodzenia!

Maria odpowiedział 1 rok temu

Dziękuję za odpowiedz i wyjasnienia.Pozdrawiam

Kinga odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry.
Jak odzyskać dług od osoby prywatnej? Mam problem z odzyskaniem długu od osoby prywatnej w wysokości 1000 zł. Umowa pożyczki została zawarta w formie ustnej. Jako potwierdzenie pożyczki mam przelew bankowy o tytule “pożyczka”. Dłużnikowi zostało wysłane zdjęcie wezwania do zapłaty, jednak kancelaria prawna poleciła mi też wysłanie listem poleconym wypowiedzenia umowy pożyczki. Czy do takiego wypowiedzenia należy załączyć wezwanie do zapłaty? Co, jeśli dłużnik nie odbierze listu poleconego?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

prawnik, który udzielał Ci porady – ma rację. Jeśli nie został zakreślony termin zwrotu pożyczki, by domagać się jej zwrotu, należy wcześniej wypowiedzieć dłużnikowi pożyczkę.

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej

Zgodnie z regulacjami kodeksu cywilnego termin wypowiedzenie pożyczki wynosi 6 tygodni. Dlatego dopiero po upływie wspomnianych 6 tygodni, należy doręczyć dłużnikowi wezwanie do zwrotu pożyczki, zakreślając już krótszy termin np. 7 dni.

Jeśli dłużnik nie dokona zwrotu, zasadne będzie przesłanie kolejnego wezwania do zapłaty – tym razem wezwania przedsądowego.

Wezwanie do zapłaty – wzór

Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności – wzór

Jesteś w posiadaniu dokumentu potwierdzającego przelew. Jest to wystarczający dowód, by domagać się zasądzenia przez sąd roszczenia.

Natomiast odnośnie braku odbioru listu poleconego, to najważniejsze jest posługiwanie się aktualnym adresem dłużnika. Jeśli ten nie odbierze korespondencji, należy przed sądem wykazać jedynie, że pisma były do dłużnika kierowane na właściwy adres.

Zatem podsumowując temat – w tym momencie należy przygotować pismo z wypowiedzeniem umowy pożyczki i doręczyć je dłużnikowi. W piśmie warto podać numer rachunku do zwrotu.

Dopiero po upływie 6 tygodni od dnia odbioru pisma przez dłużnika lub zwrocie korespondencji przez pocztę, należy przesłać do dłużnika wezwanie do zwrotu pożyczki.

Aby sprawa mogła zawisnąć przed sądem zasadnym będzie również przygotowanie i doręczenie dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty – jako trzeciego już pisma.

Beata odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry. W maju pożyczyłam koledze pieniądze bez spisania umowy. Już wcześniej pożyczyłam mu pieniądze i bez problemu oddawał. Pieniądze przelała na jego konto i mam potwierdzenie. Cześć pieniędzy już mi oddał, resztę miał oddać do 20 grudnia.

Gdy napisałam do Niego w zeszłym miesiącu, żeby mi zrobił przelew, to mnie zablokował na FB i innych kontach i nie mam z Nim kontaktu. Koleżanka napisała do Niego SMS, żeby oddał mi pieniądze, ale z Jego strony zero reakcji. W sierpniu wyjechał do pracy do Niemiec, ale nie wiem gdzie.

Mam SMS na starym telefonie jak prosi mnie o pieniądze i wiadomość ma Masenger, że resztę pieniędzy odda w grudniu. Czy jest szansa na odzyskanie długu od kolegi bez umowy pożyczki? Co powinnam zrobić?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

potwierdzenie przelewu oraz wydruk wiadomości SMS to dowody, które powinny pozwolić Ci uzyskać sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym.

Wcześniej jednak musisz wezwać byłego kolegę do zwrotu nieuregulowanej kwoty. W tym celu należy przygotować pismo o nazwie – Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności lub przedsądowe wezwanie do zwrotu nieuregulowanej części pożyczki.

Termin zwrotu całej kwoty został ustalony na dzień 20 grudnia 2020 roku, dlatego nie musisz już dłużej czekać. Nawet w najbliższych dniach możesz wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Natomiast jeśli nie znasz aktualnego miejsca pobytu swojego dłużnika, możesz posłużyć się jego starym adresem w Polsce, licząc, że ktoś z rodziny odbierze kierowaną do niego korespondencję – musi to być jego rodzinny adres nie zaś adres wcześniej wynajmowanego mieszkania, czy kwatery przejściowej.

W pisemnym wezwaniu do zwrotu pożyczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego wyznacz koledze krótki termin zwrotu nieuregulowanej części długu np. 7 dni i wskaż rachunek bankowy, na który należy dokonać zwrotu, pouczając jednocześnie, że po upływie wyznaczonego terminu zostanie złożony pozew o zapłatę.

Tak przygotowane pismo prześlij dłużnikowi listem poleconym i zachowaj potwierdzenie nadania.

Jeśli upłynie około 2-3 tygodni, a przesyłka nie wróci do Ciebie, możesz złożyć pozew o zapłatę – najlepiej w postępowaniu upominawczym załączając stosowne dowody (wydruk z konta dotyczący przelewu, wydruki wiadomości, dowód nadania listu poleconego do dłużnika, kserokopia przedsądowego wezwania do zwrotu pożyczki).

Na koniec dodam jeszcze, że nie musisz obawiać się sprawy sądowej, bowiem w postępowaniu upominawczym sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału stron. Natomiast prawomocny nakaz zapłaty po nadaniu na klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, na podstawie którego wierzyciel może wnosić o przymusowe ściągnięcie długu przez komornika.

Mam jednak nadzieję, że jak tylko Twój kolega poweźmie informacje o podjętych przez Ciebie krokach, skontaktuje się z Tobą i zwróci pozostałą część pieniążków.

Beata odpowiedział 10 miesięcy temu

Czy po upływie terminu zwrotu pieniędzy mogę starać się o naliczenie odsetek ?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Oczywiście, że tak! można naliczać odsetki od pożyczki.

ew32 odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry, jest jakiś sposób odzyskania kasy od kolegi 760 zł? mam SMS od niego i swoje a teraz kontakt się urwał. Nie wiem co zrobić, może pani mi powie, bo nie chce pójść do rękoczynów. A odpuścić też nie chcę, mam adres, imię nazwisko osoby i co teraz? Z góry dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że to nie problem.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

wydaje mi się, że w pierwszej kolejności należy poinformować kolegę o obowiązku zwrotu pożyczki. Moim zdaniem powinieneś wysłać do kolegi wiadomość SMS, a w jej treści zaznaczyć, że umówiony termin zwrotu pożyczki w kwocie 760 zł upłynął w związku z czym, jeśli nie podejmie on kontaktu w przeciągu najbliższych dni (wyznacz mu termin 3, 5 lub 7 dni) sprawa długu zostanie skierowana do sądu.

Jeśli po otrzymaniu wiadomości, kolega nadal będzie pozostawał biernym, a wskazany termin bezskutecznie upłynie, musisz zająć się sprawą odzyskania pieniędzy, kierując ją na bardziej formalny tor.

Zasadne będzie przygotowanie i przesłanie koledze wezwania do zwrotu pożyczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Wezwanie do zwrotu pożyczki powinno zawierać termin zwrotu, numer rachunku, na który pożyczkobiorca ma zwrócić pieniądze oraz pouczenie, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu sprawa pożyczki zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, co narazi go na dodatkowe koszty w postaci kosztów sądowych oraz umożliwi Ci dochodzenie spłaty długu przy zaangażowaniu komornika.

Wezwanie do zwrotu pożyczki należy doręczyć koledze listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Mam nadzieje, że wezwanie do zwrotu pożyczki wpłynie na Twojego kolegę i szybko odzyskasz swoje pieniądze. Jeśli tak się nie stanie, zasadne będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pozew w postępowaniu upominawczym.

deu odpowiedział 5 miesięcy temu

W dniu 24.07.2020 r. zawarłem pisemną umowę pożyczki osobie prywatnej na kwotę 4.000 złotych która zobowiązała się spłacić ją w ratach po około 500 złotych miesięcznie do dnia 11.05.2021. Osoba wpłaciła jedną ratę w kwocie 500 złotych w sierpniu 2020 roku a drugą w kwocie 300 złotych w październiku 2020. Nadmienię, że minął już okres spłaty, a kwota wynosi na obecną chwilę 800 złotych. Co w tej sytuacji powinienem zrobić. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

z powyższego wynika, że upłynął termin spłaty pożyczki prywatnej, dlatego nie ma potrzeby dokonywać jej wypowiedzenia. Zasadnym będzie jednak wystosowanie do dłużnika pisma z wezwaniem do zwrotu nieuregulowanej części pożyczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Wzór pisma o zwrot pieniędzy od dłużnika

W przedmiotowym piśmie należy wyznaczyć dłużnikowi krótki termin do zwrotu, po upływie którego będzie można złożyć pozew o zapłatę.

Jeśli Twój dłużnik potraktuje sprawę poważnie – będzie obawiać się ewentualnych konsekwencji oraz ma respekt do Twojej osoby, powinien podjąć starania, aby na drodze pozasądowej uregulować dług. Natomiast jeśli po otrzymaniu wezwania do zapłaty nadal pozostanie bierny – nie spłaci długu, nie podejmie z Tobą kontaktu – najrozsądniej będzie złożyć pozew o zapłatę.

Dodam jeszcze, że posiadając umowę pożyczki, będziesz miał możliwość w prosty sposób zdobyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, a następnie skierować egzekucję długu do komornika.

W tym momencie jednak należy skupić się na wysłaniu dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty. To należy doręczyć mu osobiście za potwierdzeniem odbioru na drugim egzemplarzu pisma lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Marek odpowiedział 5 miesięcy temu

Dzień dobry , a co w przypadku kiedy dłużnik notorycznie nie będzie odbierał listów poleconych ? Dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam

Twoja odpowiedź