Jak odzyskać zadatek za działkę?

Forum prawneKategoria: RóżneJak odzyskać zadatek za działkę?
Beata zapytał 1 rok temu

Jak odzyskać zadatek z umowy przedwstępnej? W piątek wpadło nam w ręce ogłoszenie sprzedaży działki rekreacyjnej – cena atrakcyjna 10 000 zł, szukaliśmy czegoś takiego dla osoby na rencie, która marzy o takim domku, zadzwoniliśmy na to ogłoszenie, odebrała Pani, powiedziała, że jeśli jesteśmy zainteresowani to mamy wpłacić zadatek na rezerwację działki, jutro mieliśmy pojechać do Dębna (Zachodniopomorskie) – jesteśmy z Bydgoszczy.

Pochopnie wpłaciliśmy zadatek 2000 zł bez sporządzenia umowy przedwstępnej sprzedaży działki ROD z zadatkiem, niestety osoba dla której miała być działka, rozchorowała się i zdecydowała o rezygnacji z zakupu, niestety Pani sprzedająca nie chce zwrócić zadatku, co mamy dalej zrobić? zaufaliśmy osobie, a ona raczej chce nas oszukać. Proszę o radę i dziękuję.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że niestety Pani, która sprzedaje przedmiotową działkę, ma prawo zachować wpłacony zadatek.

Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że wpłatę, która została dokonana, nazywacie Państwo zadatkiem. Jest to instytucja, która chroni interesy sprzedającego w ten sposób, że w razie niedojścia do zawarcia umowy z winy nabywcy nie podlega zwrotowi.

Natomiast w sytuacji, gdy to sprzedający wycofuje się z transakcji, nabywcy przysługuje roszczenie o zwrot kwoty odpowiadającej dwukrotności zadatku.

Inaczej byłoby z zaliczką, ponieważ ta zawsze podlega zwrotowi. Nie ma jednak pomiędzy Państwem sporu – sami piszecie, że jest to zadatek. Co można więc zrobić? Pierwsza możliwość to próba znalezienia porozumienia.

Być może jeśli podacie Państwo przekonujące argumenty, właścicielka działki zechce zwrócić gotówkę. Druga możliwości to powołanie się na szczególne okoliczności (chorobę nabywcy) i zasady współżycia społecznego.

Niemniej jednak nie wiadomo, czy w razie ewentualnego sporu sądowego argumenty te zostaną uznane. Ostatnia możliwość to dokończenie transakcji – możecie Państwo nabyć działkę dla siebie i ewentualnie w przyszłość spróbować ją zbyć.

Podobne tematy: