Jak płacić alimenty bezpośrednio na konto dziecka? bez komornika?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak płacić alimenty bezpośrednio na konto dziecka? bez komornika?
Anula zapytał 4 lata temu

Witam. Syn jest pełnoletni i chcę płacić alimenty na jego konto. Jak do tej pory płaciłam. Chociaż ojciec poszedł do komornika i powiedział, że nie płaciłam alimentów i całą kwotę mi ściągnął z konta.

Teraz potrzebuję pomocy, jak napisać takie pismo do komornika, aby komornik podporządkował się do takiego pisma. I jak odzyskać wpłacone alimenty co płaciłam synowi?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

przede wszystkim musisz wykazać, że doszło do egzekucji zaspokojonego już roszczenia. Na okoliczność dokonywanych wpłat należy więc przedłożyć komornikowi wydruk z konta lub przekazy pocztowe, na których widnieje tytuł przelewu.

Jeżeli jesteś w posiadaniu dowodów wpłat, to sprawa wydaje się być prosta, bowiem wystarczy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, o którym mowa w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

W pozwie należy podnieść zarzut spełnienia roszczenia.

Dodatkowo w pozwie należy złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania sprawy i zwrot wyegzekwowanych kwot po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia.

Jeżeli sąd uwzględni powództwo przeciwegzekucyjne, będziesz miała prawo dochodzić zwrotu potrąconych kwot lub potrącić je z przyszłych świadczeń alimentacyjnych.

Jeśli nie posiadasz dowodów wpłat, sprawa może okazać się nieco trudniejsza. Jednakże i w tym przypadku masz możliwość uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia. Zasadnym będzie pozew o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia.

Ściśle powiązane artykuły:

Ania odpowiedział 4 lata temu

Witam. Miałam że dostanę wzór jak mam to napisać