Negocjacje z bankiem w sprawie zadłużenia po wypowiedzeniu kredytu

Forum prawneKategoria: DługiNegocjacje z bankiem w sprawie zadłużenia po wypowiedzeniu kredytu
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry. Chcę zapytać o negocjacje z bankiem w sprawie zadłużenia. Moje zadłużenie w banku wynosi ok. 25 000 zł – połowa kredytu spłacona.

Niestety z powodu choroby przez 1.5 roku nie byłam w stanie spłacać rat kredytowych. W marcu tego roku otrzymałam pismo z banku o zaległości na adres korespondencyjny. Z tym że dopiero dowiedziałam się o tym po powrocie z zagranicy we wrześniu.

W tym czasie niestety komornik podjął działanie, kwota ponad 32 tys. do spłaty. Z komornikiem utrudniony kontakt, nie uchylam się od spłaty długu w banku.

Z tym że komornik wymaga kwoty 5000 tys. zł miesięcznie, a ja nie jestem w stanie spłacać takiej kwoty miesięcznie, ponieważ zarabiam połowę mniej i wychowuję sama dziecko.

Komornik grozi zajęciem nieruchomości. Bardzo proszę o poradę czy w tej sytuacji można jeszcze porozumieć się z bankiem?  czy powinna wystosować jakieś pismo do banku w sprawie zadłużenia? proszę o podpowiedź, jak dogadać się z bankiem w sprawie zadłużenia. Pozdrawiam!

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Karolina, banki bardzo szybko wypowiadają umowy kredytowe, nawet wtedy, kiedy doszło jedynie do jedno lub dwumiesięcznego opóźnienia w spłacie rat kredytowych. W przypadku opóźnienia w spłacie rat kredytu wszystko zaczyna się od przypomnienia SMS, a nim się obejrzysz, sprawa ląduje u komornika i to wtedy zaczynają się prawdziwe problemy – niestety.

Na tym etapie musisz być świadoma, że większość banków przypominania o braku spłaty rat kredytu SMS-ami, telefonicznie, listownie, a nawet osobiście podczas wizyty kogoś z działu windykacji. Takie działania nie są darmowe i banki często obciążają swoich nierzetelnych kredytobiorców dodatkowymi kosztami, które dolicza się do głównego salda zadłużenia, oprócz monitów, banki naliczają też karne odsetki.

Gdy dojdzie już do wypowiedzenia umowy kredytu, bank kieruje niespłacony kredyt do firmy windykacyjnej, gdzie dłużnik zostanie obciążony kosztami windykacyjnymi. Natomiast jeśli firma windykacyjna nie wyegzekwuje spłaty kredytu, to kredyt trafia do komornika i dłużnik ponosi kolejne koszty związane z opłatami komorniczymi.

Co dalej? często pytacie: czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej. Otóż nie! skuteczne wypowiedzenie umowy kredytu przez bank to kropka na „i” i jako dłużnik nie jesteś już w stanie nic zrobić.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank – co dalej?

Czas najwyższy na negocjacje z bankiem w sprawie zadłużenia, tym bardziej że sprawa trafiła do komornika. Jeśli komornik podjął wobec Ciebie czynności egzekucyjne, to jak najprędzej zacznij z bankiem rozmowy dotyczące polubownej spłaty zadłużenia, aby nie dopuścić do egzekucji i licytacji nieruchomości.

Bank z pewnością chce odzyskać swoje pieniądze, dlatego musisz zaproponować ugodę, w której zobowiążesz się do comiesięcznych wpłat na poczet spłaty kredytu powiększonego o dodatkowe koszty, o których wyżej pisałem. Jeśli jesteś dobrym negocjatorem, masz szansę umorzyć część karnych odsetek, które bank wciąż Ci nalicza.

W tym miejscu polecam Ci pobranie ugody dłużnik-wierzyciel, w której to bank jako wierzyciel, będzie musiał po podpisaniu ugody wycofać komornika przez wstrzymanie lub umorzenie toczącego się postępowania egzekucyjnego:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wycofanie komornika z egzekwowania kredytu to ogromna korzyść dla Ciebie. Po pierwsze: komornik nie będzie naliczał kosztów komorniczych, które znacznie powiększają saldo zadłużenia i opóźniają spłatę kredytu, a po drugie – życie bez komornika to mniej stresu i swoboda w dysponowaniu swoim majątkiem.

Na koniec dodam jeszcze, że warto negocjować z bankiem już wtedy, kiedy wyczuwamy zbliżające się kłopoty finansowe, jako kredytobiorca mamy wtedy do dyspozycji restrukturyzację kredytu i wakacje kredytowe. Niestety po wypowiedzeniu kredytu żadna z tych dwóch możliwości nie będzie już dostępna.

Przemyśl ile miesięcznie jesteś w stanie płacić bankowi w ramach ugody, przekonaj bank, że podpisanie ugody ułatwi Ci szybszą spłatę długu, dzięki czemu bank szybciej odzyska swoje pieniądze. Powodzenia!

Oliwa45 odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry, dogadałam się z wierzycielem na wpłaty drobnych kwot, ale komornikowi wpłaciłam raz 52 zł, dziś 50 zł, czy komornik może mi przyjść do domu, jak wpłacam mu drobne kwoty? jestem przed wypłatą, a mam 4 komorników, którym spłacam drobne kwoty. Czy jak komornik będzie miał płacone co miesiąc, to może przyjść? mieszkam u rodziców, a nie mam nic prócz wypłaty.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Oliwa45,

piszesz, że dogadałaś się z wierzycielem, a dokonujesz wpłat na konto komornika, w dodatku są to symboliczne kwoty, które z pewnością nie przyczynią się w sposób znaczny do pomniejszania ogólnej kwoty zadłużenia, a wszystko przez ogromne koszty komornicze, którym obciąża Cię komornik.

Aby to miało sens, musisz udać się do wierzyciela i podpisać z nim ugodę dłużnik-wierzyciel, w której wierzyciel odstąpi od czynności egzekucyjnych i umorzy lub zatrzyma postępowanie egzekucyjne. Wtedy spłatę zadłużenia powinnaś kontynuować bezpośrednio na konto wierzyciela z pominięciem komornika! inaczej wpłacanie drobnych kwot na konto komornika nie ma sensu…

Pytasz też, czy komornik może przyjść do domu mimo spłacania długu drobnymi kwota, otóż tak. Komornik lub wierzyciel, jeśli uznają, że tempo spłaty długu jest niewystarczające, mogą próbować zająć inne składnik Twojego majątku, w tym przedmioty, które do Ciebie należą (egzekucja z ruchomości).

Aby zatrzymać komornika, nakłoń wierzyciela do podpisania ugody, w której zobowiążesz się do comiesięcznej spłaty długu i jednocześnie zobowiążesz wierzyciela do wycofania komornika i umorzenia toczącego się postępowania egzekucyjnego.

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Kamil Z. odpowiedział 4 lata temu

Witam, mój problem polega na tym, że bank wypowiedział mi umowę kredytu i nie jestem w stanie spłacić całej kwoty. Raty zaległe zapłaciłem w terminie, ale bank do tej pory ich nie uwzględnił. Czy mam możliwość po wypowiedzeniu umowy kredytowej dogadać się z bankiem i rozłożyć zadłużenie na raty? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.