Podwyższenie alimentów UZASADNIENIE samodzielna mama

Forum prawneKategoria: AlimentyPodwyższenie alimentów UZASADNIENIE samodzielna mama
Dora zapytał 2 lata temu

Witam, jestem samodzielną mamą i chcę starać się o podwyższenie alimentów, mam do Pani takie pytanie: jak napisać uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów? samotnie wychowuję dziecko, niby starcza nam na życie, ale kosztem jest moja wieczna nieobecność w domu, podczas gdy były partner w miarę dobrze sobie radzi.

Zawsze chciałam być samodzielną mamą, i udaje się jakoś, jednak jest to dla mnie, dla dziecka oraz jego dziadków bardzo wykańczające, jak napisać uzasadnienie pozwu żeby sąd przychylnie na mnie spojrzał i podwyższył alimenty?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

poniżej zamieszczam kilka przykładowych uzasadnień dla samotnej matki do wniosku o podwyższenie alimentów:

podwyzszenie-alimentow-uzasadnienie-samodzielna-mama

Podwyższenie alimentów UZASADNIENIE – samodzielna mama

rozumiem, że głównym problemem są nadgodziny lub zbyt duże zaangażowanie w sprawy pracodawcy. Jeśli tak faktycznie jest okoliczność tę warto podnieść w pozwie o podwyższenie alimentów – jednak tylko jako kwestię uboczną.

Podobnie w toku już samej sprawy, może Pani starać się wyjaśnić sądowi, że podwyższenie alimentów pozwoliłoby Pani więcej czasu spędzać z dzieckiem.

Niemniej już w tym momencie muszę wyjaśnić, że jeśli ojciec dziecka nie jest osobą bardzo dobrze sytuowaną, podwyżka alimentów może nie być aż tak znaczna, by mogła Pani pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z prac dodatkowych. Nie chcę Pani jednak zniechęcać, myślę nawet, że pozew, to dobre rozwiązanie jeśli od ostatniej podwyżki alimentów upłynął już odpowiedni czas (dwa, trzy lata lub więcej) oraz wzrosły potrzeby córki.

Tu wyjaśnię, że obie powyżej podniesione przeze mnie okoliczności powinny być również argumentami pozwu.

Dlatego przechodząc już zasadniczo do Pani problemu, uważam, że w treści pozwu o podwyższenie alimentów należy podnieść, że od ostatniej podwyżki alimentów lub ich ustalenia minęło sporo czasu. W okresie tym wzrosły potrzeby dziecka oraz koszty utrzymania.

Należy zrobić zestawienie stałych wydatków związanych z zakupem leków, ubrań, obuwia. Warto pamiętać o kosztach korepetycji, fryzjerze, dentyście (każde wydatki mają znaczenie).

Następnie trzeba odnieść się szerzej do potrzeb dziecka (nauka, zdrowie), a także jego pasji (dodatkowe zajęcia, treningi, wycieczki). W dalszej kolejności należy opisać koszty utrzymania domu robiąc zestawienie wydatków za media, telefon, internet, ubezpieczenie.

Znaczenie mogą mieć również wydatki związane z utrzymaniem samochodu, a nawet zwierząt te należą do dziecka. Na koniec warto zrobić porównanie Pani możliwości finansowych z możliwościami ojca dziecka.

Znaczenie będzie mieć okoliczność, czy ma on na utrzymaniu inne dzieci, gdzie mieszka (czy ma własne mieszkanie) i ile zarabia. Natomiast już na samo zakończenie uzasadnienia można wspomnieć o tym, że podwyższenie alimentów pozwoli Pani spędzać więcej czasu z dzieckiem.

Dodam, że pozew o podwyższenie alimentów nie musi być obszernym pismem. W treści uzasadnienia należy podnieść jedynie najważniejsze okoliczności, tak by nie zaśmiecać pisma niepotrzebnymi lub chaotycznymi informacjami.

Wyjaśnię, że bardziej niż argumenty słowne dla sądu znaczenie będzie mieć moc przedłożone dokumenty.

Dlatego składając pozew o podwyższenie alimentów, nie można zapomnieć o załączeniu kserokopii umowy o pracę/wydruku z konta potwierdzające wpływ z wypłaty/zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia, rachunkach za media, umów kredytowych, zaświadczeniach lekarskich – jeśli dziecko ma problemy zdrowotne i zestawieniu kosztów ponoszonych w związku z opieką i wychowaniem dziecka.

Na koniec dodam, że nie może Pani bać się sądu, ani samej sprawy o podwyższenie alimentów. Składając pozew, ryzykuje Pani jedynie tyle, że podwyżka może być niższa, niż Pani wnosi. Żadne inne konsekwencje Pani nie grożą.

Powodzenia!

Warto przeczytać: