Spóźnione zgłoszenie najmu mieszkania do US – konsekwencje

Forum prawneKategoria: RóżneSpóźnione zgłoszenie najmu mieszkania do US – konsekwencje
Max zapytał 2 lata temu

Chodzi o spóźnione zgłoszenie najmu mieszkania do Urzędu Skarbowego. Czas minął 1.5 miesiące, a ja nadal nie zgłosiłem najmu mieszkania. Martwią mnie konsekwencje, co powinienem zrobić. Mam zamiar rozliczać się z najmu lokalu ryczałtem. Mieszkam poza granicami, ale mam meldunek. Przez wiele lat pit był zerowy. Proszę o poradę, co powinienem zrobić? Czy przysługuje mi 8.5%? Słyszałem o konieczności stworzenia konta podatnika.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli interesują Cię kwestie związane z rozliczaniem najmu mieszkania na podstawie tzw. ryczałtu, należy sięgnąć do regulacji ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z przepisami niniejszej ustawy osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, umowy podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą rozliczać się na podstawie ryczałtu jeśli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem jeśli w Polsce nie prowadzisz działalności gospodarczej, śmiało możesz skorzystać z ryczałtu z 8,5 % stawką podatku przy przychodach do 100 000 zł i 12,5 % od nadwyżki przychodów.

Odnośnie zgłoszenia umowy najmu do Urzędu Skarbowego, to zgodnie z przepisem art. 9 niniejszej ustawy wynajmujący mieszkanie nie musi składać żadnego zawiadomienia.

Jak bowiem zostało wskazane w ustępie 4 art. 9 ustawy, w przypadku osiągania przychodów z najmu za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego – złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2.

Mając powyższe na uwadze, mogę napisać, że Twoim obowiązkiem na chwilę obecną będzie wygenerowanie mikrorachunku podatkowego (rachunek można w prosty sposób wygenerować, logując się na stronę http://www.podatki.gov.pl), a po uzyskaniu dochodu zapłata – podatku.