Zrzeczenie się spadku na rzecz brata WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZrzeczenie się spadku na rzecz brata WZÓR
Mariusz Cz. zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, czy możliwe jest zrzeczenie się spadku na rzecz brata? umarł ojciec, mam nie żyje od lat, chcemy z bratem uregulować wszystkie sprawy spadkowe. Spadek należy nam się po 1/2 (jesteśmy tylko my). Chcę zrzec się spadku na rzecz brata, aby to on przejął dom w którym mieszkali nasi rodzice.

Jak napisać takie zrzeczenie się spadku? chcielibyśmy uniknąć spraw sądowych, dogadaliśmy się między sobą, tylko nie wiem jak to załatwić możliwie najszybciej i najtaniej zarazem.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety nie ma takiej możliwości, by przed przyjęciem spadku móc zrzec się swojego udziału na rzecz pozostałych spadkobierców.

W pierwszej kolejności musi bowiem dojść do potwierdzenia przyjęcia spadku. Na szczęście sprawę tę można załatwić bardzo szybko, a co więcej tanio.

Wystarczy, że udacie się z bratem do wybranej kancelarii notarialnej, by przed notariuszem złożyć oświadczenia o przyjęciu spadku. Wasze oświadczenia zostaną wciągnięte do tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia, który mocą prawną odpowiada orzeczeniom spadkowym wydawanym przez sądy.

Dodam, że czynność przyjęcia spadku potrwa nie więcej niż pół godziny. Wcześniej jednak należy wybrać notariusza i umówić się z nim na termin sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Natomiast koszt samego aktu dla dwóch spadkobierców to około 200 zł.

Następnie mając już akt dziedziczenia, będziecie mogli przystąpić do działu spadku. Przy czynności tej możesz zrzec się swojej części w nieruchomości na rzecz brata.

Dodam, że podział spadku może również przeprowadzić w kancelarii notarialnej. A co więcej podział może mieć miejsce tego samego dnia, co przyjęcie spadku.

O szczegóły jednak, jak i o cenę aktu należy pytać notariusza. Ta bowiem uzależniona jest od wartości spadku.

Podsumowując: Wszystkie sprawy związane z przyjęciem i działem spadku można przeprowadzić u notariusza. Wystarczy wybrać odpowiednią kancelarię i umówić się na termin.

Podobne: