Jak wybrać właściwego, skutecznego i dobrego komornika? [PORADNIK]

Dzień dobry, posiadam tytuł wykonawczy i mogę wszcząć egzekucję komorniczą przeciwko dłużnikowi, niestety nie wiem którego komornika wybrać, czy muszę wybrać komornika z miejscowości w której mieszkam? chciałbym aby komornik na którego się zdecyduję był skuteczny i dobrze prowadził egzekucję na dłużniku.

Proszę Panią o pomoc i podpowiedź, do którego komornika się udać. Pozdrawiam. Adam.


Wierzyciele najczęściej, gdy już uzyskają tytuł wykonawczy zgłaszają się do komornika ze swojego rewiru, rzadko kiedy mają oni świadomość, że mogą wybrać komornika którego tylko chcą. W poniższym poradniku postaram się odpowiedzieć na pytania:

 1. Jak wybrać komornika.
 2. Co oznacza pojęcie właściwość terytorialna.
 3. Czy egzekucja z nieruchomości wyłącza możliwość wyboru komornika!

Jak wybrać komornika?

Na wstępie szybko zaznaczę, że wybór komornika z innego rewiru jest szczególnie dobrym posunięciem, gdy dłużnik którego “ścigasz” ma także innych wierzycieli, którzy również go “ścigają”, a sprawą zajmuje się ten sam jeden komornik.

Wybierając wtedy tego samego komornika, nie ustawisz się w kolejce do potrącania należności ze składników majątku dłużnika, a sumy które dotychczas egzekwuje wybrany komornik, dzielone będą po równo między wszystkich wierzycieli, w tym także Ciebie.

Czyli warto podpiąć się pod komornika który już egzekwuje na dłużniku dług, a nie wybierać innego komornika i czekać aż tocząca się egzekucja zostanie zakończona i dopiero wtedy zacząć ściągać od dłużnika swoje zadłużenie.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, jest określenie składników majątku dłużnika we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej. Wniosek o wszczęcie egzekucji może wyglądać np. w ten sposób:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Czym kierować się przy wyborze komornika? przede wszystkim jego skutecznością! Wybór komornika powinien być uzależniony od jego skuteczności w roku poprzednim. Liczyć tu się będzie ilość zarejestrowanych spraw, oraz szybkość podejmowania działań komorniczych i ich zakres!

Dodatkowo, przed wyborem komornika warto w kancelarii komorniczej zapytać, czy komornik podejmuje w ogóle jakieś działania terenowe, oraz czy jest możliwość współpracy na relacjach komornik <-> wierzyciel.

Żeby wybrać dobrego komornika, musisz mieć pewność, że komornik na którego decydujesz się jest szybki i skuteczny w swoich działaniach, a także obsługuje zajęcia różnych składników majątku dłużnika, bo tylko taki komornik będzie w stanie skutecznie wyegzekwować należność od dłużnika!

Są przecież kancelarie komornicze, którym samo zarejestrowanie sprawy zajmuje aż 2-3 tygodnie (obłęd), nie wspominając już o przystąpieniu do samych czynności egzekucyjnych… a są też kancelarie, które przystąpią do działań egzekucyjnych w dniu otrzymania wniosku o wszczęcie egzekucji.

Z doświadczenia wiem, że bardziej dynamiczniejsze są nowo powstałe kancelarie komornicze, które dopiero walczą o swoją renomę na rynku komorniczym. “Świeżo upieczeni” komornicy częściej skłonni są do czynności terenowych, a samo przesiadywanie za biurkiem i jedynie pełnienie roli komornika nie jest w ich naturze.

Co oznacza pojęcie właściwość terytorialna?

Właściwość terytorialna znaczy, że komornik nie ma prawa odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji i prowadzenia jej na swoim terenie. Jeśli wierzyciel złoży wniosek o udanego komornika, to komornik z urzędu bada, czy jest właściwy rzeczowo oraz miejscowo do przyjęcia wniosku wierzyciela.

Właściwość miejscową i rzeczową komornika dyktuje Kodeks postępowania cywilnego, oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 790).

Warto wspomnieć jeszcze, bo nie wszyscy o tym wiedzą, że komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego na którego terenie może działać także inny komornik, lub nawet kilku komorników jeśli rewir jest rozległy.

Wybierając komornika z innego rewiru trzeba do wniosku o wszczęcie egzekucji dołączyć oświadczenie, że korzysta się z prawa wyboru komornika.

Treść oświadczenia:

Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru Komornika na podstawie przepisu art. 8ust.6 ustawy z dnia 29.08.1997r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2006r.Nr167,poz.1191 z późn. zm.).

Wierzyciel zgodnie art.8 ust.5 ww. ustawy ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio

Egzekucja z nieruchomości – wybór komornika!

Jeśli chodzi o egzekucję z nieruchomości, to wierzyciel nie ma możliwości wyboru komornika! Sprawę prowadzi komornik, który przynależy do sądu rejonowego w okręgu którym znajduje się dana nieruchomość.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, to jak wybrać komornika nie jest takie proste jak na początku się wydawało… Wybór komornika w ciemno to loteria czy odzyskasz swoje pieniądze, a jeśli tak to w jakim czasie… i czy w ogóle. Bardzo często sprawy potrafią utkwić w martwym punkcie, a tego na pewno nie chcesz…

Dobór właściwego komornika powinien być oparty na weryfikacji kilku ważnych aspektów, są to:

 • ilość zarejestrowanych spraw w kancelarii komorniczej,
 • skuteczność komornika w poprzednim roku kalendarzowym,
 • szybkość działania komornika, czyli jak szybko podejmie on działania o które wnioskowaliśmy we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
 • czy komornik prowadzi działania terenowe,
 • czy komornik ma dostęp do systemów:
  • OGNIVO
  • CEPiK
  • PESEL NET
  • Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli nadal nie wiesz jakiego komornika wybrać, to zawsze możesz się zdać na opinię firmy windykacyjnej. Ponieważ oba te podmioty (firma windykacyjna i komornik) działają na tym samym rynku i zwykle znają się bardzo dobrze. Dlatego naprawdę wato o opinię na temat komornika zapytać firmę windykacyjną.

Pamiętaj, że wybór komornika spoza rewiru jest jak najbardziej w porządku (wyjątkiem jest egzekucja z nieruchomości). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby komornik właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika zajmował się egzekucją długu, o ile jest to skuteczny komornik!? Pozdrawiam!

Oświadczenie o wyborze komornika

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Otrzymaliśmy nakaz zapłaty na dłużnika – co dalej? komu przekazać?
 2. Jak odzyskać/wyegzekwować pieniądze od dłużnika? [5 sposobów]
 3. Jak odzyskać pieniądze od dłużnika który nic nie ma??
 4. Wezwanie do zapłaty – OTO co musisz wiedzieć + WZÓR
 5. Giełda długów/wierzytelności – jak działa i co ze MNĄ?!
 6. Windykacja długów – miękka i twarda – [ZOBACZ] co musisz wiedzieć!
 7. Egzekucja komornicza – jakie KOSZTY poniesie dłużnik/wierzyciel?

Podstawa prawna:

 1. art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U.2015, poz. 790 ze zm.),
 2. art. 844, art. 880, art. 895 i art. 921 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014, poz. 101 ze zm.).

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze