Jak zamknąć zadłużoną działalność gospodarczą? można w ogóle?

Jak zamknąć zadłużoną działalność gospodarczą? Prowadzę własną działalność i od jakiegoś czasu kiepsko mi idzie. Mam zaległości w ZUS, ale rozłożone już na spłatę ratalną. Zaległości w US też mam, zablokowane mam konto firmowe.

Mam też zaległości w opłatach za kilka faktur. Dostałam już pismo z US z umówioną wizytą i to chyba dało mi do myślenia i zamierzam zamknąć działalność.

Czy ZUS zachowa w takim przypadku ratalną spłatę zaległości? W US będę, to zobaczymy, co oni mi tam powiedzą. A co z zaległościami niezapłaconych faktur? Nie będę w stanie na chwilę obecną opłacić ich i czy w tym przypadku można zamknąć działalność? mając długi?

Interesuje mnie też odpowiedzialność za długi po zamknięciu działalności gospodarczej.


Witaj, z tego co napisałaś wynika, że prowadzisz działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Twoja firma nie jest więc spółką w rozumieniu prawa handlowego, lecz jednoosobową działalnością gospodarczą, co niestety skutkuje tym, że za zobowiązania swojej firmy odpowiadasz całym majątkiem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a odpowiedzialność za długi

Za długi, które związane są z prowadzoną działalnością, odpowiadasz nie tylko majątkiem firmy, jeśli takowy posiadasz (samochód firmowy, wyposażenie biura, czy sklepu), ale również majątkiem zgromadzonym w inny sposób, nawet jeśli jest to majątek np. odziedziczony w spadku, czyli tzw. majątkiem osobistym.

Działalność gospodarcza a długi w ZUS i US

Twoi wierzyciele, którym zalegasz z zapłatą faktur oraz ZUS i US mogą sięgnąć zatem do twojego majątku osobistego, by otrzymać zaspokojenie należności.

Wierzyciele prywatni potrzebują jednak orzeczenia sądu, na podstawie którego egzekucję na ich zlecenie prowadzić będzie komornik.

Inaczej jest z ZUS i US, bo te dwa państwowe organy mają uprawnienia, by egzekwować swe należności na podstawie tytułów wykonawczych, które same wystawiają.

Dlatego w praktyce tak szybko dochodzi do zajęcia rachunku bankowego, czy nawet wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń dłużnika przez ZUS lub US.

Ugoda z ZUS i US w przedmiocie spłaty długów

Zawarcie ugody z ZUS i w dalszej kolejności wywiązanie się z jej postanowień jest bardzo ważną rzeczą, która może ochronić dłużnika m.in. przed wygenerowaniem dodatkowych kosztów postępowania egzekucyjnego.

Jeśli ZUS zgodził się na rozłożenie zaległych składek społecznych na raty, to myślę, że w twoim interesie oraz w interesie twoich najbliższych będzie wywiązanie się z zawartego porozumienia.

W US radzę ci również wykazać się zaangażowaniem w dojściu do porozumienia. W przeciwnym razie możesz ponieść dotkliwą karę finansową. Niestety prawda jest taka, że polityka prowadzona wobec przedsiębiorców przez US jest nieco inna niż ta, na podstawie której działają np. ZUS-y.

Znam przypadki, kiedy US dążył do ukarania w drodze postępowania karnego przedsiębiorcy zalegającego z zapłatą podatku dochodowego i podatku VAT. Wiedz, że naruszenie obowiązków podatkowych może być traktowane jako wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe, za które sądy najczęściej orzekają odpowiedzialność w postaci kary finansowej.

Moim zdaniem grzywna w wysokości kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych, to dodatkowa kula u nogi przedsiębiorcy, który długi wobec organów państwa posiada nie z własnej winy, lecz przez trudności, z którymi spotkał się trakcie prowadzenia działalności.

Umorzenie zaległości w US

Wiem, że to, co napisałam powyżej, nie brzmi zachęcająco, ale pamiętaj – nie ma sytuacji bez wyjścia. A zamknięcie firmy z długami może być dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim w sytuacji, kiedy wiesz, że nie przynosi ona dochodów, a jedynie generuje coraz większe straty.

US może właśnie tego od ciebie zażądać. Jeśli tak będzie, nie walcz na siłę, lecz dąż do porozumienia, bo skarbówka nie musi być twoim wrogiem. Również w przypadku długów podatkowych masz prawo starać się o ich umorzenie lub rozłożenie na raty.

Oczywiście, aby otrzymać pozytywne rozpoznanie wniosku, spełnione muszą zostać przewidziane prawem przesłanki m.in. warunki finansowe, ogólna sytuacja materialno-bytowa wnioskodawcy i jego rodziny.

Gra jednak warta jest świeczki, dlatego nie poddawaj się, lecz próbuj wynegocjować w Urzędzie Skarbowym korzystne dla siebie warunki spłaty zadłużenia poprzez odroczenie płatności, rozłożenie długu na raty lub nawet jego umorzenie.

Jak zamknąć firmę z długami?

Pamiętaj, że pomimo długów masz prawo zamknąć działalność gospodarczą w każdym czasie. Formalności jest naprawdę niewiele. Wystarczy, że stawisz się w Urzędzie Gminy, gdzie złożysz stosowny wniosek.

Obecnie zamknąć lub zawiesić działalność gospodarczą można również korzystając ze strony internetowej www.ceidg.gov.pl. W tym przypadku, przedsiębiorca musi posiadać zaufany profil lub podpis elektroniczny.

Kolejnym krokiem zamknięcia działalności gospodarczej jest wyrejestrowanie firmy w ZUS i dopełnienie formalności w US m.in. rozliczenie VAT. Te czynności w imieniu przedsiębiorcy może dokonać jego księgowa.

Podsumowując:

Pomimo długów przedsiębiorca ma prawo w każdym czasie zamknąć nieprzynoszącą zysku działalność gospodarczą.

Jednakże długi powstałe w związku z prowadzoną firmą nie przestają istnieć po jej zamknięciu. Wierzyciele i organy państwa mogą żądać zaspokojenia swych należności również z majątku prywatnego byłego przedsiębiorcy.

Aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami, które z pewnością generować będą postępowania egzekucyjne, dłużnik powinien dochować wszelkiej staranności, dążąc do zawarcia porozumienia z wierzycielami.

US i ZUS mogą zaległości związane z prowadzoną firmą na wniosek dłużnika umorzyć, rozłożyć na raty lub odroczyć termin płatności.

Z prywatni wierzycielami również warto dojść do porozumienia np. w przedmiocie ratalnej spłaty należności wynikających z nieuregulowanych faktur.

W przeciwnym razie, po uzyskaniu tytułu wykonawczego każdy z wierzycieli zyska prawo przymusowego dochodzenia spłaty orzeczonej przez sąd należności, korzystając z pomocy komornika sądowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

4 komentarzy w “Jak zamknąć zadłużoną działalność gospodarczą? można w ogóle?”
  1. Mam kilka chwilówek i kredyt niespłacony. Chcę to wszystko spłacić i wyjść z długów. Mam własną działalność gospodarczą, i komornik wszedł mi na konto bankowe, co bardzo utrudnia mi sytuację, chce mieć jedną ratę, ale nie mogę tego ogarnąć w żaden sposób, a chce normalnie zacząć żyć bez problemów i martwię się każdego dnia co będzie dalej :( proszę o pomoc w tej trudnej dla mnie sytuacji…

  2. Dziękuję za odpowiedź na moje pytania.

    Nie byłam jeszcze w US, rozmawiałam kilka razy przez telefon. Trafiłam na super kobietę, bo już wiem, że uda się zapłacić zaległości w ratach. Nie wiem dokładnie jakie raty i ile, bo dopiero po niedzieli będę osobiście w US już jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej i w takim przypadku nawet jest mniej formalności związanych z rozłożeniem zaległości w US na raty. Po wizycie w US napiszę co z tego wyniknie.

    Dziś dostałam także pismo z hurtowni, której jestem winna do zapłaty faktury, a w piśmie informację, że muszę spłacić wszystkie zaległości z dodatkowymi kosztami czyli odsetkami. No i jeżeli nie wpłacę tej kwoty w ciągu 5 dni sprawa trafi do sądu a to wiąże się z dodatkowymi i o wiele większymi kosztami. Tak więc od razu był telefon do hurtowni z prośbą o rozłożenie zaległości na raty. No i udało się, nie do końca tak jakbym tego chciała, ale to oni dyktują warunki a nie ja. Ale najważniejsze, że udało się zapobiec dodatkowych niepotrzebnych kosztów.

  3. Mam długi w kilku bankach na łączną sumę około 350 tys. Prowadzę działalność gospodarczą ale chyli się ona ku upadkowi. Niedługo nie będę w stanie płacić rat łącznie 7000 zł miesięcznie. Nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Nie posiadam żadnego majątku oprócz samochodów. Bardzo proszę o jakąś pomoc czy da radę to jakoś rozwiązać?

  4. To znów ja. Byłam w US. I powiem Wam tak, wszystko idzie załatwić tzn. dogadać się. Dostałam dokumenty do wypełnienia do rozłożenie zaległości na raty. Ja akurat nie mam wielkich zaległości wobec US tzn. jak dla dla mnie na chwilę obecną to w sumie kwota jest duża, ale jak czytam w internecie ile ludzie mają długów w Urzędzie Skarbowym, to moje długi to jak to się mówi to pikuś. Ale niestety jak działalność podupadła to dla mnie nawet i mała kwota jest dużą kwotą. Ale wystarczy porozmawiać, zapytać itd a wszystko się ułoży. Swoich zaległości nie byłam i nie jestem w stanie spłacić w całości a rozłożenie na raty to jest najlepsze rozwiązanie. Dziś już wiem, że zamknięcie działalności gospodarczej to było najlepsze rozwiązanie aby nie pakować się w gorsze długi.

Comments are closed.