8 TRIKÓW na problemy finansowe w firmie! [PORADNIK]

Kłopoty finansowe w firmie mogą pojawić się w każdym momencie,  na szczęście, według oficjalnych statystyk, ostatnie lata są dla firm całkiem łaskawe. Z roku na rok, zasadniczym trendem jest zmniejszanie się liczby działalności, które upadają.

Upadłość firmy przypieczętowana przez sąd to jednak antymarzenie każdego przedsiębiorcy, więc niezależnie od ich liczby, każdy taki upadek jest tragedią.

By temu zapobiec, można skorzystać całe szczęście z pokaźnej liczby narzędzi. Pozwolą one poprawić finansową sytuację i nie doprowadzić do bankructwa.

Oczywiście, im wcześniej rozpozna się chorobę, tym większa szansa na wyleczenie, ale są i sposoby na późno odkryte dolegliwości. Spektrum rozwiązań oferowanych przez rynek finansowy jest dość szerokie, niezależnie od etapu drogi, która wskazuje na metę w postaci upadku. Omówimy tutaj zarówno profilaktykę, jak i metody inwazyjne.

Kiedy dopiero coś jest “nie tak”

kłopoty-finansowe-w-firmie
Finansowe kłopoty firmy – zawsze jest jakieś rozwiązanie!

Nieregularne płatności to niestety polska przypadłość. Jeszcze do niedawna niemal połowa firm funkcjonujących w Polsce przyznawała, iż miewa spore kłopoty z otrzymywaniem należności od biznesowych współpracowników.

Bez względu na to, czy narzędzia windykacyjne wzięte są już w obroty, kryzysowa sytuacja w płynności finansowej może skłonić do skorzystania z trzech zasadniczych środków o względnie łatwym dostępie. To kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy oraz faktoring.

Każdy z nich pozwala na dostęp do koniecznych środków, nie jest obwarowany wielce złożonymi procedurami i przebiega szybko.

Kredyt w rachunku bieżącym, czyli?

Kredyt w rachunku bieżącym dostępny jest w ramach rachunku firmowego, a jego przeznaczeniem jest przeważnie krótkofalowe zwiększenie gotówkowej płynności. Limit kredytu w rachunku bieżącym ustanawiany jest w oparciu o indywidualny przypadek, zależnie od wyklarowanej zdolności kredytowej danej działalności.

Główny atut to możność skorzystania zeń w każdej chwili i sumie, choć limit pozostaje limitem. Dowolny cel takiego kredytu również należy do niewątpliwych zalet. Niemniej liczy się fakt, że przedsiębiorca może komfortowo określać harmonogram spłacania.

Kredyt w rachunku bieżącym cechuje się odnawialnością, nie jest więc kredytem jednorazowego użytku. W razie tymczasowych kłopotów z płynnością jest to narzędzie “jak znalazł”.

Co na kłopoty finansowe firmy? Kredyt obrotowy!

Kredyt obrotowy to kolejny sposób na kłopoty finansowe firmy! udziela się go w dwóch możliwych postaciach – to forma:

 • odnawialna,
 • i nieodnawialna.

W przypadku zdecydowania się na kredyt obrotowy możemy spodziewać się nieuchronnej analizy naszych finansów przez bank.

Zainteresuje go również cel, na który chcemy przeznaczyć finansowanie. Nie można wydać tych środków, jak dusza zapragnie. Umowę kredytu obrotowego zawieramy przeważnie na rok, choć zwykle istnieje możliwość wydłużenia.

Dopóki trwa umowa, jesteśmy zobligowani do spłacania odsetek za spożytkowany limit. Pod koniec czasu kredytowania trzeba też spłacić kapitał. Bywa i tak, że spłaty odsetek grają w duecie z obowiązkowym oddaniem określonej części kapitału. Takie (ważne) niuanse zależą od szczegółowych warunków umowy w danym banku.

Faktoring

Gdy zachęcą nas usługi świadczone przez faktora, należności wynikające ze sprzedaży usług bądź towarów będziemy mogli uzyskać błyskawicznie, bez czekania na nadejście terminu płatności widniejącego na fakturze! W ten sposób firma dostanie niezły kęs gotówki, co poprzedzi uregulowanie swych zobowiązań przez kontrahentów.

Oprócz finansowania, w zakres faktoringu wlicza się także lista bonusowych usług, a najistotniejsze z nich to monitorowanie spływu należności, ich rozliczanie, księgowanie, kontrolowanie sumienności wpłat odbiorców i raporty sald.

Należy wspomnieć, że aby uzyskać pieniądze z faktoringu, obejdziemy się bez jakichkolwiek zabezpieczeń – nie są wymagane, ponieważ umowa cesji wierzytelności za faktury wystarczająco się w tej roli sprawdzi. Faktorzy nie dokonują też badań co do zdolności kredytowej naszej działalności.

Gdy problemy nadal się ciągną…

Gdy nasza firma przeżywa chroniczny lub cykliczny kryzys w materii płynności finansowej, wymienione wyżej środki nie doprowadzą nas do celu. W razie takich chronicznych i uporczywych objawów należy sięgnąć po narzędzia, które wywołują efekty długofalowe, które przyczynią się też do tego, że firma dostanie asumpt do rozwoju.

Z reguły nieuchronne będzie w takiej sytuacji poniesienie dodatkowych kosztów. Wówczas nie zaszkodzi rozejrzeć się za bankiem, który udzieli naszej firmie kredytu inwestycyjnego. Finansowanie czeka na nas także w specjalnych rządowych programach zaprojektowanych z myślą o firmach. Leasing to jeszcze inne wyjście.

Kredyt inwestycyjny na problemy finansowe w firmie!

Taki kredyt ma wyraźną predestynację – jest nią finansowanie projektów z potencjałem inwestycyjnym, które nastawione są na potęgowanie majątku firmy. Okres kredytowania zależy od banku, choć mieści się w widełkach od roku do dwudziestu lat, pokrywając przy tym nawet 100% inwestycji!

Kredyt inwestycyjny może być udzielany w rozmaitych walutach i sięgać – uwaga – kilku milionów złotych. Trzeba nadmienić jednak, że jeśli nasza działalność ma za sobą finansowe kłopoty, nie tak łatwo będzie znaleźć bank, który przychyli się do naszego wniosku.

Jest jednak rozwiązanie, czyli udanie się po poradę do specjalisty. W tym przypadku jest nim pośrednik finansowy. Ma on “klucze” do propozycji mnóstwa instytucji. Jego pomoc w znalezieniu miejsca, które da nam największe szanse, będzie nieoceniona.

Kredyt z gwarancją “de minimis”

Tego typu kredyty oferują nam rządowe programy dla mikrofirm, firm małych oraz dla średnich przedsiębiorców. Wszystkie te podmioty są w stanie otrzymać gwarancję, by zabezpieczyć spłatę kredytu. Gwarancja pod nazwą “de minimis” to w praktyce zabezpieczenie spłaty w razie braku zdolności przedsiębiorcy do uregulowania jej terminowo.

Wówczas to BGK (gwarant) dokonuje spłaty kredytu, choć, rzecz jasna, nie mamy z głowy naszej należności. Właściwą kwotę będziemy musieli zwrócić razem z odsetkami. Różnica tkwi w tym, iż nie będziemy tego robić wobec banku, lecz wobec gwaranta. Dostęp do opisywanych tu kredytów otwiera przed nami sporo polskich banków, których spis można znaleźć tutaj: http://deminimis.gov.pl/.

Leasing, lecz niekoniecznie (tylko) samochodowy

Leasing to szalenie komfortowa i charakteryzująca się elastycznością postać finansowania inwestycji. Ściślej, tych spośród nich, które wymagają zakupu środków trwałych dla firmy (urządzenia, maszyny, środki transportu itd.).

Leasing otwiera przed nami możliwość posiłkowania się tym sprzętem bez przymusu jego kupna. W konsekwencji odczuwamy nie tylko korektę finansowej płynności. Być może jeszcze ważniejsza jest redukcja obciążeń fiskalnych!

Jak najbardziej; leasing pomaga w sfinansowaniu nawet do 100% wartości inwestycji (netto!), choć dotyczy to kwoty, która nie przewyższa raczej półtora miliona złotych. Wisienką na torcie jest opcja elastycznego spłacania rat zależnie od tego, jakie dochody otrzymuje nasza firma. Czas finansowania inwestycji przy wykorzystaniu leasingu to z reguły ok. kilku lat i nie więcej.

W razie sytuacji podbramkowej

Kiedy jesteśmy w prawdziwych opałach (czyt. zobowiązania firmy wyraźnie przewyższają jej finansową kondycję), ucieczka od problemów to tylko odwlekanie tragedii. Tymczasem nawet w tej sytuacji można jej jeszcze zapobiec!

Bank, który zawarł z nami umowę kredytową, chce po prostu odzyskać pieniądze, toteż i jemu zależy na renegocjacji warunków spłaty zadłużenia w ten sposób, by firma była w stanie je udźwignąć.

A zatem można liczyć na takie wyjścia jak choćby odroczenie spłaty odsetek. Możliwe będą opisywane w jednym z ostatnich artykułów wakacje kredytowe. Co ważne, sama umowa kredytu nie musi wspominać o takich rozwiązaniach, lecz zwrócenie się do banku i prośba o ustalenie nowych warunków nie będzie grzechem ciężkim. Ba, w ogóle nie będzie grzechem, a wręcz cnotą asertywności.

Profilaktyka jest zawsze lepsza

W myśl tej reguły zapobiegajmy problemom już wtedy, gdy zakładamy firmę – zrobimy tak, gdy zdecydujemy się na jej ubezpieczenie. Mamy do wyboru trzy ich wersje dla firm – ubezpieczenie od upadłości, od utraty zysku oraz od utraty stabilności finansowej.

Każde z nich jest znamienne poprzez samą swoją nazwę, ale temat ubezpieczeń to mimo wszystko temat tyleż szeroki, co już odrębny. Oczywiście, sięgnięcie po tę metodę należy do zapobiegawczości najmilej widzianej, dlatego nie sposób o nim nie nadmienić.

Jak widać, kłopoty finansowe w firmie są do zażegnania, wystarczy wybrać odpowiednie do tego narzędzie!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “8 TRIKÓW na problemy finansowe w firmie! [PORADNIK]”
 1. Fajny wpis. Sam właśnie trochę się teraz borykam z problemami finansowymi w firmie i szukam jakiegoś rozwiązania, jak taką sytuację polepszyć.

  Pozdrawiam.

 2. W mojej ocenie przedstawione w artykule rozwiązania na kłopoty finansowe są błędne. Każdy z ww. sposoby powodują kolejne zadłużanie się. Sukces przeważnie daje głęboka zmiana sposobu zarządzania, pozyskiwania klienta. W przypadku zaawansowanych kłopotów można skorzystać z dobrodziejstwa jakie daje nam ustawa prawo restrukturyzacyjne.

 3. Prowadzę działalność gospodarczą. Zajmuję się między innymi prowadzeniem zajęć z rytmiki w przedszkolach. Fakt, że chodzi o okres od lutego do czerwca 2011 r. Sprawa jest taka: był wyznaczony rodzic do zbierania pieniędzy za te zajęcia. Niestety w wyżej wymienionym okresie nie zostały dla mnie przekazane te pieniądze, a wiem że były zbierane.

  Inaczej mówiąc zostały one przywłaszczone. W późniejszym okresie kwota była spłacana w ratach. Zostało jeszcze do spłaty około 1500 zł. Czy mam szanse w jakiś sposób odzyskać tą kwotę?

 4. Ja tam znam niektóre firmy (np. bardzo porządnych przedstawicieli z mk-finanse) i ich praktyki wcale nie są jakieś nieprawidłowe. To bardzo dobra firma, która wiele razy pomogła mojej firmie w ściąganiu należności.

 5. Walentynka

  Wychodzenie wychodzeniem, ale często zapomina się tak naprawdę o osobach, które przez dłużników mają same kłopoty. I co wtedy? Ja korzystam z pomocy firmy [moderacja] i tylko dzięki temu moja firma istnieje.

Comments are closed.