Komornik zajął konto bankowe na które wpływa MACIERZYŃSKI?!

Komornik zajął moje konto bankowe, problem polega na tym, że na konto bankowe wpływa zasiłek macierzyński kwocie 1740 zł i komornik zabrał mi całą kwotę zostawiając 0.30 gr. czy to zgodne z prawem? Przecież kwota wolna od zajęć z konta bankowego, to 1575 zł, co mam zrobić?


Witaj Agnieszko, to prawda, komornik może zająć sumę zgromadzoną na rachunku bankowym, pod warunkiem, że jeśli dług nie dotyczy zaległych alimentów, to komornik musi dłużnikowi pozostawić do dyspozycji kwotę wolną od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł. Limit tej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, odnawia się co miesiąc.

Problem polega na tym, że na Twoje zajęte przez komornika konto bankowe, wpływa świadczenie macierzyńskie, które nie powinno być zajęte w całości. Musisz wiedzieć, że komornik blokując konto bankowe dłużnika, nie wie z jakich źródeł wpływają środki pieniężne na to konto. Komornik nie ma dostępu do takich informacji, są one objęte tajemnica bankową.

Musisz teraz powiadomić komornika, że zajmuje on w całości zasiłek macierzyński, który otrzymujesz. Musisz wnieść żądanie zwolnienia spod zajęcia kwoty pochodzącej z macierzyńskiego, która podlega ochronie przed zajęciem.

Macierzyński a komornik

Zasiłek macierzyński niestety podlega egzekucji na zasadach, które określa ustawa emerytalna. Przepisy te jasno wskazują, że zasiłek macierzyński (podobnie jak chorobowe, zasiłek opiekuńczy, czy świadczenie rehabilitacyjne) podlega egzekucji komorniczej na poczet:

  • świadczeń alimentacyjnych do wysokości 3/5 świadczenia macierzyńskiego,
  • innych egzekwowanych należności do wysokości 1/4 świadczenia macierzyńskiego.

Dlatego musisz złożyć wniosek do komornika o odblokowanie kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji ze świadczenia macierzyńskiego. Możesz napisać coś w deseń:

Wniosek o zwolnienie spod egzekucji kwoty wolnej od zajęcia ze świadczenia macierzyńskiego

Proszę o zwolnienie spod zajęcia kwoty wolnej przy egzekucji ze świadczenia macierzyńskiego. Jest to moje jedyne źródło dochodu i w chwili obecnej zostałam pozbawiona środków do życia.

W celu zapewnienia sobie środków niezbędnych do utrzymania siebie i rodziny, a także pozostawienia środków zapewniających minimum egzystencji, wnoszę o zwolnienie spod zajęcia kwoty wolnej przy egzekucji ze świadczenia macierzyńskiego, która została zajęta przy skutecznej egzekucji z rachunku bankowego  nr. ………………………………………………………………… prowadzonego przez bank…………………………………… .

Tak skonstruowany wniosek, złożony na ręce komornika, powinien skutkować zwolnieniem spod zajęcia części świadczenia macierzyńskiego, które Ci się należy. Napisz takie pismo i czekaj na decyzję komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Komornik zajął konto bankowe na które wpływa MACIERZYŃSKI?!”
  1. Jarosław Turbasa

    Dobrze wiedzieć o czymś takim, skoro takie przypadki się w ogóle zdarzają. Z jednej strony dobrze, że komornik nie wie, skąd pochodzą pieniądze na naszym koncie, ale z drugiej strony, mogłyby się pojawiać jakieś komunikaty odnośnie tych kwot wolnych od zajęcia komorniczego…

Comments are closed.