Konsolidacja zobowiązań – jak to działa i ile trwa?

Spłacanie jednocześnie kilku zadłużeń może po pewnym czasie stać się sporym wyzwaniem – nie tylko dla naszego portfela, ale również dla naszych nerwów. Wiele osób w takim przypadku decyduje się na konsolidację zadłużeń, czyli ich połączenie. Jak to działa i jak krok po kroku przejść przez ten proces? Na jaki czas oczekiwania musimy się przygotować?

Jak działa konsolidacja?

Konsolidacja zobowiązań to nic innego, jak ich połączenie. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacane są wskazane przez nas dotychczasowe zobowiązania, więc byli już wierzyciele nie będą mogli wysuwać wobec nas żadnych roszczeń. Nie będziemy już musieli pamiętać i martwić się ratami wielu kredytów, a wystarczy, że co miesiąc uregulujemy ratę kredytu konsolidacyjnego.

Co niezwykle istotne, rata takiego kredytu powinna być niższa niż suma rat skonsolidowanych zobowiązań. Jest to związane z wydłużeniem okresu kredytowania, co wprawdzie zwiększa całkowity koszt zobowiązania, ale za to umożliwia terminowe spłacanie rat nawet mimo bycia w ciężkiej sytuacji finansowej.

Wybierz długi do konsolidacji – krok 1

Istnieje wiele różnych rodzajów zadłużeń: kredyty gotówkowe, studenckie, samochodowe, hipoteczne, karty kredytowe, pożyczki, chwilówki. W pierwszej kolejności powinniśmy zidentyfikować, które z naszych zobowiązań chcemy poddać konsolidacji. Nie muszą to być wszystkie z nich – możemy ominąć na przykład te, którym zostało tylko kilka rat do pełnej spłaty.

Między innymi od tego, jaka jest wysokość i rodzaj wybranych długów, zależeć będzie, czy nasz wniosek zostanie zaakceptowany. Nie należy więc jakichkolwiek decyzji podejmować pochopnie. Warto skontaktować się z ekspertami z Habza Finanse, którzy pomogą ustalić, które z naszych zobowiązań, po pierwsze warte są konsolidacji, a po drugie zagwarantują nam najwyższe szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi.

Zgromadź niezbędne dane i dokumenty – krok 2

Bank nie udzieli nam kredytu w oparciu jedynie o to, co sami mu powiemy. Tak jak w przypadku innych rodzajów kredytów, przeprowadzona zostanie pełna analiza naszej zdolności kredytowej.
Zarówno kwestię naszych dochodów, jak i zadłużeń, które chcemy spłacić, należy odpowiednio udokumentować. Potrzebne będzie nam zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, a także umowy pożyczek i kredytów przeznaczonych do konsolidacji.

Jeśli pracujemy na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, dokładna procedura zależy od banku. Prawdopodobnie będziemy musieli udowodnić, na przykład poprzez wyciąg z konta bankowego, że wpływy z tego tytułu są odpowiednio wysokie i regularne.

Osoby prowadzące własną działalność z kolei mogą być poproszone między innymi o faktury z ostatniego okresu czy zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym.

W zależności od wybranego sposobu zabezpieczenia mogą być potrzebne także inne dokumenty, jak na przykład księga wieczysta nieruchomości w przypadku zastawu hipoteką.

Wybierz bank i złóż wniosek – krok 3

Wybór odpowiedniego banku nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Nie wiemy, w której instytucji będziemy mieć najwyższe szanse na otrzymanie kredytu, więc jest spora szansa, że samodzielne złożenie wniosku zakończy się porażką. Kredyt konsolidacyjny nie należy bowiem do kredytów łatwych do otrzymania.

W takim wypadku powinniśmy skierować swoje kroki w stronę dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Habza Finanse. Po co? W ten sposób uzyskamy pomoc doświadczonych specjalistów, którzy wykorzystają swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach, aby pozyskać dla nas kredyt na tak korzystnych warunkach, jak to tylko możliwe.

Ile trwa konsolidacja kredytów?

Ciężko jednoznacznie wskazać, ile trwa konsolidacja kredytów, ponieważ zależy to od wielu czynników: tego, jak szybko zgromadzimy wymagane dokumenty, czy we wniosku nie będzie jakichkolwiek braków lub błędów, a także ile zajmie bankowi jego rozpatrzenie.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie jako zabezpieczenia kredytu hipoteki, możemy spodziewać się dodatkowych opóźnień związanych z koniecznością dokonania wyceny nieruchomości, a także wpisów w księdze wieczystej.

Cały proces znacznie przyspieszymy, korzystając z usług Habza Finanse. Wystarczy, że wypełnimy internetowy wniosek i dostarczymy wszystkie niezbędne dokumenty, a dalej wszystkim zajmą się za nas eksperci. Przeanalizują naszą sytuację, znajdą najlepsze oferty i umówią nas na spotkanie w banku, oszczędzając nam tym samym czasu i wysiłku.

Podsumowanie

Konsolidacja kredytów cieszy się sporym zainteresowaniem i nie zapowiada się, aby miało się coś w tym względzie zmienić. Zdecydowanie warto ją rozważyć, jeśli spłacamy kilka różnych zobowiązań i staje się to dla nas problemem.

Na pozór jest ona stosunkowo prostym zabiegiem i rzeczywiście tak jest, jeśli zdecydujemy się na fachową pomoc. Wybór odpowiedniego banku czy zobowiązań, które skonsolidujemy, to poważna decyzja, którą trudno podjąć bez szczególnej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.

Koniecznie przeczytaj:

Artykuł opracowany z pomocą:

habza-finanse

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze