Małe gospodarstwo rolne – sprzedaż mleka a komornik

Posiadam małe gospodarstwo rolne, sprzedaję mleko, jestem na KRUS-ie, komornik zajął mi całą wypłatę tłumacząc, że jest to działalność. Więc zostaliśmy bez środków do życia. Wzięliśmy małą pożyczkę, by mieć chociaż na najpotrzebniejsze rzeczy do życia, a komornik zajął i to, wziął wszystko cała kwotę tysiąc pięćset zł.


Witaj, bardzo mało informacji podajesz. Jednak z tego co piszesz udało i się wywnioskować, że owe postępowanie egzekucyjne przysparza twojej rodzinnie nie tylko jeszcze więcej problemów finansowych ale i zmartwień.

Musicie więc podjąć konkretne kroki, które pozwolą na spłatę długu bez popadania w jeszcze większe tarapaty finansowe. Wejście w tzw. pętle zadłużenia jest ostatnią rzeczą, której mogę wam życzyć.

Dochód z rolnictwa, a egzekucja komornicza

Pierwsza rzecz, o której chcę napisać, to okoliczność, że bezwzględnie w postępowaniu komornika doszło do nieprawidłowości.

Prowadzisz działalność rolniczą, więc oczywiście dochód ze sprzedaży mleka jest traktowany podobnie jak wynagrodzenie za pracę. Jednakże i w tym przypadku komornik nie ma prawa zająć 100% tego dochodu.

Ograniczenie egzekucji w przypadku dochodu rolnika wynika z zapisu art. 829 ustęp 5 kpc, który brzmi:

Nie podlegają egzekucji u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Wynagrodzenie rolnika, kwota wolna od zajęcia

Niewątpliwie pracę w gospodarstwie rolnym należy traktować, jak pracę stałą.
Zatem ochronie przed egzekucją podlegać będziesz zawsze kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, która na rok 2019 wynosi 1 633 na rękę, bądź w przypadku wyższych dochód ich 50 %.

Komornik złamał prawo zabierając ci całą kwotę z jedynego źródła dochodu, jakim jest sprzedaż mleka.

W tym momencie, to co musisz zrobić, to złożyć skargę na czynność komornika, podnosząc argumenty, które podałam wyżej i opierając się na cytowanym przepisie kodeksu postępowania cywilnego.

Skargę wnosi się w termie 7 dni od daty kiedy powzięto informacje o czynności komornika. Musisz więc działać już teraz.

Skarga na komornika – wzór

Ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętych kwot

Co więcej, zasadnym będzie również wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego i zwolnienie zajętych środków pochodzących z kredytu.

Myślę, że zaciągnięta pożyczka trafiła w ręce komornika tylko dlatego, że została wpłacona na zajęty wcześniej rachunek bankowy.

Ale mogło być tak, że o egzekucję z przysługujących ci wierzytelności wnosił twój wierzyciel.

Wczytaj się proszę we wniosek egzekucyjny wierzyciela, który przesłał ci komornik. Jeśli wierzyciel nie wnosi o przeprowadzenie egzekucji z wierzytelności przysługujących dłużnikowi, to zajęcie pieniędzy z pożyczki nastąpiło z naruszeniem prawa i możesz żądać zwrotu zajętych środków.

Jeżeli nie będziesz w stanie podjąć samodzielnie działań przeciwko komornikowi, zastanów się nad uzyskaniem pomocy od prawnika. Pamiętaj, że przy każdej gminie działają nieodpłatne punkty pomocy prawnej.

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Ugoda z wierzycielem, sposobem na uniknięcie komornika

Na koniec dodam jeszcze, że może warto spróbować porozumieć się z wierzycielem, co do dobrowolnej spłaty długu.

Spłata długu w uregulowanych ugodą ratach jest dobrą opcją, o tyle, że nic cię nie zaskoczy jeśli z postanowień ugody będziesz się wywiązywać.

Mam nadzieje, że wszystko szybko się wyjaśni, ale aby tak było musicie działać, a przede wszystkim nie wolno wam czekać, aż komornik zajmie w całości kolejne pieniądze ze sprzedaży mleka. Trzymam kciuki za wasze powodzenie!

Ugoda – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *